O czym świadczy plamienie w środku cyklu?

Zdarza ci się plamienie w środku cyklu lub ból brzucha? Często bolą cię piersi przed okresem? Sprawdź, o czym świadczą te sygnały!

Plamienie w środku cyklu
fot. Fotolia

Natura wyposażyła kobietę w skomplikowany układ hormonalny. To dlatego w ciągu miesiąca obserwujemy tak wiele zmian w naszym organizmie. Zwykle dobrze je rozumiemy, niekiedy jednak budzą nasz prawdziwy niepokój. Zobacz, o czym świadczą te sygnały:

Lekkie krwawienie i plamienie w środku cyklu


Mała ilość krwi może się pojawić w połowie cyklu miesiączkowego, tuż przed jajeczkowaniem. Zdarza się również, że niewielkie krwawienie albo plamienie zauważamy po miesiączce. Bywa, że plamienie towarzyszy owulacji (wtedy występuje w połowie cyklu) albo część wydzieliny z macicy zatrzymuje się w pochwie i wydostaje z niej 2–3 dni po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Czasem plamienie powoduje wkładka domaciczna. Niespodziewane większe krwawienia między miesiączkami zawsze wymagają ustalenia ich przyczyny przez ginekologa. Mogą być bowiem sygnałem różnych chorób narządów płciowych (nadżerki, mięśniaki macicy, polipy).

Ból w dole brzucha w połowie cyklu


Choć u większości kobiet owulacja, czyli wydostawanie się jajeczka z jajnika, przebiega bez żadnych odczuwalnych objawów, bywa, że towarzyszy temu charakterystyczny ból w dole brzucha, zwykle promieniujący od prawego lub lewego jajnika. Jeśli ból brzucha pojawia się nagle i niespodziewanie, wymaga wyjaśnienia. Jest bowiem wiele poważnych dolegliwości, które tak właśnie mogą się objawiać, np. zapalenie jajników albo zapalenie wyrostka, pęknięcie torbieli, ciąża pozamaciczna. Jeśli ból powtarza się co miesiąc, jest bardzo silny, a kobieta po konsultacji z lekarzem ma pewność, że jest związany z owulacją, może zdecydować się na stosowanie pigułek antykoncepcyjnych, które hamują jajeczkowanie.

Ból piersi przed miesiączką


Niemal każda kobieta zauważa napięcie, tkliwość, bolesność czy obrzmienie piersi przed miesiączką. Najczęściej tłumaczymy to sobie zmianami zachodzącymi w organizmie przed zbliżającą się miesiączkę. Wiemy, że objawy ustąpią, gdy pojawi się krwawienie, i spokojnie czekamy na ten moment. Jednak dla niektórych jest to bardzo przykre uczucie i ból trudny do wytrzymania. Zdarza się również, że bóle piersi występują w pierwszej połowie cyklu i nie są powiązane z napięciem przedmiesiączkowym. Powinnaś udać się do lekarza, jeśli piersi są często napięte, twarde, guzkowate lub ból pojawia się nagle. Lekarz może zalecić wykonanie badania USG albo mammografię, które pozwolą wykryć przyczynę dolegliwości.

Przeczytaj więcej o kobiecych dolegliwościach:

Artykuł napisany na zlecenie Edipresse Polska S.A. Konsultacja: dr n. med. Lech Medard, ginekolog z Centrum Medycznego enel-med w Warszawie

Publikacja:
Szef działu Poradnictwo, Specjalista SEO Polki.pl
Oceń 4,35 / 78 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Przepis Beaty Pawlikowskiej: sok brzoskwiniowy

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz