Skuteczne sposoby na przeziębienie

Jednym kapie z nosa, inni kaszlą. Infekcja nie zawsze przebiega tak samo. Zamiast więc łykać leki garściami, uderz w konkretne objawy.

Sposoby na przeziębienie

Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy domowe sposoby na przeziębieniowe dolegliwości. W zależności od zaawansowania choroby, możesz się kurować jedną dowolnie wybraną metodą lub łączyć terapie i stosować je równolegle z lekami. Dlatego podpowiadamy też, jak dawkować środki dostępne bez recepty. Pamiętaj jednak, że infekcję najłatwiej stłumić w zarodku. Nie czekaj zatem, aż objawy się rozwiną, tylko od razu ruszaj do boju z mikrobami.

1. Katar

Nie czekaj, aż katar sam minie. Gęsta wydzielina nie tylko utrudnia oddychanie, ale może powodować stany zapalne zatok.

Kuracja uwalniająca oddech
- Aromatyczna parówka - udrażnia drogi oddechowe.
Wsyp do miski 2 czubate łyżki tymianku i zalej je 2 szklankami wrzątku. Pochyl się nad miską i przykryj głowę ręcznikiem. Oddychaj głęboko przez 5–10 min. Powtarzaj 2–3 razy dziennie.

- Tabletki z pseudoefedryną (Sudafed, Acatar) lub krople z ksylometazoliną (np. Otrivin, Xylometazolin 0,1%) powodują obkurczenie błon śluzowych i w efekcie udrożnienie nosa oraz zatok.

- Dawkowanie
Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia: po 1 tabletce 3–4 razy dziennie lub po 2–3 krople do każdej dziurki nosa 3 razy dziennie. Terapia nie powinna trwać dłużej niż 4–5 dni.


2. Kaszel
Zalegająca w oskrzelach wydzielina jest pożywką dla bakterii. Kaszel pomaga się jej pozbyć. Zamiast go tłumić, stosuj więc środki wykrztuśne.

Aby wykrztusić chorobę
- Krople z podbiału - ułatwiają odkrztuszanie.
4 łyżki ziela podbiału zalej szklanką wrzątku. Przykryj i odstaw na 15 min. Przecedź. Do letniego naparu dodaj po pół szklanki miodu i wódki. Zażywaj 4 razy dziennie po jedzeniu (30 kropli na kieliszek wody).

- Syrop z wyciągiem z liści bluszczu
(Hedelix, Hederasal) lub z ziela tymianku (Bronchicum N, Bronchosol). Do stosowania przy utrudnionym odkrztuszaniu wydzieliny i w tzw. kaszlu suchym.

- Dawkowanie
Dorośli i dzieci od 10. roku życia: syropy z wyciągiem z bluszczu po łyżeczce 3 razy dziennie. Syropy na bazie tymianku  po 2 łyżeczki 3 razy dziennie.

Oceń 4,71 / 14 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz