Półpasiec a ciąża

Moja mama zachorowała na półpasiec. Nie wiem, czy powinnam ją teraz odwiedzać, bo jestem w ciąży. Chciałabym wiedzieć, co to za choroba. Czy jest bardzo zaraźliwa? Jak się ją leczy?

Półpasiec
fot. Panthermedia

Na pytanie odpowiada dermatolog dr Monika Serafin

Półpasiec wywołuje ten sam wirus, co ospę wietrzną, czyli Herpesvirus varicella zoster. Przenosi się drogą kropelkową. Oznacza to, że wystarczy przebywać w towarzystwie chorego, który kaszle i kicha, by się zarazić. Po przechorowaniu ospy odporność zostaje na całe życie, ale wciąż istnieje ryzyko zachorowania na półpasiec. Po ospie bowiem wirus przechodzi w tzw. stan uśpienia w zwojach nerwów czuciowych. Atakuje, gdy organizm jest osłabiony, np. podczas infekcji dróg oddechowych. Co ciekawe, dorosła osoba, która nie przechodziła ospy w dzieciństwie, po kontakcie z dzieckiem mającym ospę może zachorować albo na ospę, albo na półpasiec. Gdy wirus się uaktywni, dochodzi do stanu zapalnego nerwu czuciowego i skóry. Objawia się to silnym, piekącym bólem po jednej stronie ciała wzdłuż zaatakowanego nerwu. Po 2–3 dniach na skórze pojawiają się pęcherzyki, które przeobrażają się w krostki zasychające po kilku dniach w strupki. Chorym na półpasiec podaje się leki przeciwbólowe. Zmiany na skórze można smarować łagodzącymi preparatami
z cynkiem i wodą wapienną.

Jeśli jest Pani w ciąży, lepiej unikać kontaktu z osobą chorą na półpasiec, mimo że nie jest to choroba groźna dla płodu.

Oceń artykuł 0 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
pomocy !!!!2015.08.25 12:01
moja babcia jest na to chora a ja byłam u niej w domu , nie kichała ani nic ale miała widoczne plamki i teraz moje pytanie : co mam robić ? jestem w 33 tygodniu a ginekolog mówi ze urodzę za 5 tyg
Gość2012.06.02 18:31
żona mojego wnuka jest w 5-tym mies.ciąży.Ja od 10 dni choruję na półpasiec,czy za 3 tygodnie mogę się z nią zetknąć,bez obawy zarażenia? Choroba ma łagodny przebieg już są strupy.
yola2010.11.16 17:40
Lepiej unikać kontaktów z osobami mającymi wirusa bo to nie bezpieczna sprawa jest zwłaszcza dla dzidziusia.
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz