Dni płodne

Objawy dni płodnych fot. Fotolia
Dzięki tej umiejętności będziesz wiedziała, jak uniknąć niechcianej ciąży lub... zajść w tę upragnioną.
Agnieszka Czechowska / 10.08.2017 14:39
Objawy dni płodnych fot. Fotolia

Owulacja, czyli jajeczkowanie to moment, w którym uwalnia się gotowa do zapłodnienia dojrzała komórka jajowa. U regularnie miesiączkującej kobiety, która ma 28-dniowy cykl (liczy się go od pierwszego dnia miesiączki!) owulacja następuje ok. 14 dnia cyklu. Nie oznacza to jednak, że w ciążę zajść można tylko dokładnie tego dnia.  Plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet 72 godziny, dlatego okres płodności zaczyna się już ok. 3-4 dni przed spodziewaną owulacją i kończy ok 3-4 dni po niej.

Objawy jajeczkowania 

W okresie poprzedzającym dni płodne organizm daje sygnały, które zwiastują jej nadejście. To przede wszystkim zmiany w wyglądzie śluzu szyjkowego oraz wahania temperatury ciała. Trzeba jednak sporej dyscypliny i systematyczności, by te różnice kontrolować. Warto też pamiętać, że oba te wskaźniki mogą być zakłócone przez wiele czynników: chorobę, zmianę trybu życia, zaburzenia hormonalne, alkohol, niedosypianie, przyjmowane leki. Warto jednak pokusić się o takie obserwacje. Dzięki nim lepiej poznasz swoje ciało, a to pozwoli ci lepiej kontrolować płodność i zrozumieć swoje samopoczucie (w okresie owulacyjnym libido wzrasta!). 

  • Metoda termiczna  – trzeba codziennie rano, tuż po obudzeniu, przed wstaniem z łóżka mierzyć temperaturę i zapisywać jej wartość. Skok o kilka kresek oznacza dni płodne. Podwyższona temperatura utrzymuje się przez trzy dni, potem opada. I wtedy właśnie następuje okres poowulacyjnej niepłodności.
  • Metoda Billingsów –  sygnałem zbliżającej się owulacji jest też zmiana w wyglądzie śluzu szyjkowego. W pierwszych dniach cyklu jest gęsty i nieprzejrzysty oraz dość skąpy. Kiedy jego ilość się zwiększa, można przypuszczać, że zbliża się moment owulacji. W czasie samego jajeczkowania natomiast śluz staje się przejrzysty i ciągliwy. Uwaga! Najwięcej pomyłek w stosowaniu tej metody związanych jest z pojawieniem się infekcji intymnej  (wówczas zmienia się też wygląd śluzu). Jednak panie, które obserwują swój śluz od miesięcy, umieją już tego typu błędów unikać. 

Uwaga! Swoje szanse na precyzyjne określenie momentu owulacji zwiększymy stosując jednocześnie obie metody: termiczną i obserwację śluzu. Możesz również skorzystać z testów owulacyjnych, które dostępne są w aptekach.

Chcesz sprawdzić, kiedy wypada owulacja? Skorzystaj z kalendarza dni płodnych!

autorka jest redaktorką dwutygodnika "Pani domu"

Redakcja poleca

REKLAMA