Poznaj rewelacyjne działanie nasion lnu!

Kojące działanie lnu wykorzystywane jest od dawna. Radzimy jak wykorzystać prozdrowotne właściwości siemienia lnianego

Siemię lniane
fot. Michaela Kobyakov

Len służył ludzkości od dawna - trudno znaleźć inną tak wszechstronnie użyteczną roślinę. Jako pożywienie, materiał na ubrania i rzeczy codziennego użytku znajdował wykorzystanie każdego dnia. Również w obecnych czasach ciężko przecenić znaczenie lnu, zarówno w medycynie naturalnej, jak i włókiennictwie.

Jakie są lecznicze właściwości siemienia lnianego?

Siemię lniane, czyli nasiona lnu, mają szczególne znaczenia w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego:
  • łagodzą podrażnienia,
  • przyspieszają gojenie się ranek,
  • regulują perystaltykę jelit,
  • pomagają zapobiegać niestrawności i zaparciom.
Preparaty z nasion lnu znajdują szerokie zastosowanie w naturalnym leczeniu otyłości i wysokiego cholesterolu, pladze obecnych czasów. Pomagają w leczeniu nadkwasoty, która może prowadzić do wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Co wpływa na lecznicze właściwości nasion lnu?

Nasiona lnu są bogate w substancje śluzowe, które działają osłonowo na ściany żołądka i jelit, chroniąc je w ten sposób przed szkodliwym działaniem niekorzystnych czynników. Ponadto zawierają niewielkie ilości kwas pruskiego, wystarczającego w sam raz na zabicie szkodliwych bakterii jelitowych. Dzięki wysokiej zawartości śluzów chronią również gardło i oskrzela, przez co mogą być stosowane jako środek łagodzący kaszel.

Jak stosować len?

Len można również stosować zewnętrznie - przykładanie kataplazmów z macerowanych nasion pomaga leczyć owrzodzenia i czyraki, natomiast wyciąg z siemienia lnianego łagodzi skutki oparzeń i uszkodzeń skóry powstałych na skutek działania substancji chemicznych.

Czytaj także:

Publikacja:
Marta Wilczkowska Redaktor, Specjalista SEO Polki.pl
Oceń artykuł 15 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
neverland2015.11.09 12:05
Od kilku miesięcy miewałam straszne zaparcia, do tego doszła zgaga :/ No, ale codzienny stres, szybkie jedzenie i znienawidzona przeze mnie praca zrobił swoje. Ale do rzeczy. Od kiedy zaczęłam stosować w swojej diecie kapsułki lnu z propolisem i pić olej lniany, wszelkie dolegliwości ustąpiły i póki co nie powróciły. Jest dobrze :) Siemie lniane jest naprawdę niedocenione i nieocenione!
kol2014.11.05 13:53
najnowszy film horror za free na Hity Kina z Sieci (tvline pl ) Diabelska plansza Ouija 2014
anuszka32014.02.21 13:50
Teraz wielką popularność zyskał olej lniany, bogactwo kwasów omega 3. Niestety, nie jest smaczny, ale czego się nie robi dla zdrowia?
gumiśka2014.01.28 11:09
zgadzam się z poprzedniczką! lecznicze właściwości lnu potrafią zdziałać cuda nie tylko dla urody ale też dla talii :DDDD
Gość2013.02.14 15:00
siemie lnaine i len mielony PODSTAWOWE SKŁADNIKI ZDROWEGO ODŻYWIANIA. PO DŁUŻSZYM STOSOWANIU SKÓA,WŁOSY,PAZNKOCIE....... REWELACJA. :)
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz