Jak rozpocznać stwardnienie rozsiane?

To schorzenie może całkiem uniemożliwić normalne życie. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza. Odpowiednio dobrane leczenie potrafi zahamować rozwój SM.

Stwardnienie rozsiane - objawy i leczenie
fot. Fotolia

Stwardnienie rozsiane (inaczej nazywane sclerosis multiplex, lub krócej - SM) to choroba, która dotyka coraz większej grupy ludzi, w tym dużej liczby młodych kobiet. Niestety nadal nie wiadomo dokładnie, jaka jest przyczyna tej choroby. Z tego powodu diagnostyka schorzenia jest niewystarczająca, a większość jej przypadków wykrywana zbyt późno. Jeśli więc obserwujesz u siebie kilka z poniższych objawów na wszelki wypadek udaj się do lekarza. Wymienione symptomy mogą (choć nie muszą) świadczyć o rozwoju stwardnienia rozsianego.

Stwardnienie rozsiane - objawy


Mogą być różne, zależą od miejsca wystąpienia ognisk choroby w układzie nerwowym. Najczęstszymi sygnałami SM są:
 • uczucie zmęczenia pojawiające się niespodziewanie i bez powodu;
 • zaburzenia wzroku: pogorszenie ostrości widzenia, zapalenie nerwu wzrokowego, oczopląs;
 • utrata równowagi,
 • drżenie kończyn, niestabilny chód, brak koordynacji ruchów, niedowłady;
 • uczucie mrowienia, drętwienia, palącego gorąca, przewlekły ból;
 • zaburzenia mowy,
 • trudności z połykaniem;
 • utrata pamięci krótkotrwałej,
 • trudności z koncentracją lub logicznym myśleniem,
 • depresja.

Stwardnienie rozsiane - przebieg choroby


Przebieg choroby bywa różny i trudny do przewidzenia – od łagodnego do szybko postępującego, który prowadzi do dużej niesprawności. Pierwsze pięć lat choroby może wskazywać, jak będzie ona dalej przebiegała u danej osoby. U większości chorych SM początkowo daje znać o sobie przez czasowe pogorszenie się kondycji. Są to tzw. rzuty choroby – objawy występują np. co kilka dni, tygodni lub miesięcy. Po nich przychodzi całkowita lub częściowa poprawa zdrowia, czyli tzw. remisja. Może trwać kilka miesięcy lub kilka lat. Taki przebieg choroby nazywa się rzutowo-emisyjnym.

Jak rozpoznać stwardnienie rozsiane?


Nie jest łatwo rozpoznać chorobę, ponieważ wiele innych schorzeń ma te same objawy. Pomocne są:
 • rezonans magnetyczny, który pokazuje uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego;
 • badanie płynu mózgowo-rdzeniowego (pozwala ustalić, czy w ośrodkowym układzie nerwowym toczy się stan zapalny) i elektrofizjologiczne (bada reakcję nerwów wzrokowych i słuchowych).
Na wszystkie badania trzeba mieć skierowanie od neurologa.

Jak leczyć stwardnienie rozsiane?


Celem jest spowolnienie postępów choroby, łagodzenie objawów jej rzutów, wydłużenie czasu pomiędzy nawrotami oraz opóźnienie postępu niesprawności. Stosuje się steroidy, leki tzw. immunomodulujące (chronią ośrodkowy układ nerwowy lub zmniejszają aktywność układu odpornościowego, tak by nie atakował włókien nerwowych). Do tej pory jednak nie udało się znaleźć leków, które w 100% pomagają zwalczyć objawy i zahamować rozwój choroby.

Iwona Janczarek/Pani Domu
Oceń artykuł 12 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
Jasiek2013.10.09 02:22
Jestem chory na SM. Mam 27 lat. Zachorowałem 2 lata temu. Skończyłem świetne studia,3 języki obce, znakomita praca, pieniądze,narzeczona, i co z tego. Diagnoza SM. Choroba tragiczna. W moim pryzpadku objawy nie pozwalająmi normalnie funkcjonować. Problemy z pamięcią, koncentracją,logicznym mysleniem.W pracy tragedia, ledwo ledwo. Problemy z pisaniem,błędy ortograficzne, których nigy nie popełniałem,ciągłe zachwiania równowagi, słabe nogi, widzenie za mgłą.Wiem, że to już koniec. Życie było piękne i juz po życiu. Doceniajcie to co macie, bo życiu najpiekniejsze jest życie.....nie ma co się spinać za pieniędzmi itp... przychodzi choroba i człowieka nie ma.
wiwka2013.07.10 16:14
mam stwardnienie rozsiane i powiem szczerze ze czasem ma po prostu dość wszystkiego... najgorsze że lepiej juz nie będzie :(
uczulona2013.07.10 16:14
stwardnienie rozsiane to straszna choroba, zwłaszcza, ze caly czas jest się świadomym.. bardzo współczuję wszystkim chorym
Gość2013.03.27 09:24
Od pewnego czasu jestem ciagle zmeczona przejde kawalek i dalej juz nie moge'bola mnie nogi szczegolnie palce od nog...w nocy niejednoktotnie budzi l mnie bol w okolicy miednicy i stawy kolanowe. Najbardziej martwi mnie to,ze nie moge funkcjonowac normalnie,,to ciagle zmeczenie oslabienie . Robilam badania i wszystko jest ok. Co mi jest?
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz