Wszystko o prezerwatywie

Prezerwatywa ma zdecydowanie więcej zalet niż wad
Znana od wieków, współcześnie bardzo popularna, prezerwatywa, ma tak wiele zalet, że dla wielu jest niemal doskonałym środkiem antykoncepcyjnym.
/ 27.01.2010 13:46
Prezerwatywa ma zdecydowanie więcej zalet niż wad

Z historii prezerwatywy

Chociaż istnieją spory co do tego, czy starożytni Egipcjanie używali prezerwatyw, z całą pewnością były one znane już w XVI wieku w Europie. We Włoszech powstał wówczas traktat o kile, opisujący sposób użycia płóciennej prezerwatywy, która miała chronić przed zakażeniem tą chorobą. Pierwsze prezerwatywy służyły do wielokrotnego użytku. Oprócz płótna wyrabiano je także ze skóry i jelit zwierzęcych, a w Japonii podobno również z rybich pęcherzy. Przełomowym odkryciem w historii prezerwatywy było wynalezienie w 1844 roku, przez Charles Goodyear’a, wulkanizacji gumy. Pierwszą gumową prezerwatywę wyprodukowano w 1855 roku. Wynalezienie lateksu, w 1920 roku, znacząco przyczyniło się do ulepszenia jakości prezerwatyw, te wyprodukowane z lateksu są wytrzymalsze i cieńsze od gumowych.

Zobacz też: Prezerwatywy - plusy i minusy

Pomimo pojawienia się w XX wieku, na całym świecie, wielu regulacji prawnych i zakazów religijnych związanych z użyciem prezerwatyw, ich popularność, od czasów Wielkiego Kryzysu, systematycznie rosła. Kiedy w latach 80 odkryto, że powodujący AIDS wirus HIV, przenosi się drogą płciową, zainicjowano wiele kampanii promujących prezerwatywy jako jedyny środek mogący chronić przed zakażeniem. Wpłynęło to wyraźnie na wzrost sprzedaży prezerwatyw.

Dziś, oprócz prezerwatyw lateksowych, dostępne są na rynku nowoczesne, bardzo cienkie prezerwatywy, wykonane z nieuczulających materiałów takich jak poliuretan czy sensoprene, a także prezerwatywy dla kobiet.

Wady i zalety

Prezerwatywa ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Prawidłowo używana stanowi niemal niezawodny środek ochrony przed ciążą. Oprócz tego jako jedyna z metod antykoncepcji zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym także przed wirusem HIV. Ponadto, nie ma właściwie przeciwwskazań dotyczących jej stosowania. Prezerwatywa stanowi mechaniczną barierę dla plemników, nie wiąże się z żadną farmakologiczną ingerencją w organizm. Nie wymaga także codziennego pamiętania o antykoncepcji, jest środkiem doraźnym, dostępnym dla każdego, bez recepty.

Polecamy: Jak zapobiec ciąży - antykoncepcja bez tajemnic

Czasem partnerzy zgłaszają negatywny wpływ prezerwatywy na stopień odczuwanej przy zbliżeniu przyjemności. Oprócz tego lateks może uczulać. Rozwiązaniem obu problemów są nowoczesne prezerwatywy z innych niż lateks, nieuczulających materiałów.

Zdarza się, że używanie prezerwatywy wymaga zastosowania dodatkowego środka nawilżającego. Warto wiedzieć, że w połączeniu z lateksowymi prezerwatywami, nie należy stosować lubrykantów na bazie oleju, takich jak wazelina czy oliwka dla dzieci. Mogą one po prostu rozpuścić prezerwatywę. Odpowiednie są natomiast środki nawilżające na bazie wody lub gliceryny, najlepiej kupione w aptece lub oferowane przez producenta prezerwatyw.

Redakcja poleca

REKLAMA