Czy leki na kaszel i katar mogą być szkodliwe

Ponoć młodzież wykorzystuje leki na katar z pseudoefedryną jak środki narkotyczne. Czy w takim razie te preparaty są bezpieczne?

Kaszel

Na pytanie odpowiada lekarz medycyny rodzinnej Dorota Łukaszuk

Preparaty pomagające w łagodzeniu objawów przeziębienia: kataru i kaszlu, zawierające substancje psychoaktywne (pseudoefedrynę czy kodeinę), są bezpieczne pod warunkiem, że stosuje się je zgodnie z zaleceniami.

Przyjmowane w niewłaściwych dawkach, łączone z innymi lekami, kawą lub coca-colą pitą w dużych ilościach, a także alkoholem mogą być toksyczne. Lekarstwa zawierające pseudoefedrynę (np. Gripex, Coldrex, Febrisan, Teraflu, Cirrus, Sudafed, Clarinase, Tussipect) są bardzo pomocne. Dzięki nim skraca się czas choroby, zmniejszają się dokuczliwe objawy. Trzeba jednak czytać ulotki, sprawdzać skład przyjmowanych preparatów.
Nie powinno się przyjmować kilku specyfików tego samego rodzaju, bo prowadzi to do przedawkowania aktywnej substancji. W wypadku efedryny może to skutkować silnym pobudzeniem, bezsennością, poczuciem niepokoju, czasami halucynacjami. Kolejną substancją łatwo dostępną, a szkodliwą w dużych ilościach, jest kodeina – przedawkowana daje poczucie euforii i silnie uzależnia (jest zawarta w lekach na kaszel takich jak Thiocodin, Acodin, Sinecod, itd). Należy więc używać tych leków zgodnie z zaleceniami na ulotce i sprawdzać, czy dziecko nie chowa w pokoju syropów czy tabletek na przeziębienie (a także leków nasennych i uspokajających lub innych tabletek, ziół czy substancji, które wydadzą nam się podejrzane). Trzeba wytłumaczyć eksperymentującemu nastolatkowi, że zażywanie tego typu leków pozornie dodaje energii i zwiększa sprawność organizmu, ale to tylko chwilowy efekt. Po nim nadchodzi uczucie przygnębienia, lęki, czasami myśli samobójcze. Może też dojść do poważnego osłabienia, a nawet zatrucia organizmu.

Oceń 0,00 / 0 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Przepis Beaty Pawlikowskiej: sok brzoskwiniowy

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz