Ciśnienie w normie

Kontrola ciśnienia to badanie, dzięki któremu można ocenić pracę układu krążenia, a także zrozumieć przyczynę trapiących cię dolegliwości.

zdrowie, ciśnienie

Prawidłowe ciśnienie krwi wynosi nie mniej niż 100/60 mm Hg (milimetrów słupka rtęci) i nie więcej niż 140/90 mm Hg. Abyś dobrze się czuła, powinno być też w miarę stabilne. Twoje wyniki ledwo mieszczą się w normie albo od niej odbiegają? Pora działać.

Wysokie notowania
Na nadciśnienie tętnicze cierpi ok. 8,5 miliona Polaków. Ponad jedna trzecia chorych nie zdaje sobie z tego sprawy aż do czasu, gdy choroba poważnie da się im we znaki.
- Jakie są objawy choroby?
Nadciśnienie może przez wiele lat rozwijać się w ukryciu. Stwierdza się je zwykle przypadkiem, gdy chory trafia do lekarza, np. z powodu bólów i zawrotów głowy, uczucia kołatania serca, duszności, bezsenności, zmęczenia nieadekwatnego do wysiłku, nadmiernego pobudzenia albo osłabienia. Jednym z podstawowych badań, które zleca wtedy lekarz, jest właśnie pomiar ciśnienia krwi.
- Kiedy mówimy o nadciśnieniu?
Wtedy, gdy kilka pomiarów zrobionych w różnych terminach pokazuje wartości przekraczające 140/90 mm Hg. Lekarskiego nadzoru może jednak wymagać także ciśnienie przekraczające 130/80 mm Hg, zwłaszcza jeśli występuje u osoby chorej na cukrzycę, mającej problemy z sercem lub układem krążenia albo dotyczy pacjenta zagrożonego udarem mózgu. Uwaga! U osób starszych często od normy odbiega tylko parametr oznaczający ciśnienie skurczowe (to pierwsza, wyższa wartość). W takiej sytuacji mówimy o tzw. izolowanym nadciśnieniu skurczowym.
- Czy nadciśnienie trzeba leczyć?
Tak! Płynąca pod zbyt dużym ciśnieniem krew może uszkadzać naczynia krwionośne, mózg, serce oraz nerki.
- Na czym polega terapia?
Jeśli ciśnienie jest zdecydowanie za wysokie, stosuje się leki hipotensyjne, czyli obniżające ciśnienie krwi. Dodatkowo lekarz może zalecić także środki przeciwzapalne z kwasem acetylosalicylowym (popularnie nazywane "aspiryną"). Terapię trzeba kontynuować nawet wtedy, gdy wyniki badań wrócą do normy. Jeżeli odstawimy leki, choroba może ponownie zaatakować.
- Czy zawsze konieczne są leki?
Nie. W lżejszych przypadkach nadciśnienia pomaga z reguły sama zmiana trybu życia, a konkretnie: zwiększenie aktywności fizycznej (doskonale działają np. codzienne spacery), zrzucenie nadwagi, unikanie dań słonych i alkoholu. Chory nie powinien też palić. Nikotyna podwyższa bowiem zarówno ciśnienie skurczowe ("górne"), jak i rozkurczowe ("dolne"). Chcesz wiedzieć więcej na temat nadciśnienia i sposobów jego leczenia?
Zajrzyj na stronę Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego: www.nadcisnienie.org.pl.

"Przyjaciółka"
Oceń artykuł 38 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
Przemo2010.03.15 08:18
Cześć mam 22 lata mierzę sobie 188cm wzrostu i 100kg wagi moje ciśnienie to minimum 140/100 w ciągu dnia 160/100 a podczas biegania na bieżni ok 200. czy to jest w porządku??
Kasiek2010.02.14 23:25
czy cisnienie 90/60 w wieku 16 lat nie jest zbyt niskie ???
MsK2009.12.02 20:57
DZIS MIERZYLEM CISNIENIE po raz pierwszy i troche sie denerwowalem mialem 109/128 czy jest ok???
Narvana2009.08.25 00:33
Jeżeli dziś sobie zmierzyłam ciśnienie i miałam 149/116 i mam 16 lat. Mierzyłam je w aptece, co mam zrobić ?
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz