Jak działa krążek dopochwowy?

Swędząca skóra może być oznaką alergii
Krążek dopochwowy to najnowsza forma antykoncepcji hormonalnej. Zawiera dwa rodzaje hormonów: estrogen i proestagen, czyli takie same, jak w większości tabletek antykoncepcyjnych. W porównaniu do zwykłych tabletek ma on kilka zalet.
Swędząca skóra może być oznaką alergii

Po pierwsze nie ma problemu z pominięciem dawki hormonu, po drugie oszczędza wątrobę, która nie jest nadwyrężana przetwarzaniem dużych stężeń leków.

Jak działa krążek?

Krążek umieszczony w pochwie przez cały czas uwalania stałą dawkę hormonów. Są one wchłaniane przez śluzówkę pochwy i przedostają się do krwi. Dalej działają identycznie jak tabletki antykoncepcyjne. Hormony płciowe hamują owulację, zwiększają gęstość śluzu szyjkowego, który staje się nieprzepuszczalny dla plemników, hamują ruchy jajowodów oraz zmieniają śluzówkę macicy uniemożliwiając zagnieżdżanie zarodka. Skuteczność krążków dopochwowych jest taka sama jak dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych.

Sposób użycia

Po umyciu rąk i wyjęciu krążka z opakowania należy go wprowadzić do pochwy. Krążek najlepiej trzymać między kciukiem a palcem wskazującym. Przy przyjęciu najdogodniejszej dla siebie pozycji (na leżąco, kucając, na stojąco z ugiętą nogą) wprowadza się go podobnie jak tampon. Sposób ułożenia krążka w pochwie nie wpływa na jego działanie. Jeżeli po założeniu krążka kobieta odczuwa pewien dyskomfort, należy wprowadzić go trochę głębiej.

Tak założony krążek pozostaje w pochwie przez 3 tygodnie. Po 3 tygodniach, tego samego dnia tygodnia w którym został założony, krążek należy z pochwy usunąć. W tym celu należy wprowadzić do pochwy palec wskazujący, zahaczając krawędź krążka lub chwycić krawędź pomiędzy palec wskazujący i środkowy. Następnie wysuwa się krążek z pochwy.

Zobacz także na Babyonline.pl: Spirala to antykoncepcja dla mam

Po usunięciu krążka robi się tygodniową przerwę. Wówczas powinno wystąpić krwawienie. Po tym czasie, tego samego dnia tygodnia, w którym został usunięty poprzedni, zakłada się nowy krążek. Należy to zrobić nawet jeżeli krwawienie jeszcze się nie skończyło.

Czytaj też: Krwotoczne miesiączki

Jakie problemy mogą się pojawić przy stosowaniu krążka dopochwowego?

Prawidłowo założony krążek dopochwowy nie jest wyczuwalny ani przez kobietę, ani przez partnera podczas stosunku. 

Krążek czasami może wysunąć się z pochwy, ale zdarza się to bardzo rzadko. Mięśnie pochwy silnie przytrzymują go w środku, tak że nie wypada on podczas kąpieli czy nawet intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Jeżeli krążek wysunął się z pochwy (np. przy usuwaniu tamponu albo podczas stosunku) i pozostawał na zewnątrz krócej niż 3 godziny, należy go opłukać pod zimną wodą i włożyć z powrotem. W takiej sytuacji skuteczność antykoncepcyjna nie zostaje obniżona.

Jeżeli krążek pozostawał poza pochwą > 3 godziny w pierwszych 2 tygodniach stosowania, jego skuteczność mogła się zmniejszyć. Krążek należy wprowadzić do pochwy najszybciej jak to możliwe. Dodatkowo przez 7 kolejnych dni trzeba korzystać z dodatkowych metod antykoncepcji (prezerwatyw).

Jeżeli krążek pozostawał poza pochwą > 3 godziny w 3 tygodniu stosowania, istnieją 2 możliwości. Można natychmiast wsunąć nowy krążek, co rozpoczyna nowy 3-tygodniowy okres antykoncepcyjny z nowym dniem zmian krążka. Wówczas okres może nie wystąpić. Drugą opcją jest nie wkładanie krążka, co prowadzi do wystąpienia okresu. Po 7 dniach od wypadnięcia krążka należy założyć nowy. W obu przypadkach przez 7 dni trzeba korzystać z dodatkowych metod antykoncepcji.

Polecamy: Encyklopedia antykoncepcji

Redakcja poleca

REKLAMA