Antykoncepcja po porodzie

Antykoncepcja po porodzie
Około 60 proc. kobiet wraca do współżycia po 6 tygodniach od porodu. Wbrew obiegowej opinii karmienie piersią nie zabezpiecza przed kolejną ciążą. Jeżeli kobieta w najbliższym czasie nie planuje urodzenia kolejnego dziecka, może pomyśleć o hormonalnej antykoncepcji przygotowanej specjalnie dla kobiet karmiących.
/ 12.07.2010 11:02
Antykoncepcja po porodzie

Powrót do płodności po porodzie

Przyjęło się mówić, że karmienie piersią całkowicie zabezpiecza przed kolejną ciążą. Rzeczywiście, w okresie intensywnej laktacji płodność jest znacznie obniżona. Związane jest to z hamowaniem owulacji na skutek zwiększonego wydzielania hormonu prolaktyny. Brak miesiączki oraz obniżona płodność w okresie poporodowym ściśle korelują z intensywnością karmienia (częstością, czasem oraz intensywnością ssania piersi), jednak nie można zakładać, że karmienie piersią daje stuprocentową pewność, że kobieta nie zajdzie w ciążę. Na płodność kobiety składa się wiele czynników, w tym ogólny stan jej zdrowia, sposób odżywiania oraz indywidualne predyspozycje. Warto pamiętać, że powrót płodności po porodzie nie zawsze poprzedzony jest wystąpieniem krwawienia.

Polecamy: Wielozadaniowa prolaktyna

Zapobieganie ciąży w okresie karmienia

Kobiety karmiące mają do dyspozycji kilka metod antykoncepcyjnych, w tym metody mechaniczne (prezerwatywy), metody naturalne oraz antykoncepcję hormonalną z wykorzystaniem preparatów jednoskładnikowych.

Antykoncepcja hormonalna po porodzie

Jeżeli kobieta rezygnuje z karmienia piersią, może w porozumieniu z lekarzem jako metodę antykoncepcyjną wybrać klasyczne tabletki dwuskładnikowe. Jeśli jednak dziecko jest karmione piersią, preparaty te nie są wskazane, ponieważ zawarte w nich estrogeny zaburzają laktację. Wykazano również niekorzystny wpływ estrogenów na organizm dziecka.

Antykoncepcja hormonalna dla kobiet karmiących opiera się na przyjmowaniu preparatów jednoskładnikowych z progestagenem. W Polsce dostępne są preparaty progestagenowe w postaci tabletek doustnych, iniekcji oraz wkładek domacicznych.

Jak działają preparaty jednoskładnikowe?

Antykoncepcyjne działanie progestagenów polega na zagęszczaniu śluzu szyjkowego oraz zmianach w śluzówce macicy, które uniemożliwiają zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy.

Polecamy: Wskaźnik Pearla - przegląd skutecznych antykoncepcji

Metoda antykoncepcyjna wykorzystująca preparaty jednoskładnikowe nie zapobiega owulacji. Jej skuteczność jest wysoka, jednak w przypadku tabletek doustnych (tzw. minipigułek lub minitabletek gestagenowych) należy pamiętać o konieczności bardzo regularnego ich przyjmowania. Alternatywą dla tabletek doustnych są iniekcje progestagenowe charakteryzujące się prostym schematem stosowania. Jednorazowe podanie zastrzyku domięśniowego zabezpiecza przed ciążą na okres 90 dni. Kobiety karmiące mogą również pomyśleć o jednoskładnikowych wkładkach wewnątrzmacicznych.

Redakcja poleca

REKLAMA