Wygraj z bólem krzyża

Wypadł mi dysk – mawiamy, gdy boli nas w krzyżu. I, niestety, często mamy rację. Na szczęście dolegliwości mogą szybko ustąpić, jeśli poddamy się skutecznemu leczeniu.

plecy, tył, pupa, bóle krzyża, dyskopatia

Któregoś dnia schylasz się np., by zasznurować buty albo wziąć na ręce dziecko. Schylasz się, ale już nie możesz wyprostować, bo czujesz w krzyżu ostry ból...
Właśnie w taki sposób może objawiać się dyskopatia. Choroba ta jest wynikiem zniekształcenia, przesunięcia lub uszkodzenia "dysku", czyli krążka międzykręgowego. Ból powstaje, gdy uszkodzony dysk uciska na korzenie nerwowe. Może dokuczać nie tylko podczas podnoszenia ciężarów czy schylania się, ale także gdy zbyt długo przebywasz w jednej pozycji (kręgosłup wtedy jest bardziej obciążony).
Warto wiedzieć: W cięższych przypadkach dyskopatii chory może nie tylko odczuwać ból w okolicach krzyża, ale także promieniujący do pośladka i dalej – do uda lub podudzia (tzw. rwa kulszowa, udowa lub podudziowa). Uciskający na nerwy dysk może też powodować zaburzenia lub osłabienie czucia odbierane jako mrowienie i drętwienie nóg, a nawet powodować problemy z poruszaniem, gdy wystąpi niedowład lub porażenie mięśni, co objawia się tzw. chodem utykającym.

Doraźna pomoc przy ataku bólu
Pierwsze ataki choroby zwykle mijają same – dysk po prostu wraca na swoje miejsce. By przyspieszyć ten proces i złagodzić dolegliwości, należy odpocząć. Najlepiej leżąc na plecach (z ugiętymi w kolanach nogami), na brzuchu (z rękami wzdłuż tułowia) lub w pozycji płodowej (kładziesz się na boku i zwijasz w kłębuszek).
Warto wiedzieć: Przy silnym bólu możesz wziąć dostępny bez recepty środek przeciwzapalny (np. Ibuprom, Naproxen). Ulgę przyniosą ci też chłodne okłady – przykładaj sobie do krzyża ręcznik zmoczony w zimnej wodzie. W ciągu doby dolegliwości powinny ustąpić. Niestety, jest duże prawdopodobieństwo, że za jakiś czas powrócą...

Kogo może dotyczyć ten problem
Dyskopatia może wystąpić w każdym wieku. Najczęściej jednak atakuje ok. 30-40. roku życia. Prawdopodobieństwo wzrasta, jeśli żyjemy w stresie (zwiększa napięcie mięśni podtrzymujących kręgosłup), mamy nadwagę (to dla kręgów i dysków spore obciążenie) i nieprawidłowo (czyli ze skłonu) dźwigamy rzeczy o wadze przekraczającej 10 kg lub prowadzimy siedzący tryb życia.
Warto wiedzieć: Czynniki dodatkowo zwiększające ryzyko dyskopatii to palenie papierosów (dyski palacza gorzej się regenerują) czy urazy kręgosłupa (również drobne, np. po upadku).

Pora wybrać się na badania
Bardzo silny, przedłużający się ból, a także dolegliwości nawracające to sygnał, że koniecznie trzeba iść do lekarza. Na początku do rodzinnego lub pierwszego kontaktu, potem – ze skierowaniem – do ortopedy lub neurologa. Specjalista przed postawieniem diagnozy zleci nam zrobienie zdjęcia RTG kręgosłupa czy rezonans magnetyczny.
Warto wiedzieć: Do postawienia diagnozy może być też konieczna konsultacja z neurologiem.

Na czym polega terapia w lżejszych przypadkach
Jeśli dysk nie uległ uszkodzeniu, a jedynie nieco się wysunął i uciska na nerwy, stosuje się zwykle leczenie zachowawcze. Lekarz zaleca wtedy leżenie przez kilka dni w łóżku, zażywanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie, czasem także noszenie odciążającego kręgosłup elastycznego pasa lędźwiowego. Gdy dolegliwości ustąpią, pacjent powinien zastosować się do dalszych wskazówek. Zwykle musi zmienić niektóre ze swoich nawyków, np. unikać długiego przebywania w jednej pozycji, wielogodzinnej jazdy samochodem (siedzenie i wywołane jazdą wibracje też źle oddziałują na dyski), a w razie potrzeby przejść na odchudzającą dietę.
Równolegle powinien też poddać się fizykoterapii. Przy dyskopatii stosuje się głównie naświetlania specjalną lampą, zabiegi z użyciem lasera, pola magnetycznego czy ultradźwięków. Bardzo pomocne są też specjalne ćwiczenia (patrz ramka wyżej) i masaże.
Warto wiedzieć: Bez konsultacji z lekarzem nie zapisuj się do masażysty, a tym bardziej do kręgarza. Przeprowadzane "na ślepo" zabiegi, zamiast ci pomóc, mogą jeszcze bardziej zaszkodzić.

"Przyjaciółka"
Oceń artykuł 56 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
mama302015.08.04 18:07
Mi po drugiej ciąży zrobiła się przepuklina kresy białej, miałam osłabione mięśnie brzucha. Całodobowa opieka nad dwójką dzieci, bieg do szkoły i z powrotem po starsze dziecko, dźwiganie wózka na pierwsze piętro.. Mam potwierdzone badaniami MR wypadnięcie dysku i wbijanie się go na centymetr w nerw oraz naczynia krwionośne, zdehydratyzowany krąg oraz pęknięcie i wylewanie kolejnego nad nim dysku. Miałam rehabilitację przez 2 tygodnie laser, krioterapię i prądy interferencyjne. Nic nie poskutkowało. Ból utrzymuje się nadal, drętwienie nogi także. Ledwo chodzę... Mydocalm nie skutkuje, tramal nie działa a otępia mnie. Leki przeciwzapalne osłabiają mnie. Leżeć źle, siedzieć jeszcze gorzej, ćwiczyć nie mogę mam zakaz od neurologa i lekarza rodzinnego. Teraz czekam na operację. Ćwiczenia McKenziego nie są dla wszystkich. Jeśli nie jesteście pewni to nie ćwiczcie, bo tylko zaszkodzicie.
Anna Tarawska2014.09.04 17:14
Drogie forumowiczki mogę polecić mojego rehabilitanta z firmy Rehmedis w Warszawie. Stawia mnie zawsze na nogi podczas ostrego bólu kręgosłupa. Ja mam przepuklinę w odcinku l-s zdiagnozowaną MRI.
Ostry ból kręgosłupa lędźwiowego2014.05.21 14:17
Drogie forumowiczki, pół roku temu dopadł mnie straszliwy atak rwy kulszowej, lekarz przepisał środki przeciwbólowe i przeciwzapalne bardzo silne po których tylko bolała mnie wątroba i stwierdził, że po 1-2 tyg przejdzie. Otóż nie przeszło, byłam w desperacji ból był tak silny, że nie mogłam sama dojść do toalety, rodzina zaczęła szukać pomocy na forach i znajomych. Aż w końcu trafiłam do firmy Rehmedis w Warszawie, gdzie podjął się terapii wykwalifikowany fizjoterapeuta. Nie wiem jak mu się to udało ale po 5 wizytach zaczęłam sama chodzić, a ból minął. Piszę na forum, aby uświadomić wszystkich, których dopadł atak rwy kulszowej, że według mnie trzeba się udać najpierw do kompetentnego fizjoterapeuty, a lekarz może przepisać tylko leki. I powiem najważniejsze to fizjoterapeuta poprosił mnie o wykonanie Rezonansu magnetycznego, aby miał pewność, że to faktycznie przepuklina kręgosłupa. Polecam wszystkim, których dopadła rwa kulszowa. Magdalena Balik
Kinga 2014.04.03 13:06
Mi na ból kręgosłupa pomaga Pain Gone jeżeli ktoś już używał urządzenia z pewnością potwierdzi jego działanie, działa szybko i nie ma skutków ubocznych .
Gość2013.02.23 12:28
To prawda sól bocheńska pomaga na takie dolegliwości.
Gość2013.01.11 15:25
Mi na ból pleców pomogła regularna kąpiel w roztworze w soli bocheńskiej od salco a co najważniejsze jest to metoda naturalna.
Gość2012.08.14 09:24
ja na bóle krzyża używałam rezonatora biofotonowego, który polecił mi mój masażysta no i bóle przeszły i już nie wróciły :) Pozdrawiam
bet2011.04.15 12:31
Bardzo dobrą metodą przy bólach pleców jest stosowanie prądów TENS. Jak kupiłam specjalny pas oraz aparat przeciwbólowy. Metoda jest naprawdę rewelacyjna.
Michał2011.02.21 14:41
FAJNA PUPA !
kasiaw_802009.10.02 08:40
Moje problemy z dyskopatią zaczęły się kilka miesięcy po ciąży. Kiedy przebywałam z dzieckiem w domu, nosiłam je na rękach, czasem schylałam się po dziecko w niewłaściwy sposób. Pewnego dnia zauważyłam, że kładąc się na jednym boku i oglądając przez chwilę np. tv w jednej pozycji okazało się, że po chwili nie jestem w stanie wstać. Czy np jak chcialam wyciągnąć dziecko z łóżeczka, nachyliłam się i nie bylam w stanie się podnieść. Po kilku miesiącach kiedy nie było już dnia, abym nie miała problemu z kręgosłupem udałam się do lekarza ogólnego, gdzie dostałam skierowanie do neurologa. Z kolei neurolog przepisała mi skierowanie na fizjoterapię. Dzisiaj idę 3 raz - w sumie mam 10 takich zabiegów. Mam nadzieję, że przyniesie to efekt.
kasiaw_802009.10.02 08:39
Moje problemy z dyskopatią zaczęły się kilka miesięcy po ciąży. Kiedy przebywałam z dzieckiem w domu, nosiłam je na rękach, czasem schylałam się po dziecko w niewłaściwy sposób. Pewnego dnia zauważyłam, że kładąc się na jednym boku i oglądając przez chwilę np. tv w jednej pozycji okazało się, że po chwili nie jestem w stanie wstać. Czy np jak chcialam wyciągnąć dziecko z łóżeczka, nachyliłam się i nie bylam w stanie się podnieść. Po kilku miesiącach kiedy nie było już dnia, abym nie miała problemu z kręgosłupem udałam się do lekarza ogólnego, gdzie dostałam skierowanie do neurologa. Z kolei neurolog przepisała mi skierowanie na fizjoterapię. Dzisiaj idę 3 raz - w sumie mam 10 takich zabiegów. Mam nadzieję, że przyniesie to efekt.
Lila2009.06.22 15:29
Mam 17 lat i mam dyskopatię- w mojej rodzinie jest to dziedziczne. Od początków czerwca ból kręgosłupa w części lędźwiowej był nie do zniesienia, jednak po kilku dniach mi przeszło. Niestety dziś ból powrócił i to ze zdwojoną siłą. Przyczyną z pewnością jest to, że od rana nosiłam ulotki w plecaku (nie było ich kilkanaście, lecz kilkaset), bo postanowiłam dorobić sobie podczas wakacji. Oprócz ciężkiego plecaka doszły też schody, które musiałam pokonywać. W drodze powrotnej do domu po ok. 3-4 godzinach roznoszenia ulotek poczułam taki straszny ból, że myślałam, że jakiś przechodzeń koło mnie będzie mnie musiał zanieść do domu.. Nie mogłam się ruszyć, nagle zrobiło mi się gorąco i słabo. Jakimś cudem doszłam do domu, ale naprawdę cieszę się że o własnych siłach. I nie wiem co mam teraz z sobą począć, nawet najmniejszy ruch sprawia mi ogromny ból, nie mogę nawet wstać i iść do toalety. Wzięłam "aulin", bo to jest jeden z silniejszych leków jaki miałam w domu. Ale zwracam się z prośbą do ludzi którzy się na tym znają, czy wypadł mi dysk ? Bardzo boję się że będę musiała przechodzić jakieś operacje czy bolesne zabiegi :( Doradźcie mi co powinnam zrobić, proszę. Pozdrawiam, Lila
justyna2009.06.22 00:14
wszystko odbyło sie telefonicznie...zgoda i polecenie przez ginekologa kolegi ortopedy...potem blokada na nie caly miesiac zadzialala choc to nie rwa bolala bo wyzej troszke ucisk byl jak by skurcz miesni nad nerkami potem rozbolala polezałam 3 dni i nic juz nie boli ... i mam nadzieje ze tak zostanie. nie nalezy forsowac kregoslupa i dbac o odpowiednie pozycje podczac zajec.
Otylia RUELL, Olsztyn2009.06.18 14:37
Należy ćwiczyć __MIĘŚNIE OKOŁO KRĘGOSŁUPOWE, np. 15 min. 1 x na 2 tygodnie we własnym łóżku, czyli na leżąco. Odciążamy wtedy kręgosłup a wzmacniamy jego mięśnie. To ćwiczenie jest o 55% lepsze niż wysiłkowe pływanie w basenie. Dokładny opis mamy w rozdziale nr 33, książki _pt_______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku. Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL
anulenka2009.06.03 09:53
dyskopatia dotyczy przecież nie tylko kręgów lędźwiowych, a całego kręgosłupa! Kręgi szyjne są bardzo często narażone właśnie na tego typu problemy, zwęża się przestrzeń między dyskami w kręgosłupie szyjnym, następuje zwyrodnienie, może być ucisk na nerwy, mogą występować drętwienia rąk. Autor nie brał tego pod uwagę? Czy może ograniczony limit słów w tekście? Nie dowiedziałam się nic nowego o czym bym już nie wiedziała!
2009.05.22 23:26
świetny, rzeczowy artykuł- dzięki niemu wiem, co mi dolega. prześwietlenie zrobiłam i czekam na postanowienia dotyczące leczenia
2009.05.21 22:14
bardzo trafiony artykuł (przynajmniej w moim przypadku). prześwietlenie zrobiłam, a teraz czekam na opinię ortopedy
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz