Larwoterapia

Larwoterapia to niekonwencjonalna metoda lecznicza, pochodząca z czasów starożytnych, w której główną rolę odgrywają larwy muchy plujki. Stosuje się ją w leczeniu zakażonych ran.

Larwoterapia

Mimo stałego rozwoju konwencjonalnych metod leczenia, ciągle zajmuje ona ważną pozycję w medycynie. Najlepiej świadczy o tym fakt, że w niektórych krajach europejskich, np. w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii, zabiegi z użyciem larw są refundowane.
W Polsce, larwoterapię oferują tylko nieliczne prywatne ośrodki (np. Centrum Leczenia Ran ONKOMED w Warszawie), za pełną odpłatnością (ok. 450 zł/zabieg). Wielu chorych, u których długotrwałe, tradycyjne leczenie ran zawiodło, pokonuje dziesiątki lub setki kilometrów, by móc się jej poddać.

Metoda
•    Larwy muchy plujki, które są przeznaczone do larwoterapii, pochodzą ze specjalnych, sterylnych hodowli laboratoryjnych.
•    Do Centrum Leczenia Ran Onkomed przyjeżdżają schłodzone, w opakowaniach po 100 sztuk, zawsze dla konkretnego pacjenta.
•    Podczas jednego zabiegu, zużywa się jedno lub kilka opakowań larw, zależnie od rozległości rany.
•    Po nałożeniu larw na ranę, przykrywa się je szczelnym opatrunkiem i tak pozostawia na kilka dni.
•    Po zdjęciu opatrunku, larwy usuwa się z rany i je chemicznie niszczy.
•    Wówczas, rana jest już najczęściej czysta i gotowa do dalszego leczenia.

Cel
•    Larwoterapię stosuje się w celu oczyszczaniu zakażonych, trudno gojących się ran, głównie owrzodzeń – nowotworowych i powstałych w przebiegu choroby niedokrwiennej kończyn – oraz ran powypadkowych.
•    W przypadku owrzodzeń nowotworowych, którym towarzyszy duża bolesność i przykry zapach, larwoterapia – łagodząc te dolegliwości –poprawia chorym jakość życia.
•    Może być ona także alternatywą dla chirurgicznego oczyszczania ran, które dla wielu chorych jest traumatycznym przeżyciem.

Mechanizm   
•    Wydzielając do rany enzymy (kolagenazy), larwy rozpuszczają martwe tkanki, a następnie je wysysają.
•    Larwy eliminują znajdujące się w ranie drobnoustroje – zarówno zjadając je, jak i przez zmianę odczynu rany na zasadowy, który hamuje ich rozwój.
•    Poruszając się po ranie, pod opatrunkiem, larwy przyspieszają proces ziarninowania.
•    Jedną z substancji wydzielanych do rany przez larwy jest alantoina, obdarzona działaniem znieczulającym (ta sama substancja, która znajduje się w wielu maściach).

materiały prasowe
Oceń artykuł 9 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
2012.01.18 19:48
Polecam gabinet w w Sosnowcu przy ul.Kisielewskiego 2 (Zagórze).Larwy swietnie mi oczyscily rane,jestem bardzo zadowolona.
xxx2011.12.04 12:48
Przestrzegam przed kontaktem z panią Karoliną Plutą, która okazała nie wywiązująca się ze swoich obietnic i zalegająca ze zwrotem otrzymanych pieniędzy. Z tego co wiem miała już nieistniejąca firmę "Biomedical" w Poznaniu a teraz szykuje się do otworzenia kolejnej.
Marynata2011.08.17 18:03
nie każdemu udaje uratowac nogi.Ja uwazam ze Pani uratowala nogi memu tacie,Dziekuje a brudu tam nie bylo.ktos jest strasznie zlosliwy
Marynata2011.08.17 18:02
nie każdemu udaje uratowac nogi.Ja uwazam ze Pani uratowala nogi memu tacie,Dziekuje a brudu tam nie bylo.ktos jest strasznie zlosliwy
Arek2011.07.18 09:08
Polecam przychodnie w Warszawie przy ul. Żeromskiego. Nie mam żadnych zastrzeżeń co do czystości. Jedyny mankament to to, że trzeba zapłacić. Larwy pięknie oczyściły ranę.
WIOLA2011.05.10 17:01
Mój ojciec wylądował w ciężkim stanie w szpitalu.Bio-Medical w Poznaniu to siedlisko brudu.Nie polecam tego punktu!
BARBARA2011.05.10 16:57
MOŻE I DOBRE,ALE NIE W POZNANIU NA MIASTECZKU.TAM JEST BRUD I NIEKWALIFIKOWANY PERSONEL.A NA DODATEK TO OSZUŚCI1
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz