Ta dolegliwość zwolni cię z domowych porządków!

Choć nie widać ich gołym okiem, mogą być prawdziwym utrapieniem. Mowa o roztoczach, które wywołują alergię na kurz. Zobacz, jak sobie z nią radzić

Alergia na kurz i roztocza
fot. Fotolia

Kurz to siedlisko aż 30 substancji uczulających, ale najgorsze z nich są roztocza. Odchody tych mikroskopijnych pajęczaków mają silnie uczulające właściwości. Zobacz, jak poradzić sobie z alergią na kuch i roztocza.

Jak rozpoznać objawy alergii na kurz i roztocza?


Najczęściej są to: Mogą pojawić się ataki kichania (zwykle wcześnie rano). Podobnie jak kurz, za objawy uczuleniowe u wielu osób, odpowiedzialne są pleśnie obecne również w naszych mieszkaniach.

Jak walczyć z alergią na kurz i roztocza?

 • Pozbądź się grubych, puchatych dywanów, wełnianych narzut, tapicerowanych mebli. Zrezygnuj z gobelinów na ścianach oraz ciężkich zasłon.
 • Czyść podłogi i meble środkami przeciw roztoczom takimi jak np. Allergoff, Alertex czy Mitex, regularnie oczyszczaj kratki wentylacyjne.
 • Książki i bibeloty trzymaj za szkłem albo w zamkniętych szafkach. Na otwartych półkach szybko pokryje je kurz.
 • Zafunduj sobie higrometr. Pilnuj, aby wilgotność w domu nie przekraczała 30-50 proc.
 • Zainstaluj wentylatory w kuchni i łazience. Włączaj je zawsze, gdy coś gotujesz lub się kąpiesz. Dzięki temu obniżysz poziom wilgoci w mieszkaniu.
 • Wietrz mieszkanie codziennie – zarówno zimą jak i latem (tylko nie podczas deszczu).
 • Zimą nie przegrzewaj pomieszczeń. Temperatura w domu nie powinna przekraczać 20°C.
 • Zainwestuj w nowoczesny odkurzacz. Najlepiej używać odkurzacza z filtrem przynajmniej HEPA H 12. Wychwytuje on mikroskopijne cząsteczki, a więc pochłania najczęstsze alergeny: pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza.
 • Usuwaj kurz i pajęczyny z trudno dostępnych miejsc np. kaloryferów. Pomogą w tym specjalne końcówki dołączane do wyposażenia odkurzacza.
 • Co jakiś czas odsuń od ściany urządzenia AGD, aby usunąć zgromadzony pod nimi bród. Następnie dosuń sprzęt do samej ściany – tak, aby nie pozostawały trudno dostępne szczeliny, gdzie będą się gromadzić zanieczyszczenia.
 • Oczyszczaj filtr w pralce (to miejsce zagrożone powstawaniem pleśni);
 • Przynajmniej raz w miesiącu, myj wnętrze lodówki wodą z dodatkiem mydła i sody oczyszczonej, regularnie czyść też filtr okapu nad kuchenką.
 • Pozbywaj się natychmiast każdego produktu, na którym pojawi się choćby mały ślad pleśni;
 • Codziennie opróżniaj kosz ze śmieci;
 • Ogranicz liczbę kwiatów doniczkowych. Rośliny liściaste mogą być przyczyną uczuleń, bo pleśnie chętnie rozwijają się na nadgniłych i opadłych liściach i w wilgotnej ziemi. Najlepiej hodować kaktusy i sukulenty.

Zbawienny wpływ olejku eukaliptusowego

Olejek eukaliptusowy dodany do prania niszczy roztocza. W wełnianym kocu, po wypraniu, ich ilość zmniejsza się o 95 proc. (wystarczy go wyprać raz na rok). W ten sposób można też prać ubrania i pościel:
 • zmieszaj płyn do prania z olejkiem eukaliptusowym w proporcji 4:1;
 • mieszankę wlej do przegródki przeznaczonej na środki piorące lub bezpośrednio do bębna;
 • kiedy pralka nabierze wody, wyłącz ją i zostaw namoczone rzeczy na pół godziny. Potem kontynuuj pranie.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu z magazynu Vita

Publikacja:
Marta Wilczkowska Redaktor, Specjalista SEO
Oceń artykuł 4 głosy
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
klaudyna2015.04.01 01:05
u mnie najskuteczniej zadziałało ozonowanie pościeli i materaca, domowy ozonator ( zyh103 ) stosuję od miesięcy i objawy alergii znacznie się u mnie zmniejszyły. Pościel ozonuje w dużym worku. Z objawami na roztocza mam spokój. Na ostatni urlop pojechałam z ozonatorem, bo zawsze na wyjazdach miałam bezsenne noce, kaszlące i smarkajace. Polecam to coś na roztocza (zyh103 w Zdrowie Moja Pasja.pl - cierpliwie doradzaja nawet po zakupie
Wiki2015.03.27 17:19
Moja córka też uczulona na kurz. Musimy w domu bardzo uważać, nie mamy żadnych wykładzin, ani dywanów. Gdzie można kupić te krople z ektoiną i jak jest ich nazwa?
Igor2015.02.27 11:53
Mój synek ma alergie na kurz i jedyną rzeczą która mu pomaga w walce z objawami są krople zawierające Ektoinę. Gdyby nie krople z ektoiną to musiałby się męczyć przy każdym napotkanym kurzu.
Nelka2013.11.08 11:36
Najlepiej to mieć w domu oczyszczacz powietrza, żeby móc swobodnie oddychać, bez martwienia się o to, że znowu będzie gorzej. Polecam markę Boneco, robią oczyszczacze od dawna i mają naprawdę świetny sprzęt.
Gość2013.02.12 12:58
mam alergie na wiosne (lzawiace opuchniete oczy ,swedzenie )co mam robic?
Gość2012.11.13 18:59
ja kupiłam jakiś czas temu UPR, małe urządzenie przeciwroztoczowe , polecam każdemu
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz