Chroń mózg

Nie lekceważ drętwienia rąk, twarzy, zaburzeń wzroku. Nawet jeśli trwają bardzo krótko. To mogą być objawy niedokrwienia mózgu! Często zapowiadają udar.

Anna pracowała przy komputerze, kiedy nagle prawa ręka odmówiła jej posłuszeństwa. Anna miała wrażenie, że... nie ma ręki. Z oczami też coś się działo. Obraz się rozmywał, rozdwajał. Trwało to krótko, więc specjalnie się nie przejęła. Ale po kilku dniach postanowiła pójść do okulisty. Pomyślała, że ma zmęczone oczy i przydadzą się jakieś krople. Lekarz w oczach nic „nie znalazł”, ale po wysłuchaniu opowiadania Anny doradził wizytę u neurologa. Podejrzewał, że jej dolegliwości były spowodowane przejściowym niedokrwieniem mózgu. Anna z niedowierzaniem przyjęła tę diagnozę. Miała przecież dopiero 42 lata i żadnych kłopotów ze zdrowiem...
To prawda, że ryzyko udaru mózgu wzrasta z upływem lat. Może jednak do niego dojść w każdym wieku. Wszystko zależy od stanu naczyń krwionośnych. Jeśli są zwężone na skutek rozwijającej się w nich miażdżycy (a niestety zdarza się to nawet u czterdziestolatków), do mózgu dociera za mało krwi i tlenu, co zakłóca pracę mózgu. Mogą pojawiać się kłopoty z pamięcią, koncentracją. Najczęściej tłumaczymy to zmęczeniem lub stresem.

Dyskretne ostrzeżenia
W pewnym momencie jednak jakaś zmieniona miażdżycowo tętnica mózgowa może zostać zamknięta przez zakrzep, który utworzy się w niej lub nadpłynie z odległej tętnicy (najczęściej szyjnej). Zdarza się, że skrzep rozpuszcza się sam w ciągu kilku minut. Ale nawet takie przejściowe zaburzenia krążenia zakłócają, i to już w sposób odczuwalny, funkcjonowanie mózgu. Mogą wówczas pojawić się niewielkie zaburzenia mowy i czucia, drętwienie oraz mrowienie twarzy, uczucie ciężkości w nogach i rękach, kłopoty z utrzymaniem równowagi, zawroty głowy, podwójne widzenie. Z chwilą rozpuszczenia się skrzepu i ponownego zaopatrzenia mózgu w krew dolegliwości ustępują.

Nie bagatelizuj tych sygnałów
Takie zaburzenia w krążeniu lekarze nazywają przejściowym (przemijającym) niedokrwieniem mózgu. Niektóre osoby doznają ich nawet wielokrotnie. Bagatelizują jednak pojawiające się dolegliwości tylko dlatego, że znikają one niemal tak szybko, jak wystąpiły.
A tymczasem takie przejściowe niedokrwienia są poważnym sygnałem ostrzegawczym. Z obserwacji lekarzy wynika, że u około 25 proc. osób, którym zdarzały się przejściowe zaburzenia dopływu krwi do mózgu, w ciągu roku dochodzi do pełnego udaru – jest on zawsze groźny dla życia.
Dlatego, gdy kiedykolwiek zaobserwujesz u siebie choćby jeden z wymienionych wcześniej objawów, nawet jeśli utrzymywałby się tylko kilka sekund lub minut, koniecznie zgłoś się do lekarza – internisty lub neurologa. Na pewno dostaniesz skierowanie na różne badania diagnostyczne, mające na celu m.in. skontrolowanie przepływu krwi do mózgu. Jeżeli ich wyniki potwierdzą zaburzenia w ukrwieniu mózgu, rozpoczęcie już wtedy odpowiedniego leczenia, przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza pozwala zapobiec pełnemu udarowi.

Edipresse Polska S.A.
Oceń artykuł 6 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
viola2006.08.31 10:38
Mój tata miał wylew w wieku 33 lat, prawdopodobnie z powodu uszkodzonej tętnicy (wada wrodzona). Na szczęście z operacji wyszedł w stanie niewiarygodnie dobrym. Żadnych problemów. Obawiam się o swoje zdrowie, bo nie chcę, by spotkało mnie to samo i staram sie odżywiać i żyć tak, żeby zapobiec temu.
grazka2006.08.24 17:40
własnie mam taki problem, mam 48 lat pracuje przy komputerze i ostatnio mam wysokie cienienie, duszności, zasłabniecia, trerwienie rąk i bardzo szybko postepujaca utrata pamieci.Poszłam do lekarza rodzinnego i dostałam skierowania do kardiologa, neurologa, endokrynologa - ale niestety zamiast szybkiej pomocy otrzymałam terminy: kardilog uproszony z pażdziernika na 12.09 endokrynolog 18.10 neurolog 25.11 a okulista 25 lub 27.09. Czy w takiej sytuacji mozna liczyc na szybka pomoc i ratunek w woj.ślaskim?
zawiedziona2006.07.10 15:38
przez lenistwo lekarzy moja córeczka ma uszkodzony mózg ja go chroniłam bardzo lekarze nie
js2006.06.15 21:56
chroncie swoj mozg, bo jest to komputer pokladowy naszego organizmu. Nawet niewielkie uszkodzenie komorek mozgowych prowadzi do znaczacego ograniczenia funkcji zyciowych.marek mial wylew 14 miesiecy temu. pomimo intensywnej rehabilitacji kosztujacej tysiace zlotych miesiecznie-nadal nie wstaje z lozka. Postepy w leczeniu to milimetrowe kroki na kilometrowej autostradzie zycia. Marek mial 1% szans na przezycie! Byc moze bedzie niepelnosprawny do konca zycia!
rybka2006.06.05 11:29
nikomu nie życzę aby ktoś bliski miał udar , ja przezyłam to u ojca który dostał udary krwotocznego podczas jazdy samochodem, to była tragedia
2006.05.21 18:06
Pięknie to wygląda jak się czyta, ale lekarze się tym nie przejmują. Mnie lekarz kazał leżeć w zaciemnionym pokoju. Zapomniał tylko powiedzieć ile lat. Badania robiłam na swój koszt, a i tak nie wiem skąd bierze się moje niedokrwienie. Jedyna odpowiedź to leki na demencję starczą, a mam 47 lat. Ciągle szukam odpowiedzi co powoduje moje niedokrwienie i do dziś nie mam odpowiedzi.
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz