Najlepsze zioła na cukrzycę

Ani domowe napary, ani zioła z apteki nie zastąpią insuliny. Mogą jednak spowolnić rozwój cukrzycy i wspomóc jej leczenie.

Jak dbać o nerki
fot. Fotolia

Fitoterapeuci (czyli specjaliści od ziół) potrafią wymienić co najmniej 200 substancji pochodzenia roślinnego, które regulują poziom glukozy we krwi. Najskuteczniejsze są alkaloidy guanidynowe, które zawiera m.in. w naowocnia fasoli i rutwica lekarska. Obie rośliny wchodzą w skład najpopularniejszych mieszanek przeciwcukrzycowych.

Jakie zioła na cukrzycę pomogą Ci wyregulować cukier?

  • Rutwica lekarska – ziele to nie rośnie już dziko: pochodzi tylko z upraw. Działanie lecznicze mają naziemne części rośliny zbierane w czasie kwitnienia. Zawierają sole chromu, który wspomaga działanie insuliny. Rutwica zawiera też pochodne guanidyny ułatwiające przenikanie glukozy do komórek (dzięki temu spada jej poziom we krwi).
  • Fasola zwyczajna – surowcem leczniczym jest tzw. naowocnia, czyli strąki pozbawione nasion. Wyciągi z wysuszonej naowocni zapobiegają nagłym wahaniom poziomu cukru we krwi. Ponadto hamują wydzielanie enzymów odpowiedzialnych za trawienie skrobi. Ziele to najlepsze skutki daje w połączeniu z rutwicą.
  • Mniszek lekarski i pokrzywa – te dwa zioła mają działanie pomocnicze. Mniszek, czyli mlecz, poprawia trawienie, a pokrzywa działa moczopędnie. Pomagają utrzymać prawidłową wagę i przyspieszają usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii.

Jak zrobić domową mieszankę ziół na cukrzycę?

Mieszankę pomocną w początkowych stanach cukrzycy możesz zrobić sama. Wszystkie zioła kupisz w aptece. Wymieszaj po 50 g następujących ziół:
  • ziele rutwicy;
  • naowocnia fasoli;
  • liść borówki czernicy;
  • kwiat mniszka lekarskiego;
  • korzeń mniszka lekarskiego.
Dwie łyżki ziół zalej szklanką wody i gotuj pod przykryciem przez 3 minuty. Następnie odstaw na 10 minut. Przecedź. Pij 3 razy dziennie po szklance. W aptece możesz kupić też gotowe mieszanki przeciwcukrzycowe (patrz: dział "z apteki").

Co jeszcze może Ci pomóc?

Duże znaczenie dla diabetyków mają też składniki mineralne – przede wszystkim chrom. Jest niezbędny do prawidłowego wydzielania i działania insuliny. Chorzy na cukrzycę często mają zaburzony metabolizm chromu (źle go przyswajają i zbyt szybko wydalają z moczem). Dlatego powinni jeść bogate w niego produkty (brokuły, szynkę, ostrygi, pieczywo pełnoziarniste), a czasem przyjmować suplementy.

Dowiedz się więcej o leczeniu ziołami:

Publikacja:
Redaktor, Specjalista SEO Polki.pl
Oceń 4,35 / 37 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Łosoś faszerowany - Kasia gotuje z Polki.pl

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz