Jak pokonać zapalenie zatok?

Jesienią i zimą zatoki potrzebują specjalnej troski. Zobacz jak je ochronić przed infekcją i co robić, gdy jednak dojdzie do choroby.

Zapalenie zatok

Katar i ból głowy. Tak może objawiać się przeziębienie, ale także ostre zapalenie zatok. Z tym ostatnim zmaga się co roku kilka milionów Polaków, ale połowa z nich nie wie, co im naprawdę dolega. Dlatego podpowiadamy, jak odróżnić zapalenie zatok od zwykłej infekcji oraz jak je raz na zawsze wyleczyć.

Jak rozpoznać zapalenie zatok?


Infekcja może objąć jedną zatokę lub kilka. O ile nie trwa dłużej niż 3–4 tygodnie, określa się ją jako „ostre zapalenie zatok”. Mimo takiej nazwy, choroba może mieć całkiem łagodny przebieg. Objawy wywoływane są przez infekcję wirusową i (częściej) bakteryjną. Występują wtedy:
 • bóle głowy lub części twarzy. W zależności od tego, która zatoka jest zajęta przez infekcję, ból pojawia się w okolicy czoła, szczęki albo między oczami;
 • stan podgorączkowy. Może też być niewielka gorączka (poniżej 38) lub wyższa (ponad 39);
 • uczucie przytkanego nosa. Z nim związane jest uczucie osłabienia, zmęczenia, ból głowy – skutek niedotlenienia organizmu ;
 • dość rzadka, ale intensywna wydzielina spływająca do gardła;
 • kaszel (nie zawsze).

Przeprowadź test dotykowy


Możesz też przeprowadzić sprawdzian dotykowy. Zlokalizuj miejsce, w którym ból jest najsilniejszy, i sprawdź, czy właśnie tam nie znajduje się któraś z zatok. Jak to zrobić? Dotknij palcem i lekko uciśnij:
 • środek górnej ścianki oczodołu po bolącej stronie twarzy – jeśli dolegliwości się nasilają, stan zapalny objął zatokę czołową;
 • dołek na szczęce, tuż nad 3 zębem (kłem) po bolącej stronie twarzy – tu znajduje się zatoka szczękowa;
 • nasadę nosa, poniżej miejsca, w którym zbiegają się brwi – tam są zatoki sitowe.
Wszystkie te objawy świadczą właśnie o zapaleniu zatok. Dokładne informacje o tym, gdzie znajdują się zatoki znajdziesz na następnej stronie.

Kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza?


Kurację najlepiej zacząć od razu, w pierwszych dniach infekcji. Gdy tylko zaczniesz podejrzewać, że problem dotyczy zatok idź do lekarza. Absolutnie zrób to natychmiast, jeżeli pojawią się :
 • bardzo silne bóle głowy lub części twarzy;
 • temperatura powyżej 39°C;
 • całkowita niedrożność nosa;
 • gęsta ropna wydzielina z nosa;
 • obrzęk powiek.
Uwaga! Nie staraj się przeczekać zapalenia zatok. W końcu objawy mogą nawet minąć, ale to nie znaczy, że jesteś zdrowa. Infekcja może przekształcić się w przewlekłe zapalenie zatok. Z tym zaś o wiele trudniej się uporać.

Czytaj także:

Publikacja:
Marta Wilczkowska Redaktor, Specjalista SEO Polki.pl
Oceń artykuł 29 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
Reni2015.03.31 11:44
Laryngolog na ostre zapalenie (3 noce nie spałam a nawet nie byłam się w stanie położyć na plecach z bólu - stan zapalny objął też oko) laryngolog dała mi: antybiotyk (DaLACIN c), KROPLE DO NOSA STERYDOWE (NASOMETIN) I NA ALERGIĘ (CLATRA). Płukanie nosa Fixsin raz dziennie. Podgrzewam sól i do skarpetki - ciepły okład na czoło. Walczę już 4 tydzień. Płukanie jest jest naprawdę pomocne. Za 2 mies mam tomografię komputerową. Laryngolog zaleciła operację krzywej przegrody nosowej. Trzymajcie się i odwiedźcie lekarza.
Carmen2015.01.23 22:24
Właśnie szukałam informacji na temat zatok i SinusSeptanu i trafiłam na Twój komentarz. Miałam zapalenie zatok niedawno, lekarz wyleczył i nakazał stosowanie Sinuseptanu profilaktycznie.
Mariolka2014.11.11 19:39
Ja wolę zapobiegać. Raz miałam zapalenie zatok i pamiętam to jako mega koszmar, tylko ból zęba jest gorszy. Dlatego jak tylko pojawia się ryzyko kataru i zapalenia zatok łykam SinusSeptan. Od lat dzięki niemu unikam przykrych dolegliwości.
Waldemar2014.10.19 10:37
Ja też próbowałem parówki na zapalenie zatok, ale niestety wchodzą mi do nozdrzy wyłącznie berlinki, a i tak efekty są mizerne...
pan2014.09.06 23:27
Hej jestem facetem mam 15 lat więc mało się znam i tak zapalenie zatok boli bo właśnie się dowiedziałem ze to mam dzięki tej stronie... pozdro
ilo1232014.07.01 16:32
Leczylam zapalenie zatok szczękowych przez kilka miesięcy, nie pomógło..meczyly mnie bóle twarzy, głowy zębów nawet gardła i migdałów ,..ostatnio wybralam się do dentysty który usunął mi szóstkę i stwierdził dziurawa zatokę, wizyta się skończyła, żab wyrwany a ja dalej walcez z bólem, nie wiem co robić..mowilam mu o zapaleniu zatok i pytalam o powiązania ale ostatecznie nic się nie do wiedziałam.
Oliwia2014.01.06 14:30
@Uczulona. I to jak :C
uczulona2013.08.19 11:18
dzieczyny czy zapalenie zatok boli?
dsf2013.07.21 16:52
Steryd w sprayu - raz dziennie do wcześniej przepłukanego/odetkanego nosa i po problemie.U mnie świtanie się sprawdził Fioxonase.
apsik2013.06.17 14:28
ja się zgadzam że na zapalenie zatok najlepsze są płukanki. Można je zrobić samemu w domu
Gość2013.05.16 14:19
Trzeba kupić dobry środek na katar i już, zapalenie zatok mija
Gość2013.05.16 14:19
A płukanie zatok? Co o tym myślicie? skuteczna metoda na zapalenie zatok?
Gość2013.05.16 14:17
Ja na zapalenie zatok robie sobie parowki, niezbyt przyjemne ale pomoga
Gość2013.05.16 14:17
Co bierzecie na zapalenie zatok? Ja już próbowałam chyba wszystkiego i nic nie działa :( jakieś naturalne metody
Gość2013.05.16 14:16
Zapalenie zatok to masakra, mi się zawsze odnawia na wiosnę i głowa mi pęka przez kilka dni
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz