Porady lekarza: Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Narzeczony córki cierpi na łuszczycę. Czy może ją nią zarazić? Czy ta choroba nie przechodzi przypadkiem na dzieci?

Czy łuszczyca jest zaraźliwa
fot. Fotolia

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?


Na łuszczycę cierpi ok. 2 proc. populacji. Choroba ta jest uwarunkowana genetycznie, w związku z tym nie ma żadnej możliwości, aby się nią zarazić! Może natomiast zostać odziedziczona przez potomstwo.

Szacuje się, że prawdopodobieństwo zachorowania wynosi 50 proc., gdy i mama, i tata mają łuszczycę, oraz 16 proc., gdy choruje tylko jeden rodzic. Zdarzają się również chorzy, w których rodzinie nie było przypadków łuszczycy, i odwrotnie – osoby zupełnie zdrowe, w których rodzinie łuszczyca występuje często.

Na pytanie odpowiadała Monika Serafin, lekarz dermatolog

Czytaj także:

Polki.pl
Oceń artykuł 21 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
sandra2014.06.16 14:14
Mam pytanie do "Gość" czy ta sól którą stosujesz pomaga? Łagodzi jakoś łuszczyce czy tak jak pozostale zalecza i później znów jest to samo?
chory2014.04.29 17:57
Mam 20 lat męczę się z łuszczycą od dwóch lat straciłem przez to pracę dziewczynę i znajomych co niektórych oczywiście ludzie się na to krzywo patrzą kojarzy im się to zaraz z jakąś zakażną chorobą itd... choroba ogranicza moje życie i to na maxa jestem odcięty przez to od społeczeństwa byłem już kilka razy w szpitalu tylko żeby to zaleczyć ale to na nic żadne maści nic z tych rzeczy nie pomaga jednym słowem przesrana choroba współczuje ludziom chorym na te chorobę
terapeutka2013.07.09 09:19
że też ludzie muszą pytać czy łuszczyca jest zaraźliwa.. Kazdy kto ma trochę wiedzy wie, że chorobami autoimmmunologicznymi nie mozna się zarazić!
Gość2012.12.18 09:21
Witam, borykam się z tym problemem od 2 lat, niestety mimo leczenia farmakologicznego problem wracał do momentu kiedy zaczęłam stosować kąpiel w roztworze z soli bocheńskiej zakupionej na salco.pl. Dzięki kompleksowemu oddziaływaniu na organizm, pomaga w leczeniu wielu schorzeń. Od początku lat 70-tych, do dziś Bocheńska Lecznicza Sól Jodowo-Bromowa jest bazą dla naturalnych terapii solankowych.
Gość2012.11.06 12:45
na forach (różnych) wciąż spotykam się z pytaniami o zaraźliwość łuszczycy tak jakby ludzie zupełnie nic nie wiedzieli o tej chorobie - może w tym tkwi sedno, za mało się o niej mówi a przecież z niektórych szacunków wynika, że do ujawnienia się łuszczycy może być predestynowanych nawet 50% społeczeństwa, choć oczywiście tak często choroba się nie ujawnia (i dobrze, bo co by to było). PS przy okazji dzięki za info o dermasis.pl (z tego rankingu) testuję teraz zamiast cocoisu który wycofano chyba bo nie ma go już od kilku (albo i kilkunastu) ładnych tygodni. Na głowę na szczęście działa.
Gość2012.09.23 00:07
zgadzam się, też powiedziałabym bardziej dobitnie żeby może w końcu do ludzi trafiło, teraz znowu pisza w mediach o wstydliwej chorobie Britney, a łuszczyca nie jest wstydliwa - ten kto tak twierdzi przyczynia się do niszczenia życia chorym, to tym gorzej że przecież stan psyche w ogromnym stopniu wpływa na postępy choroby / info za Naluszczyce.com.pl
Gość2012.07.26 18:04
myślę, że to trochę za słabo powiedziane, bo ktoś kto pyta o to czy łuszczyca jest zaraźliwa mając nieograniczony dostep do informacji raczej niekoniecznie te informacje przyswaja. Odpowiedziałabym bardziej dobitnie
Anastazja SHAR, Łódź2012.03.09 23:09
CHLEB TYPU KR-IRL, JEST W CHWILI OBECNEJ NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWYM PRODUKTEM ŻYWIENIOWYM DLA CZŁOWIEKA NA PLANECIE ZIEMIA.
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz