Leczysz się sama - nie popełniaj błędów

Na pewno słyszałaś o wielu sprawdzonych sposobach na różne dolegliwości. Uważaj jednak, bo to, co pomogło twojej koleżance, nie musi być dobre dla ciebie.

Lecz się sama
fot. Dreamstime.com

Kiedy dopadnie cię ból pleców, zgaga czy biegunka, nie musisz od razu biec do lekarza. Niektóre przypadłości możesz złagodzić sama, stosując leki bez recepty lub domowe środki. Czasami jednak pojawia się dylemat, jaką kurację zastosować. Czy na bolące gardło lepsze będą ciepłe płukanki, czy jedzenie lodów?
Gdy we znaki dają się stawy, należy je wygrzewać czy przykładać zimne okłady? Nie mniej problemów sprawia wybór leku bez recepty. Zastanawiamy się np., kiedy pić syrop wykrztuśny, a kiedy przeciwkaszlowy. Podpowiadamy więc, jak leczyć najczęstsze dolegliwości.


1. Pieczenie w przełyku

Zgagę skuteczniej złagodzi soda oczyszczona czy kisiel? 

- Nie stosuj roztworu sody oczyszczonej. Choć neutralizuje kwas solny w żołądku, może podrażnić śluzówkę przełyku.
- Bezpieczniejszym środkiem  będzie kisiel bez cukru. Możesz też przygotować napar z siemienia lnianego. Łyżkę nasion lnu zalej szklanką wrzątku i gotuj pod przykryciem przez 10 minut. Gdy przestygnie, przecedź go i wypij. Zgagę złagodzą też suszone migdały i herbatka z kopru włoskiego.


2. Biegunka

Brać leki hamujące biegunkę czy poczekać, aż sama minie?

- Nie sięgaj od razu po środki powstrzymujące biegunkę. Wprawdzie rzadziej biegasz dzięki nim do toalety, jednak opóźniają one wydalanie zarazków z organizmu. Stosuj te leki tylko w razie konieczności, np. w podróży.
- Przy biegunce przede wszystkim pij dużo płynów, by zapobiec odwodnieniu. Poza tym przyjmuj preparaty z elektrolitami (np. Orsalit, Floridral – ten drugi zawiera dodatkowo bakterie kwasu mlekowego) i probiotyczne (np. Multilac, Dicoflor). Możesz też sięgnąć po węgiel leczniczy. Z domowych środków pomocne będą suszone jagody (kupisz je w aptece).


3. Dolegliwości stawowe

Na bolące stawy przykładać ciepłe czy zimne okłady?

- Jeśli ból pojawił się po urazie, np. upadku czy uderzeniu, zaleca się tylko zimne okłady. Do chorego stawu możesz przyłożyć np. kostki lodu (koniecznie zawiń je w woreczek foliowy i ręcznik). Zimny okład trzymaj nie dłużej niż 3–5 minut. Inaczej możesz odmrozić skórę.
- Przy dolegliwościach związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi ulgę przynoszą zarówno zimne okłady, jak i wygrzewanie. Zmniejszają one ból i sztywność stawów. Ciepłych okładów nie stosuj jednak, gdy chory staw jest obrzęknięty, a skóra wokół niego zaczerwieniona i ciepła.

Oceń 0,00 / 0 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz