Jak opanować skoki ciśnienia?

Możesz nie wiedzieć o tym, że masz lekko podwyższone ciśnienie krwi. Ale nagły jego skok zwykle daje już wyraźne objawy. Dowiedz się, jak je rozpoznać

Z życia wzięte
fot. Fotolia

Ciśnienie tętnicze to siła, z jaką krew napiera na ścianki tętnic. U zdrowego człowieka wynosi ona 120/80 mmHg (milimetrów słupka rtęci). Jeżeli co najmniej trzy zrobione w odstępie kilku dni pomiary pokazują 140/90 mmHg lub więcej, mówimy już o nadciśnieniu – chorobie, którą trzeba leczyć. To ważne, bo wysokie ciśnienie krwi grozi zawałem serca i udarem mózgu. Szczególnie spore ryzyko występuje przy nagłych, bardzo dużych skokach ciśnienia. Dlatego to właśnie o nich mówimy.

Po czym poznać, że dzieje się coś złego?


Gdy ciśnienie nagle skacze, zaczynasz się czuć naprawdę źle. Nawet jeśli nie wiesz, że jesteś nadciśnieniowcem, poniższe objawy powinny cię skłonić do szybkiego skontrolowania pomiarów:
 • silny ból lub zawroty głowy,
 • poty,
 • zaczerwienienie twarzy,
 • czasem także mdłości,
 • ból w klatce piersiowej.

Skoki ciśnienia - pierwsza pomoc


Jeżeli górne ciśnienie (tzw. skurczowe) wynosi 180 mmHg lub więcej albo dolne ciśnienie (tzw. rozkurczowe) – ok. 120 mmHg, wzywaj pogotowie (zobacz, kiedy jeszcze potrzebna jest karetka). Do czasu jego przyjazdu:
 • zażyj jedną dawkę leku przepisanego na taki wypadek (np. z nitrogliceryną) – pamiętaj jednak, że preparat taki działa krótko, więc nawet gdy poczujesz się lepiej, nie rezygnuj z lekarskiej pomocy;
 • uchyl okno – dopływ świeżego powietrza pomoże ci w razie duszności;
 • poproś o opuszczenie pokoju zgromadzonych w nim ludzi – niech zostanie przy tobie tylko jedna osoba. Dzięki temu będziesz miała zapewnioną opiekę oraz konieczny w tej chwili spokój;
 • połóż się wygodnie – w takiej pozycji ciśnienie naturalnie się obniża;
 • spróbuj się zrelaksować – silne emocje powodują wzrost adrenaliny, a hormon ten wpływa na wzrost ciśnienia;
 • nie wykonuj gwałtownych ruchów – nagła zmiana pozycji podnosi ciśnienie i nasila zawroty głowy.

Jak leczyć skoki ciśnienia w domu?


W wypadku dużego skoku ciśnienia konieczne bywa dożylne podanie leków. Ale nawet gdy kryzys zostanie zażegnany lub skoki ciśnienia nie są na tyle wysokie, żeby wzywać pogotowie, powinnaś się leczyć. Podstawa to bardzo dokładne dawkowanie zapisanych przez lekarza leków na nadciśnienie:
 • dobranie tych najlepiej na ciebie działających może potrwać i kilka miesięcy – zatem uzbrój się w cierpliwość;
 • nawet jeśli dobrze się czujesz i masz już prawidłowe wyniki, nie zmniejszaj sama dawki ani jej nie pomijaj – skutki takiego działania ujawniają się dopiero po jakimś czasie. Możesz wtedy nie skojarzyć, że są przyczyną kolejnego skoku ciśnienia.

Skoki ciśnienia - co jeszcze możesz zrobić?Leki na nadciśnienie działają na układ krążenia, ale nie na nerwowy. Silne emocje nadal mogą więc powodować wzrosty ciśnienia. Jeśli żyjesz w stresie lub chorujesz na nerwicę, powiedz o tym lekarzowi. Pomoże ci on znaleźć terapię kojącą nerwy. Pamiętaj też, że aby trzymać ciśnienie w ryzach, potrzebujesz nie tylko spokoju, ale też:
 • diety z małą zawartością soli – jej nadmiar powoduje bowiem zatrzymanie wody w organizmie i w efekcie wzrost ciśnienia krwi;
 • umiarkowanego ruchu – usprawnia krążenie i wzmacnia naczynia krwionośne, pomaga też zrzucić nadwagę (a ta przyczynia się do nadciśnienia).

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Diany Ożarowskiej-Sady z Przyjaciółki

Publikacja:
Marta Wilczkowska Redaktor, Specjalista SEO Polki.pl
Oceń artykuł 21 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
mateusz2014.04.07 19:44
część mam nadal duzy problem bo ciągle skaczę mi ciśnienie i chodze do lekarzy a oni wysyłaja mnie do innych lekarzy nie wiem co z tym mam robić pomóżcie mi
Radek,762014.01.06 17:36
Witam ja pozbyłem się nadciśnienia beż lekarstw po 6 tygodniach unormowane ciśnienie i nie muszę brać tabletek całe życie .... a zwykle straszą lekarze ze tak ma być,... Zainteresowanych szczegółami zapraszam na r a d e k w g m @ o 2 . p l
kornelia2013.09.06 22:16
Czasami myslimy ze takie objawy nam przejdą, ale nie mozna tego lekceważyć, bo tak naprawde przeciez chodzi tutaj o nasze zdrowie.
iwona2013.09.04 22:19
Moim zdaniem leki to podstawa i bez nich jednak cieżko bedzie poradzić sobie z taką chorobą.
kama2013.07.18 09:19
Ja też przyjmuje Amlator i przyznam ze to jedyny lek po którym rzeczywiście czuje sie lepiej. A z nadciśnieniem jak sie przekonałam nie ma żartów.
zosia2013.07.17 19:41
To prawda. Tutaj na pewno takie problemy powinno się leczyc, bo jednak nie zawsze domowe sposoby się tutaj sprawdzają i działaja tak jak trzeba.
gosia2013.07.08 23:16
Mnie wykańcza to, że nie mogę zasnąć. Robię pomiary ciśnienia i mam np 190/110 a za parę sekund 130/85, za chwilę jakiś znowu skok Nie mam tak, że dostaję ciśnienia i trzyma mnie dzień czy godzinę. To ciśnienie skacze mi raz w dół raz w górę, kilka razy w ciągu minuty. Nie wiem czy to z przemęczenia czy jak? Zawsze miałam normalne, a takie coś wyskoczyło mi ze 3 dni temu. Czuję się osowiała, zmęczona, a nie mogę zasnąć.
wiki2013.07.03 20:22
Na pewno takie rzeczy i dolegliwosci powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Sama wiem po sobie. Ja z doświadczenia polecam wybrac sie na taka wizyte. Ja obecnie też przyjmuje leki w tym Amlator na wysokie cisnienie, bo u mnie jeszcze do tego wszystkiego doplątały sie problemy z wysokim cholesterolem.
Danuta2013.06.27 21:00
Ja przechodzę menopauzę, mam 49lat i od dwóch miesięcy , średnio raz w tygodniu, około godż.5 rano ,ciśnienie 170/110. Wstaję wtedy , siadam na krześle i mierzę ciśnienie co 10 minut. po około 20 minutach spada samo do ok.140/90/95 i póżniej przez cały dzień ok.120/80. Nie mam pojęcia czy muszę to leczyć?
olola2013.06.10 16:39
jaki lekarz leczy skoki ciśnienia? Zwykły internista?
paproszek2013.06.10 16:38
na skoki ciśnienia na dłużej (leczenie) pomagają tez techniki relaksacyjne
adda2013.06.10 16:37
wykańczają mnie te skoki ciśnienia, najgorzej jest nad ranem!
Gość2012.10.10 10:57
Od 01.09 do 21.12.2012 trwa ogólnopolski konkurs "Zadbaj o prawidłowe ciśnienie krwi". Weź udział w konkursie kupując dowolny ciśnieniomierz marki AND. Nagrodą główną są 2 roczne abonamenty na usługi medyczne. Szczegóły konkursu na stronie internetowej diagnosis.pl, a także w dobrych aptekach i sklepach medycznych.
Gość2012.10.10 10:57
Od 01.09 do 21.12.2012 trwa ogólnopolski konkurs "Zadbaj o prawidłowe ciśnienie krwi". Weź udział w konkursie kupując dowolny ciśnieniomierz marki AND. Nagrodą główną są 2 roczne abonamenty na usługi medyczne. Szczegóły konkursu na stronie internetowej diagnosis.pl, a także w dobrych aptekach i sklepach medycznych.
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz