Rak to już nie wyrok

Pomiar tętna, jak zmierzyć puls
fot. Fotolia
Potęga szybkiej i trafnej diagnozy
Wszystkie nowotwory można dziś skutecznie leczyć – pod warunkiem że są wcześnie wykrywane. A taką możliwość dają różne badania diagnostyczne, zarówno te znane od dawna, jak i najnowsze.

► Cytologia. Dzięki temu prostemu badaniu można nie tylko bardzo wcześnie wykryć raka szyjki macicy, ale nawet nie dopuścić do jego powstania. Pod warunkiem, że badanie będzie wykonywane regularnie. Najlepiej co rok, a przynajmniej raz na 2 lata.

Ultrasonografia (USG) to badanie za pomocą ultradźwięków. USG służy do diagnozowania zmian w narządach jamy brzusznej, np. w wątrobie, nerkach, żołądku. Może pomóc też w wykryciu nieprawidłowości w piersiach, zwłaszcza u młodych kobiet, które mają gęstą tkankę gruczołu piersiowego. A USG transwaginalne pokazuje guzy jajnika (nie każdy jest rakiem, by to stwierdzić konieczna jest operacja).

Mammografia. Pozwala na bardzo wczesne wykrycie zmian nowotworowych w piersiach, kiedy są jeszcze w pełni wyleczalne. Pierwsze badanie warto wykonać po 40. roku życia i powtarzać co dwa lata. Od 50. roku trzeba je wykonywać co rok.

Rezonans magnetyczny (MRI). Badanie to, wykorzystujące pole magnetyczne, daje szczegółowe, trójwymiarowe obrazy narządów. Ułatwia rozpoznawanie m.in. nowotworów żołądka, jajnika. Okazało się też, że MRI może zastąpić mammografię, jest od niej nawet dokładniejsze (wykrywa dwa razy więcej ognisk raka). U nas MRI stosuje się przede wszystkim w celu oceny skuteczności leczenia.

Tomografia komputerowa (TK). To nowoczesne badanie rentgenowskie umożliwia ocenę wybranej warstwy ciała, stwierdzenie, czy jest tam guz. Nie musi to być nowotwór złośliwy. Ale nie zmienia to faktu, że TK jest jednym z najdoskonalszych narzędzi do wykrywania guzów, które akurat mogą być nowotworem złośliwym.

- Tomografia helikalna (spiralna) to odmiana tradycyjnej TK. Pomaga (bardziej niż zwykły RTG klatki piersiowej) we wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych w płucach. Krążący wokół ciała tomograf wykonuje ponad 100 obrazów płuc, pokazując nawet niewielkie, niewidoczne na zwykłym rentgenie guzki. Niestety, z powodu dużych kosztów urządzenia te są tylko w szpitalach, i to nie we wszystkich.
- Pozytonowa tomografia emisyjna (PET-CT) to najnowsze urządzenie, umożliwiające wczesne wykrywanie nowotworów. Pozwala na szybkie wykonanie badania całego ciała, daje dokładny obraz zmian. Pomaga także ocenić skuteczność stosowanej terapii. Urządzenie to jest jednak bardzo drogie, podobnie jak wykonywane z jego pomocą badanie (około 4,5 tys. zł). Dlatego PET-CT działa na razie tylko w dwóch miastach – w Bydgoszczy i Gliwicach.

Kolonoskopia, czyli wziernikowanie jelita grubego, umożliwia wczesne wykrycie raka jelita grubego (zdrowa osoba powinna od 50. roku życia wykonywać to badanie co dziesięć lat).
Od niedawna dostępna jest także (w Międzynarodowych Centrach Medycznych Euromedic w Gdańsku i Kielcach) tzw. kolonoskopia wirtualna, wykonywana za pomocą bardzo nowoczesnego tomografu komputerowego. Wirtualna kolonoskopia pozwala na przedstawienie wnętrza jelita grubego bez wprowadzania do jego wnętrza endoskopu. Badanie trwa od 10 do 30 minut, kosztuje około 350 zł. Powinien je jednak robić bardzo dobry fachowiec – tylko taki bowiem może w tym badaniu zauważyć niewielkie zmiany nowotworowe.

Badania genetyczne. Naukowcy poznali już nieprawidłowości (mutacje) w genach, odpowiadające za powstawanie m.in. raka piersi, jajnika, jelita grubego, płuc, nerki, prostaty. Opracowali też testy krwi wykrywające te mutacje. Dzięki nim można ustalić, czy ktoś ma predyspozycje genetyczne do rozwoju jakiegoś nowotworu. Osoby posiadające zmutowane geny są objęte opieką poradni genetycznych.

Oceń 0,00 / 0 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz