Plamy na dłoniach

Mam 45 lat. Ostatnio zauważyłam, że na rękach i twarzy mam brązowe plamki. Próbowałam je usunąć kremem wybielającym, ale bez skutku. Skąd się mogły wziąć te przebarwienia? Jak się ich pozbyć?

Plamy na dłoniach
fot. Dreamstime

Porady lekarskiej udziela dermatolog Monika Serafin

Ponad 35 proc. kobiet po trzydziestce i aż 90 proc. pań po 50. roku życia ma przebarwienia na rękach, twarzy i dekolcie. Przyczyn jest wiele, m.in. promieniowanie UV (zwłaszcza w połączeniu z niektórymi lekami, ziołami i kosmetykami), wiek oraz zaburzenia hormonalne. Powstawanie trwałych przebarwień może też być związane z chorobami wątroby i tarczycy. Radzę udać się do lekarza, który znajdzie przyczynę problemów oraz przepisze odpowiednią kurację
– inaczej leczy się plamy hormonalne, inaczej związane z wiekiem czy przebarwienia po trądziku. Zawsze jednak terapia trwa długo i wymaga cierpliwości. Stosuje się preparaty z kwasami owocowymi, retinolem (przepisane przez lekarza są silniejsze niż dostępne bez recepty lub w drogerii), peelingi chemiczne (kwasami – glikolowym, kojowym, azelainowym, trójchlorooctowym, migdałowym). Dobre efekty dają też: mikrodermabrazja (ok. 50 zł na dłonie), naświetlanie laserem, światłem IPL lub krioterapia (cena zależy od wielkości zmian i liczby zabiegów).

Oceń 3,33 / 6 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Przepis Beaty Pawlikowskiej: koktajl z pomarańczy i mango

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz