Alkoholizm u kobiet - objawy i leczenie

Kobieta z kieliszkiem wina fot. Fotolia
Czym różni się alkoholizm kobiet od uzależnienia mężczyzn? Psychiatra Witold Misztal opowiada, jak wygląda kobiece uzależnienie od alkoholu.
/ 09.05.2019 20:47
Kobieta z kieliszkiem wina fot. Fotolia

„Jesteśmy nadal społeczeństwem stanowym – z przewagą stanu nietrzeźwego”, pisał pół wieku temu Stanisław Jerzy Lec. W Polsce ilość osób z szeroko pojętym problemem alkoholowym ocenia się na około 3 miliony, z czego 800 tysięcy to uzależnieni od alkoholu w sensie ścisłym. Co czwarta osoba ma kogoś w otoczeniu z problemem alkoholowym.

Kiedy mówimy o uzależnieniu od alkoholu?

Charakterystyczne cechy świadczące o uzależnieniu od alkoholu to:

  • silna potrzeba spożywania alkoholu (szukanie okazji, „poganiacz kolejek”),
  • brak kontroli nad piciem (np. opróżnianie butelki do końca nawet jeżeli w efekcie dojdzie do „urwania się filmu”),
  • wzrost tolerancji na ilość wypitego alkoholu wraz z rozwojem uzależnienia,
  • wystąpienie zespołu abstynencyjnego po zakończonym piciu (bezsenność, lęk, silne drżenie ciała, nadmierna potliwość) łagodzonego ponownym spożyciem alkoholu (poranne „kliny” najczęściej z piwa),
  • postępujące zaniedbywanie zainteresowań lub wcześniejszych źródeł przyjemności na rzecz picia.

9 ważnych sygnałów, że przesadzasz z alkoholem

Na czym polega kobiecy alkoholizm?

Od dawna zauważono, że uzależnienie od alkoholu kobiet i mężczyzn różni się istotnie. Kobiety dotknięte nałogiem charakteryzuje zwykle podwyższony poziom lęku, skłonność do stanów depresyjnych, w kontaktach interpersonalnych są wycofane i bierno-zależne, introwertywne. Ich picie jest uwarunkowane głównie środowiskowo.

W porównaniu z mężczyznami intensywne spożywanie alkoholu zaczyna się później, zwykle po 25 roku życia i szybko doprowadza do poważnych szkód psychicznych i somatycznych. Przebieg ma charakter remitujący. Zarówno w fazie ostrego picia (w trakcie „ciągu alkoholowego”) jak i w okresach abstynencji kobiety doznają silnego poczucia winy, są często bardziej od mężczyzn krytyczne wobec nałogu.

Dlaczego alkohol jest bardziej toksyczny dla kobiet?

Jak leczyć alkoholizm?

Podstawową formą leczenia uzależnienia od alkoholu jest terapia odwykowa. Ma ona elastyczne formy – od całodobowej hospitalizacji w Oddziale Odwykowym, poprzez codzienne kilkugodzinne zajęcia terapeutyczne w Oddziale Dziennym, po spotkania AA w warunkach ambulatoryjnych co kilka dni. Średnio co ósmą uczestniczką w takiej terapii jest kobieta.

Leki mają tutaj drugorzędne znaczenie, czasami wykorzystywane są preparaty zmniejszające spożycie alkoholu (akamprozat, naltrekson), natomiast wszywany pod skórę disulfiram (preparat Esperal) nie jest zalecany przez terapeutów odwykowych.

Pacjenci po zakończonym ciągu alkoholowym, z objawami nasilonego zespołu odstawiennego wymagają leczenia w Oddziale Detoksykacyjnym (oddział OLAZA). Wystąpienie ostrych zaburzeń psychotycznych po zakończonym ciągu alkoholowym, w szczególności majaczenie alkoholowe (delirium tremens), jest bezwzględnym wskazaniem do hospitalizacji w zamkniętym Oddziale Psychiatrycznym.

Na czym polega detoksykacja po nadużyciu alkoholu?


Alkoholizm u kobiet

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!