Jak zwalczyć gorączkę

Podwyższona temperatura to sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Na szczęście zwykle okazuje się, że złapałaś przeziębienie. Sprawdź, kiedy należy zbijać gorączkę i jak można to zrobić.

Jak zwalczyć gorączkę
fot. DREAMSTIME.COM

Gorączka jest reakcją obronną organizmu, np. na atak wirusów czy bakterii. W wyższej temperaturze drobnoustroje nie mogą się tak łatwo namnażać i szybciej giną.

- Gdy wysoka, to źle?
Przy przeziębieniu występuje zwykle stan podgorączkowy. Temperatura ciała nie przekracza wtedy 38 st. C. Dlatego gdy pojawia się wysoka gorączka, zaczynamy się obawiać, że to coś więcej niż zwykła infekcja. Zupełnie niepotrzebnie. Nawet przy przeziębieniu temperatura może wzrosnąć powyżej 39 st. C.

Oczywiście, jeśli wysoka gorączka utrzymuje się ponad 2–3 dni, powinnaś iść do lekarza. Nie zwlekaj z tym także wtedy, gdy występują i inne objawy, np.: silne bóle głowy i karku, suchy, męczący kaszel, bóle mięśni i stawów, uczucie wyczerpania. To może oznaczać, że dopadł cię bardziej zjadliwy wirus, np. grypy.   

- Zbijać czy nie
Niektórzy sięgają po leki przeciwgorączkowe nawet wtedy, gdy temperatura wzrosła o kilka kresek. To błąd. W ten sposób tylko łagodzą objawy infekcji, ale nie likwidują jej przyczyny. Co gorsza, osłabiają siły obronne organizmu. Gorączkę trzeba obniżać dopiero wtedy, gdy przekracza 38,5 st. C. Utrzymująca się przez dłuższy czas wysoka temperatura osłabia, co dla niektórych ludzi, np. osób z chorobami serca i starszych, może być wręcz niebezpieczne. 

- Jaki wziąć lek
Bez recepty dostępne są różne środki, np.: z paracetamolem, ibuprofenem czy kwasem acetylosalicylowym. Wszystkie są skuteczne, ale nie każdy może je stosować.
- Środki z paracetamolem mają najmniej działań ubocznych. Mogą je więc zażywać nawet kobiety w ciąży (oczywiście w porozumieniu z lekarzem). Stosując paracetamol, uważaj jednak, by nie przekroczyć dawki 4 g leku na dobę (czyli 8 tabletek po 500 mg). Przedawkowanie grozi uszkodzeniem wątroby. Jednorazowo możesz wziąć najwyżej 500 mg leku. Kolejne dawki bierz nie częściej niż co 4–6 godzin.
Jeżeli leki z paracetamolem nie działają, możesz dodatkowo zażyć lek z ibuprofenem.
- Leki z kwasem acetylosalicylowym i ibuprofenem mogą podrażniać śluzówkę żołądka. Dlatego nie sięgaj po nie, jeśli masz wrzody trawienne. Kwas acetylosalicylowy obniża ponadto krzepliwość krwi. Nie zażywaj go więc, jeśli przyjmujesz inne leki przeciwzakrzepowe. Leków tych nie powinny zażywać kobiety w ciąży. 

Oceń 3,50 / 6 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz