Po nitce do... kręgosłupa

Schorowany kręgosłup wcale nie musi boleć. Często daje o sobie znać w inny sposób, na przykład wywołując zaburzenia widzenia. Lista takich dziwnych objawów jest długa. Nawet lekarze czasem dają się zmylić!

Psychotest
fot. Fotolia

Agnieszka pracuje w prywatnej firmie, stara się pogodzić zajęcia zawodowe z prowadzeniem domu, ale cały czas odnosi wrażenie, że doba powinna mieć nawet więcej niż 48 godzin. Dlatego uporczywe bóle głowy składała na karb przemęczenia i zbagatelizowała je zupełnie – nic dziwnego, stres. Potem jednak pojawiły się zawroty głowy – świat zaczynał wirować przed oczami, szczególnie gdy robiła coś, przy czym musiała unieść głowę. Od czasu do czasu miała też problemy z widzeniem – wydawało jej się, że widzi rój muszek, ale to na szczęście dość szybko przechodziło. "Muszę zmienić okulary", myślała, wciąż odkładając wizytę u lekarza. Zaniepokoił ją poważnie dopiero ból w klatce piersiowej. Nie mogła oddychać, miała wrażenie, że ktoś położył jej ogromny ciężar na piersiach. Zapisała się wreszcie do kardiologa, ale któregoś dnia wstała z łóżka i stwierdziła, że nie czuje prawej stopy – "ciągnęła" ją po podłodze. Nie zwlekając już ani chwili, poszła do przychodni. Lekarz po wysłuchaniu całej jej historii skierował ją na... rentgen kręgosłupa. Po badaniu usłyszała: "Ma pani kręgosłup siedemdziesięciolatki! Stąd biorą się wszystkie problemy. Ma pani dyskopatię i ucisk na nerwy, dlatego nie może pani chodzić. No i zwyrodnienia w odcinku szyjnym..."

Schorzenia kręgosłupa uznawane są już za choroby cywilizacyjne. Aż 80 proc. dorosłych cierpi na różnego rodzaju dolegliwości związane z przeciążeniami, zmianami w krążkach międzykręgowych, zwyrodnieniami czy skrzywieniami tej części ludzkiego szkieletu. O tym, że z naszym kręgosłupem dzieje się coś złego, myślimy zwykle dopiero wtedy, gdy pojawiają się uporczywe bóle pleców lub szyi albo nagły ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Istnieje jednak, tak jak u Agnieszki, szereg innych dolegliwości, których na początku nie kojarzymy z chorobą kręgosłupa. Często nawet sami lekarze zanim domyślą się, co jest prawdziwą przyczyną kłopotów, szukają innych wyjaśnień i kierują pacjenta na wiele różnych badań. Dlatego przygotowaliśmy przegląd najpopularniejszych dolegliwości, które mogą być spowodowane zwyrodnieniami kręgosłupa, a często wcale nie są z nim kojarzone.

Odcinek szyjny
Zwyrodnienie szyjnego odcinka kręgosłupa najczęściej kojarzy się z lokalnym bólem szyi i nadmiernym napięciem mięśni karku. Ale bywa też przyczyną wielu różnych objawów. Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że może dawać o sobie znać naprawdę od stóp do głów.
► bóle głowy. Jeśli czujemy je w okolicy potylicznej (z tyłu), nasilają się przy odwracaniu głowy i towarzyszy im sztywność karku, można podejrzewać, że przyczyną kłopotów jest kręgosłup szyjny. Podobnie w przypadku przewlekłego bólu połowy głowy promieniującego do czoła (jak w migrenie), bólu twarzy czy uczuciu dławienia w gardle. Może też pojawić się uczucie mrowienia lub cierpnięcia skóry głowy albo niektórych jej obszarów. Zanim jednak ból zostanie przypisany patologii kręgosłupa szyjnego, należy wykluczyć inne pochodzenie dolegliwości: nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze, zaburzenia neurologiczne, choroby oczu czy zapalenie zatok. Dlatego najpierw warto wybrać się do neurologa, który ewentualnie skieruje na badania lub do innych specjalistów.

Oceń 4,50 / 46 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz