3 najczęstsze przyczyny zatkanych uszu

Rozmawiasz z kimś i nagle zaczynasz gorzej słyszeć. Masz wrażenie, że coś zatyka Ci uszy. Przeczytaj, jak sobie z tym radzić

Zatkane uszy
fot. Fotolia

Przyczyny zatykania się uszu są różne. I choć dolegliwość ta czasem niepokoi, nie jest niebezpieczna. W niektórych przypadkach możemy pomóc sobie sami, w innych przydaje się fachowa porada lekarska. Oto najczęstsze przyczyny zatkanych uszu:

1. Zatkane ucho. Powód? Nadmiar woskowiny

Jest to naturalna wydzielina ucha. Jednak uszy niektórych osób produkują nadmierną ilość woskowiny, co może prowadzić do powstawania tzw. czopów. Mogą być tak duże, że zatykają kanał uszny, osłabiając słuch.
  • Wybierz się do laryngologa. Lekarz sprawdzi, czy przyczyną uczucia zatkania ucha jest rzeczywiście nagromadzona woskowina. Jeśli tak, usunie ją, przepłukując ucho wodą.
  • Tego nie rób. Nie usuwaj sama stwardniałej woskowiny nawet specjalnymi patyczkami. To nic nie da, a łatwo możesz uszkodzić błonę bębenkową. Jeśli masz skłonność do gromadzenia woskowiny, wypróbuj płyny do czyszczenia uszu (np. Audispray). Ale też w porozumieniu z lekarzem. W niektórych przypadkach płukanie ucha jest niebezpieczne.

2. Zatkane ucho. Powód? Zapalenie trąbki Eustachiusza

Uczucie zatkania uszu często towarzyszy silnemu katarowi, ponieważ obrzęk śluzówki nosa może rozprzestrzenić się na przewody słuchowe, tzw. trąbki Eustachiusza (łączą uszy z nosem). W rezultacie przewody te zamykają się. Jeśli katary powtarzają się często, nie są leczone, może dojść do trwałej niedrożności którejś trąbki Eustachiusza, a nawet do jej zapalenia. W uchu gromadzi się wtedy płyn, następnie gęsta wydzielina, co daje uczucie przepełnienia, zatkania.
  • To trzeba leczyć. Czasem pomagają krople do nosa, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej. Niekiedy może być jednak konieczny zabieg. Polega on na nacięciu błony bębenkowej i usunięciu z ucha płynu.

Czytaj także:

Publikacja:
Redaktor, Specjalista SEO Polki.pl
Oceń 4,28 / 127 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz