POLECAMY

Cała prawda o spirali antykoncepcyjnej

Myślisz o zastąpieniu tabletek antykoncepcyjnych spiralą, ale nie wiesz, czy ta metoda jest skuteczna i dobra dla wszystkich kobiet? Przeczytaj ten artykuł

Cała prawda o spirali antykoncepcyjnej fot. Fotolia
Spirala domaciczna ma wiele zalet, np. trzeba pamiętać o niej tylko raz na pięć lat. Jednak przed założeniem spirali antykoncepcyjnej dobrze dowiedzieć się wszystkiego o tej metodzie antykoncepcji. Zobacz, co powinnaś wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz:

Spirala antykoncepcyjna - dla kogo jest przeznaczona?


Wkładki domaciczne (potocznie nazywane spiralami antykoncepcyjnymi, choć dawno już nie mają takiego kształtu) pod względem niezawodności zajmują drugie – po doustnej antykoncepcji – miejsce. Ich dużym plusem jest to, że nie trzeba pamiętać o regularnym łykaniu pigułek. Jednak mimo niekwestionowanych zalet tej metody antykoncepcji nie nadaje się ona dla wszystkich. Jest dobra przede wszystkim dla kobiet, które mają już dzieci i nie planują w najbliższym czasie kolejnej ciąży. Także dla tych, które nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji doustnej.

Spirala antykoncepcyjna - kto nie powinien jej stosować?


Ginekolodzy są zgodni, że kobiety, które jeszcze nie rodziły, nie powinny używać wkładek domacicznych dlatego, że te zawierające miedź lub złoto mogą powodować lekki stan zapalny błony śluzowej macicy. Z kolei wkładki z hormonem mają szeroką prowadnicę, co niesie ryzyko uszkodzenia kanału szyjki macicy przy ich wprowadzaniu. To wszystko może być przyczyną trudności z późniejszym zajściem w ciążę lub niekorzystnie wpłynąć na jej przebieg. Stwierdzono, że kobiety, które stosowały antykoncepcję mechaniczną, częściej miewają poronienia i ciąże pozamaciczne. Właśnie dlatego, jeśli kobieta stosująca spiralę postanowi zajść w ciążę, po usunięciu wkładki powinna odczekać trzy miesiące.

Spirala antykoncepcyjna jako środek lecznicy


Czasem wkładki wewnątrzmaciczne zakładane są w celach leczniczych. Chodzi o te, które zawierają hormon (m.in. Mirena). W przypadku np. drobnych mięśniaków macicy spirala jest w stanie zahamować ich wzrost. Takie wkładki są także polecane kobietom, które nie mogą ze względu na stan zdrowia (są np. po transplantacji szpiku kostnego, przeszczepie serca, chorują na cukrzycę) stosować niezbędnej im doustnej terapii hormonalnej. W takich sytuacjach zaleca się je nawet kobietom, które jeszcze nie rodziły.

Tekst: prof. Violetta Skrzypulec: ginekolog-położnik, endokrynolog i seksuolog, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety w Śląskiej Akademii Medycznej.C

Czytaj także:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (72)
/7 miesięcy temu
A ja nie mogę nosić spirali bo czuje ja cały czas. Lekarz mi powiedział, ze tak niektóre kobiety maja że nie moga sie do niej przyzwyczaić. Wybraliśmy wspolnie z lekarzem tabletki Belara bo w mojej rodzinie kobietki czasami miewały żylaki i te maja być dla mnie najodpowiedniejsze.
/10 miesięcy temu
Ja z kolei mam wkładkę hormonalną - wydziela hormony miejscowo w macicy i jej działanie może mieć skutek taki, że okres w ogóle zanika - wtedy nie należny się przerażać -to nie jest tak jak w przypadku spirali.
/11 miesięcy temu
sama mam wkładkę hormonalną i na pewno można taki system założyć po wykonaniu wszystkich badań i pod warunkiem, że wyjdzie wszystko ok, że nie ma żadnych przeciwskazań itd, ginekolog do którego zwracamy się z takim pytaniem sam będzie wiedział najlepiej
POKAŻ KOMENTARZE (69)