Jak pozbyć się brodawek

Mam 47 lat, mój problem to brodawki. Pojawiają się dosłownie wszędzie – na plecach, szyi i na twarzy. Jak je usunąć? Co zrobić, by się nie rozsiewały?

Brodawki

Odpowiada dermatolog Monika Serafin

Prawdopodobnie chodzi o brodawki łojotokowe lub tzw. włókniaki. Mogą się one pojawiać wraz z wiekiem zwłaszcza u osób, które długo przebywają na słońcu. Występują też częściej, gdy ktoś w rodzinie miał tego typu problemy. Zazwyczaj nie są groźne, ale szpecą. Brodawki usuwa się u dermatologa za pomocą łyżeczkowania, elektrokoagulacji, krioterapii lub laserem (ilość zabiegów zależy od nasilenia zmian). Mogą po nich pozostać niewielkie ślady.

Zaleca się też kremy o działaniu złuszczającym zawierających kwas salicylowy, mlekowy, mocznik albo kwasy owocowe. Mogą one do pewnego stopnia wygładzać skórę. Trzeba też pamiętać, by unikać przebywania na słońcu – sprzyja to powstawaniu nowych zmian skórnych.

Niestety, nie ma skutecznej metody, która zapobiegałaby pojawianiu się kolejnych brodawek. By się nie rozsiewały, najlepiej nie rozdrapywać ani nie usuwać ich samodzielnie.

Oceń 3,62 / 13 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Przepis Beaty Pawlikowskiej: koktajl z pomarańczy i mango

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz