POLECAMY

Rak trzustki – jak się objawia?

Łatwo pomylić raka trzustki z przewlekłym zapaleniem trzustki - mają bardzo podobne objawy. Kiedy podejrzewać raka trzustki? Jakie badania wykonać w nowotworze trzustki? Kiedy chodzić na kontrole lekarskie?

Rak trzustki – jak się objawia? fot. Fotolia

Co powinno wzbudzić naszą czujność?

Objawy występujące w przebiegu raka trzustki są bardzo niespecyficzne – występują w przebiegu różnych chorób, żaden z nich nie jest zarezerwowany tylko dla raka trzustki. Należą do nich żółtaczka, ból brzucha, utrata masy ciała, dolegliwości trawienne (wzdęcia, biegunki lub zaparcia, wymioty), rozwijająca się cukrzyca. Objawy te łudząco przypominają rozwijające się przewlekłe zapalenie trzustki, dlatego tak bardzo ważne jest dokładne zbadanie, zdiagnozowanie i zróżnicowanie tych dwóch chorób, gdyż pomyłka może być tragiczna w skutkach dla chorego.

Dodatkowo w raku trzustki obserwujemy zmiany w obrazie morfologii krwi obwodowej, zlewne nocne poty (na tyle intensywne, że trzeba w nocy wstać i zmienić piżamę), zmiany skórne (rumieniowe lub zakażenia – np. pojawienie się półpaśca), a także zmiany w przepuszczalności naczyń krwionośnych (np. obrzęki kończyn dolnych, zaburzenia w składzie jonów sodu, potasu i wapnia). Nie wszystkie symptomy muszą pojawić się jednocześnie lub z tą samą intensywnością.

Warto przeczytać: Jak zdiagnozować raka trzustki?

Czy rak trzustki to groźna choroba?

Niestety rak trzustki jest rozpoznawany w momencie, kiedy leczenie operacyjne jest już niemożliwe z powodu istniejących przerzutów do innych narządów. Leczenie chemioterapią i radioterapią nie daje dobrych rezultatów. Wcześniejsze rozpoznanie pozwala na wycięcie trzustki wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi, przylegającym do niej odcinkiem dwunastnicy, pęcherzykiem żółciowym i częścią żołądka i uchronienie się przed wystąpieniem przerzutów.

Przeczytaj też: Jak zniszczyć raka trzustki zanim się jeszcze pojawi?

Jak chronić się przed rakiem trzustki?

Najprostszym sposobem na uniknięcie zachorowania na raka trzustki jest unikanie czynników ryzyka tej choroby. Niestety nie na wszystkie mamy wpływ. Do tychże należą między innymi predyspozycje genetyczne, które polegają na konkretnych mutacjach w genomie człowieka i nie ulegają modyfikacji. Można jednak zmienić niektóre z niezdrowych przyzwyczajeń – rzucić palenie papierosów, zmniejszyć udział mięsa w diecie na korzyść warzyw i owoców oraz zredukować masę ciała.

W przypadku, gdy istnieje predyspozycja genetyczna do wystąpienia tej choroby, bardzo istotnym aspektem są regularne kontrole lekarskie oraz badania diagnostyczne, które pozwolą wykryć ewentualne nieprawidłowości na tyle wcześnie, by rozpocząć ich leczenie.

Bardzo ważna jest także obserwacja własnego organizmu i jego reakcji po to, by móc opowiedzieć lekarzowi o swoich objawach – każdy z nich może być bardzo istotny i pomocny do określenia ryzyka choroby i ustalenia odpowiednich badań diagnostycznych.

Sprawdź: Rak trzustki - na co trzeba zwrócić uwagę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/2 miesiące temu
Witam.. Mój ojciec ma raka trzustki, wykryty w lutym tego roku. Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy chemiczne" czyli na cykle chemii i Tato wyszukał w necie Sklep internetowy Konopna Farmacja Poznań i kupił tam ekstrakt konopny CBD + CBDA 6 % , napisze stronę choć co nie który będą odbierać to za reklamę konopiafarmacja pl , ale warto kupić takie rzeczy z sprawdzonych źródeł Świeże wyniki rezonansu - choroba cofnęła się o 40%. Zaznaczam tylko, że to rak w IV notabene ostatniej fazie, więc lekarze nie dawali żadnych szans a teraz przychodzą i robią "rybkę".... Cóź nauka i medycyna jest potrzebna, ale nie można jej zawierzać w 100% tylko szukać innych rozwiązań oczywiście w granicach rozsądku. Lekarze mówią, że to cud.... hmm
/rok temu
Witam wczoraj pożegnała tatę miał raka trzustki 1,5 roku jeździł po szpitalach najpierw zastawka krwiak w głowie przez cały ten czas miał regularne badania nie wykryto raka badania 5 biopsji i nic rezonans pokazał że. To rąk niestety był już za słaby na jakikolwiek ratunek tylko morfina w bólu zasnął. Niecałe dwa miesiące od stwierdzenia diagnozy niestety cierpienia i ból przrrazliwy trwał 6 miesięcy.rak trzustki to wyrok nie róbcie sobie nadzieji pieniądze tez nic nie załatwią uwierzcie nu oddalibysmy wszystko bo próbowaliśmy nawet czasu nie zyskaliśmy.rak trzustki to poprostu śmierć.....
/2 lata temu
[quote=~Joahim89] No właśnie najgorsze jest to że rak się w ogóle nie objawia co skutkuje przerzutami do narządów a to bardzo obniża przeczycie, zresztą tutaj http://rakforum.pl/index.php?/forum/24-rak-trzustki/ pisze się dokładnie, że rak trzustki nie wywołuje wczesnych objawów i jest bez bólowy. Jak zaczną się objawy to 95% osób otrzymuje wyrok śmierci. Tak było w przypadku mojego taty. Tęsknię :( [/quote]
POKAŻ KOMENTARZE (4)