Seks w tajemnicy przed rodzicami

Nie przez pocałunek czy dotyk, ale przez rankę lub seks bez zabezpieczenia. Czasami tragiczny zbieg okoliczności może doprowadzić do przeniesienia się wirusa /fot. Fotolia
Powiedzmy to wprost — nikt nie chce wyobrażać sobie własnego dziecka w sytuacji erotycznej. Łatwiej więc zaakceptować postawę „jakoś się to samo ułoży”, gdy już jesteś gotów przyznać przed sobą samym, że Twoje dziecko jest istotą aktywną seksualnie… ma 35 lat i jest już po ślubie. Nim rodzice przywykną do wiadomości, że ich dzieci mogą myśleć o seksie, nastolatki są już daleko z przodu, badając i eksplorując własną seksualność — w tajemnicy.
/ 24.02.2011 14:41
Nie przez pocałunek czy dotyk, ale przez rankę lub seks bez zabezpieczenia. Czasami tragiczny zbieg okoliczności może doprowadzić do przeniesienia się wirusa /fot. Fotolia

Rodzice żyją w nieświadomości

Opinia, że rodzice nie mają pojęcia o tym, co robią ich dzieci, znajduje mocne potwierdzenie w dowodach. Doktor Blum twierdzi, że „rodzice najczęściej kompletnie nie wiedzą o większości seksualnych zachowań nastolatków. Znaczącym jest, że gdy zadawaliśmy pytanie »Czy Twoje dziecko uprawia seks?«, jeśli rodzic odpowiadał »tak«, to w 97% przypadków miał rację. Z drugiej strony, jeśli odpowiedź brzmiała »nie«, to była trafna w mniej niż połowie badanych przypadków”.

Gdy nie rozmawiasz z nastolatkiem o seksie w sposób jasny i przejrzysty, może on odnieść wrażenie, że seks jest czymś, z czym należy się ukrywać. Nastolatki odczuwają, że spodziewanym jest, by ze wszystkim, co wiąże się z seksem i erotyzmem, radziły sobie na własną rękę, a jeśli czegoś nie wiedzą, to powinny zdobywać informacje od swoich przyjaciół, partnerów lub po prostu odszukać w internecie. Nawet jeśli czasem je to przeraża i nie wygląda najlepiej, to czują, że najlepsze, co mogą zrobić w związku z tymi zagadnieniami, to próbować improwizować.

Seks i wartości

Seks w tajemnicy zazwyczaj oznacza, że nastolatki posuwają się daleko, bez żadnej kontroli i przewodnika, bez wiedzy, jak uniknąć ciąż, chorób i załamań emocjonalnych. Nastolatek po nastolatku, każdy, z którym rozmawiałam, mówił, że nawet jeśli potrafi rozmawiać z rodzicami o wszystkim, a ich stosunki są przyjazne i otwarte, to seks pozostaje tematem bardzo rzadko podejmowanym w domowych dyskusjach.

Ale tak jak bycie precyzyjnym, gdy mówisz nastolatkowi o seksie, powoduje, że upewniasz się, iż Twoje dziecko podejmie rozsądne decyzje, tak unikanie rozmów o seksie prowadzi do tego, że przestajesz wiedzieć cokolwiek o życiu seksualnym swojego nastolatka. Cisza sprawia, że poważnie wzrasta ryzyko, iż nastolatek dokona przypadkowych, nielogicznych wyborów, grożących długotrwałymi konsekwencjami, które mogą kompletnie zmienić jego życie — takimi jak ciąża, choroby weneryczne czy molestowanie seksualne.

Czytaj też: „Przestań traktować mnie jak dziecko!”, czyli o dorosłości

Gdy nastolatek ukrywa swoje życie seksualne, dzieją się złe rzeczy

Gdy uświadomisz sobie, że średnia wieku inicjacji seksualnej to 16 lat, a przed 20. rokiem życia praktycznie każdy ma za sobą pierwsze doświadczenia erotyczne, dociera do Ciebie, że praktycznie nie masz wpływu na to, czy Twój nastolatek będzie uprawiał seks. Czy też, z kim lub jak. A nawet na to, w jaki sposób zdefiniuje „uprawianie seksu”.

Polecamy: Czego unikać w rozmowie z dzieckiem o seksie?

Jednak możesz być źródłem pozytywnej siły, stając się przewodnikiem nastolatka i ucząc go podejmowania mądrych wyborów. Możesz upewnić się, że nastolatek dba o zabezpieczenie zarówno siebie, jak i partnera. Pomagając im dokonać rozsądnych wyborów, powodujesz, że nie będą żałowały własnych decyzji ani pakowały się w ryzyko związane z molestowaniem, chorobami czy ciążami. W skrócie — nie możesz wybrać za nich, ale możesz im podpowiadać, by upewnić się, że podejmują właściwe dla siebie decyzje.

WSKAZÓWKA: Jak myślisz, co pomyśli Twój nastolatek, wspominając swoje randki i seks z ostatnich dwóch lat? Najprawdopodobniej myśli o tym już dziś, więc powinieneś zacząć z nim rozmawiać już teraz.

Czytaj też: Bezpieczeństwo i wartości – rozmowy intymne z nastolatkiem

Fragment pochodzi z książki Sama prawda o życiu seksualnym nastolatków Sabriny Weill (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA