Jak zwalczyć dolegliwości psujące urlop - 5 skutecznych sposobów

Jak zwalczyć dolegliwości zdrowotne na urlopie fot. Fotolia
Infekcje pęcherza, biegunka podróżnych, choroba lokomocyjna... Co zrobić, by przykre dolegliwości nie zepsuły ci urlopu?
Marta Wilczkowska / 07.07.2015 15:52
Jak zwalczyć dolegliwości zdrowotne na urlopie fot. Fotolia

Sprawdź, jak poradzić sobie z 5 dolegliwościami, które mogą uprzykrzyć ci wakacyjny odpoczynek.

1. Choroba lokomocyjna

Jeszcze nie dojechałaś na miejsce wypoczynku, a już przyjemność z urlopu psują ci nudności i wymioty? Na szczęście są na to sposoby! W samochodzie zajmij miejsce obok kierowcy (a w pociągu, autobusie lub samolocie przy oknie), nastaw chłodny nawiew powietrza na twarz i postaraj się skupić na widokach za oknem. Możesz też ubiec nieprzyjemne objawy, wypijając wcześniej napar z imbiru lub skorzystać z aptecznych preparatów na chorobę lokomocyjną.

2. Problemy trawienne

Zmiana diety, inna flora bakteryjna, jedzenie w przyulicznych barach i straganach, stres związany z podróżą... to wszystko może skutkować nieprzyjemnymi sensacjami żołądkowymi. Aby ich uniknąć warto już wcześniej wzbogacić dietę w probiotyki, czyli tzw. "dobre kultury bakterii", które chronią organizm przed działaniem chorobotwórczych drobnoustrojów. Znajdziesz je np. w  jogurtach naturalnych czy kefirach, lub w postaci gotowych do połykania preparatów z apteki. Gdy jednak dopadną cię problemy żołądkowe, oprócz probiotyków pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu, np. poprzez picie zmineralizowanej wody lub dostępnych w aptekach elektrolitów.

3. Zapalenie pęcherza

Każda z nas, która kiedyś doświadczyła tej bolesnej dolegliwości dobrze wie, jakie to utrapienie. Im szybciej zaczniesz działać, tym większa szansa, że uda ci się zniwelować nieprzyjemne objawy zapalenia pęcherza. Przede wszystkim pamiętaj o wypijaniu dużej ilości wody (przynajmniej 1,5 litra dziennie). W czasie infekcji wzbogać swoją dietę o produkty bogate w witaminę C (np. żurawinę), możesz też zastosować suplementy diety wspomagające pracę układu moczowego. Jeśli jednak infekcji zacznie towarzyszyć bardzo silny ból lub krwiomocz, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem!

4. Oparzenie słoneczne

Zbyt długie wylegiwanie się na słońcu zamiast piękną opalenizną, może skończyć się bolesnymi oparzeniami słonecznymi. Aby ich uniknąć, zawsze przed wyjściem z domu smaruj się kremami z odpowiednio wysokim filtrem UV i unikaj bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne w godzinach, kiedy słońce świeci najmocniej. Gdy mimo wszystko przesadzisz z opalaniem, ulgę obolałej skórze przyniesie chłodny (nie zimny!) prysznic i stosowanie specjalnych kosmetyków i preparatów

5. Pogryzienie przez komary lub meszki

Poza wieloma urokami, letni odpoczynek na łonie natury na jedną zasadniczą wadę. Owady, a konkretnie ich ugryzienia potrafią nie tylko zepsuć humor, ale mogą być także niebezpieczne (np. w przypadku meszek)! Najlepiej już wcześniej uzbroić się w tzw. repelenty, czyli preparaty odstraszające takie owady jak komary, meszki czy kleszcze. Pogryzienia możesz posmarować specjalnymi preparatami łagodzącymi świąd i ból po ugryzieniu, lub wykorzystać domowe sposoby na ugryzienia owadów, np. okłady z soli gorzkiej, torebki herbaty.

Pamiętaj, by wszystkie preparaty, suplementy diety i leki ZAWSZE stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami podanymi na dołączonej ulotce. Pamiętaj też, że jeśli dolegliwości dotyczą małych dzieci lub są bardzo intensywne czy też towarzyszą im inne niepokojące objawy (np. wysoka gorączka) najlepiej na wszelki wypadek zasięgnąć porady lekarza.

Zadbaj o zdrowie w podróży:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA