Tyłozgięcie macicy

Stwierdzono u ciebie tyłozgięcie macicy. Czy to poważna wada? Czy może wywoływać problemy z zajściem w ciążę...

lekarz, szpital, ginekolog, badania

Co to jest tyłozgięcie macicy?
Tyłozgięcie to po prostu nietypowe położenie macicy. Jej trzon, czyli główna, większa część, jest wygięty ku tyłowi w stronę kręgosłupa w stosunku do szyjki macicy, a nie ku przodowi, jak to bywa zazwyczaj (przy przodozgięciu). Anomalię może stwierdzić wyłącznie lekarz podczas badania ginekologicznego lub ultrasonograficznego. Zabiegi korekcyjne, zwłaszcza operacyjne, wykonywane są bardzo rzadko i tylko w ściśle określonych przypadkach. Na przykład, gdy tyłozgięciu towarzyszy wypadanie macicy, do czego może dochodzić np. po wielu porodach.

Tyłozgięcie macicy to nie powód do zmartwienia. Nie jest to ani choroba, ani poważna wada. Po prostu taką "urodę" ma ok. 25 proc. kobiet. Nietypowa budowa macicy nie wywołuje bezpłodności ani kłopotów w ciąży i podczas porodu. U ciężarnych kobiet macica wraz z rozwojem płodu zaczyna się powoli prostować, a po porodzie powraca do poprzedniej budowy. Nie wiadomo dokładnie, co jest przyczyną tyłozgięcia. W niektórych przypadkach macica może się niewłaściwie ustawiać po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym we wczesnym okresie po porodzie. Niekiedy bywa to następstwem schorzeń ginekologicznych, np. zapalenia przydatków czy endometriozy. Zwykle tyłozgięcie nie jest związane z żadnymi dolegliwościami. Choć niektóre pacjentki narzekają czasem na nieco bardziej bolesne miesiączki, bóle w dole brzucha lub w okolicy krzyża.
W takim przypadku najlepiej skonsultować się z ginekologiem. Czasem zdarza się, że tyłozgięcie daje dolegliwości przy współżyciu. Wówczas najlepiej poszukać "bezbolesnej" pozycji.

"Vita"
Oceń artykuł 46 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
czarna2014.05.31 14:30
ja od 4 lat prubuję bezskutecznie i nic
Gość2012.11.06 12:39
ja też mam tyłozgięcie macicy i nie wiem jak wygląda leczenie czy będzie mnie czekała operacja
Gość2012.11.06 12:38
ja też mam tyłozgięcie macicy i mam na badanie usg iść ale nie wiem jak wygląda leczenie
Gość2012.10.11 13:29
słuchajcie dziewczyny wszystkie które mają tyłozgięcie a mają problem z zajściem w ciążę ,bo ja tez tak miałam i pokonałam to w taki sposób ze po kazdym stosunku leżycie nogami do góry opartymi o ścianę przez 10 minut aby ułatwić dojscie plemnikom. zyczę powodzenia teraz na pewno się uda :) ja mam 2 buziaki
Gość2012.09.03 18:08
mam tylkozgeicie i jest ok i z pozycajmi nie mam problemu
Gość2012.05.11 13:14
Mam tę przypadłość i nie mam żadnych kłopotów
Natkaaa2011.09.30 12:35
Ja mam tylozgiecie macicy oraz wielotorbielosc jajnikow od ponad roku staramy sie z mezem o potomka i nic!!! zaczelam sie zamartwiac na serio boje sie co dalej!!! Czy ktos mial oba te schorzenia i mimo tego ma dzidziusia?? Prosze o odpowiedz!!!!!
2011.08.25 20:26
wiem coś na ten temat :)
2011.01.22 11:44
Zawsze miałam duże tyłozgięcie macicy- taka uroda. Ale po każdym porodzie - zwiększąlo się ( brót dodatkowo macicy-) a teraz - przykleja mi sie do dna- muszę chodzić na czworaka, spać na brzuchu.
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz