Pierwsze objawy kamieni w pęcherzyku żółciowym

Kamicę żółciową ma co piąta kobieta po trzydziestce. Podpowiadamy, po czym poznać obecność kamieni w pęcherzyku żółciowym

Kamienie w woreczku żółciowym objawy
fot. Fotolia

Kamienie w pęcherzyku żółciowym (powszechnie zwanym woreczkiem) statystycznie częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn. Choroba może przez długi czas przebiegać bezobjawowo, a silny, trudny do zniesienia ból najczęściej pojawia się znienacka.

Jak rozpoznać kolkę żółciową?

 • Ból zaczyna się zwykle po obfitych, tłustych posiłkach, a czasem po większym wysiłku fizycznym.
 • Odczuwany jest w górnej części brzucha i promieniuje aż do prawej łopatki.
 • Towarzyszą mu mdłości i uczucie goryczy w ustach.
Najczęściej ból ustępuje samoistnie, by po jakimś czasie (nawet po kilku miesiącach) powrócić równie nieoczekiwanie, jak się pojawił.

Jakie są pierwsze objawy kamieni w woreczku żółciowym?

Objawy obecności kamieni w woreczku żółciowym początkowo często mylone są ze zwykłą niestrawnością. Od czasu do czasu, zwłaszcza po tłustym posiłku, pojawiają się nudności, wzdęcia i niewielkie bóle brzucha z prawej strony. Do ataku woreczka żółciowego dochodzi w momencie, gdy jeden z kamieni zatka ujście pęcherzyka żółciowego. Wtedy właśnie występuje silny ból i mdłości.
Co wówczas robić?
 • Pomaga zastosowanie środka rozkurczowego (No-spa, Buscopan) i przyłożenie ciepłego termoforu.
 • Przez jakiś czas (2–4 tygodnie) po każdym posiłku warto brać preparaty wspomagające wydzielanie żółci (np. Cholestil, Artecholin, Cholitol).
Jednak gdy ataki kolki powtarzają się, zawsze trzeba skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Zleca on najczęściej wykonanie badania USG jamy brzusznej i na jego podstawie podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu. Najczęściej proponuje usunięcie całego pęcherzyka wraz ze znajdującymi się w nim kamieniami.

Na czym polega leczenie kamieni w woreczku żółciowym?

 W tej chwili w większości przypadków pęcherzyk żółciowy wycina się przy pomocy metody laparoskopii. Na czym polega operacja?
 • Lekarz umieszcza w pępku oraz w dwóch niewielkich nacięciach trzy rurki (w górnej części nadbrzusza i po prawej stronie tułowia, tuż pod żebrami).
 • Wprowadza przez nie końcówki narzędzi chirurgicznych oraz teleskop ze światłowodem, oświetlającym pole widzenia i przekazującym obraz do monitora.
 • Wycina cały pęcherzyk żółciowy. Zabieg trwa ok. 30–40 minut. Co ważne, jest bardzo mało przeciwwskazań do przeprowadzania takiej operacji. Nie stosuje się tej metody jedynie u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, osób chorych na marskość wątroby. Co bardzo istotne, nie ma tu znaczenia tusza pacjenta, która w przypadku operacji metodą tradycyjną stanowiła duży problem.
Uwaga! Już po 24 godzinach od zakończenia operacji można wrócić do domu, a po kilku dniach do normalnych zajęć.

Dowiedz się więcej o operacji usunięcia woreczka żółciowego i innych metodach leczenia kamieni żółciowych z naszego forum medycznego.

Ziołowe terapie polecane w kamicy żółciowej:

 • Mniszek lekarski. Ułatwia trawienie tłuszczów. Preparaty z mniszka lekarskiego warto stosować w przypadku zastoju żółci w pęcherzyku, kolce spowodowanej obecnością kamieni oraz po zabiegach na drogach żółciowych. Gotowe preparaty: Cholitol, Cholesol.
 • Karczochy. Zalecany w przewlekłych schorzeniach wątroby i woreczka żółciowego oraz przy problemach układu pokarmowego. Gotowe preparaty: Raphacholin C, Sylicynar, Karczoch, Cynarex, Cynarein.
 • Dziurawiec. Wpływa korzystnie na wydzielanie i przepływ żółci. Można po każdym posiłku pić domową herbatkę (1–2 łyżeczki suszonego ziela zalej szklanką wrzątku, zaparzaj kilka minut). Gotowe preparaty: Succus Hyperici, Dziurawiec, Gastrobonisol.

Czytaj także:

Marzena Bartoszczuk/ "Przyjaciółka"

Publikacja:
Redaktor, Specjalista SEO Polki.pl
Oceń 3,53 / 62 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Przepis Beaty Pawlikowskiej: koktajl z pomarańczy i mango

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz