POLECAMY

Jak i kiedy mierzyć poziom cukru we krwi?

Pomiar stężenia glukozy we krwi jest jednym z podstawowych badań w cukrzycy. Jest to oczywiste - w końcu cukrzyca polega właśnie na zwiększonej ilości tej substancji we krwi człowieka. Jak często należy badać poziom cukru we krwi? Czy kontrolne badania w domu wystarczą?

Jak i kiedy mierzyć poziom cukru we krwi?

Glukoza a insulina

Cukrzyca typu I jest spowodowana brakiem lub nieprawidłową budową insuliny. W takiej sytuacji uniemożliwiony jest transport glukozy do komórki. Cukrzyca typu II spowodowana jest opornością tkanek na działanie insuliny. W obydwu przypadkach stężenie glukozy zmienia się znacząco w trakcie dnia.

Kiedy powinienem mierzyć poziom glukozy?

Kontrola poziomu glukozy we krwi powinna zostać wykonana przed przyjęciem insuliny i przed spożyciem posiłku! Jest to bardzo ważne, by nie zafałszować wyniku. Lekarzowi badanie to służy do oszacowania momentu największych skoków stężenia oraz czasu działania insuliny. Wartość stężenia glukozy we krwi musi być dostarczana lekarzowi na bieżąco, aby odpowiednio wcześnie podjąć działania chroniące przed hipo- i hiperglikemią oraz zoptymalizować kontrolę terapii.
Nieprawidłowe wyniki pomiarów mogą być powodowane niedostateczną lub zbyt dużą dawką leku (zarówno doustnego, jak i insuliny) albo nieodpowiednią ilością spożywanych posiłków.

Przeczytaj: Dieta w cukrzycy - z czym to się je?

Jak samemu pobrać kroplę krwi?

Stężenie glukozy w warunkach domowych bada się z krwi pobranej z opuszka palca. Krew przenosi się z palca na test paskowy.

Najpierw należy nakłuć palec. Do tego celu stosuje się sterylną igłę lub urządzenie ze sprężynką. Można stosować również specjalne nakłuwacze. Są one polecane dla młodszych pacjentów i osób wrażliwych. Dłonie powinny być czyste, przemyte wodą z mydłem oraz środkiem odkażającym. Muszą być ciepłe i różowe, by z łatwością można było pobrać krew z rozkurczonych naczyń.

Do badania stężenia stosuje się dopiero drugą kroplę krwi, którą wydobędzie się z miejsca nakłucia.

Obsługa paska - nic trudnego

Krew z drugiej kropli powinna zająć całą powierzchnię paska. Nie należy przekrzywiać go, by nie zaburzyć reakcji chemicznej - pozycja paska powinna pozostać horyzontalna.

Nadmiar krwi można usunąć za pomocą bibuły lub bieżącej wody w zależności od instrukcji.

Kolor paska porównuje się z zamieszczoną skalą, dzięki której odczytuje się przybliżone stężenie.

Na rynku dostępne są również elektroniczne glukometry.

Zobacz też: Co jeszcze powinieneś wiedzieć o leczeniu cukrzycy?

Jak często mierzyć poziom cukru?

Ilość pomiarów prowadzonych w trakcie dnia zależy od sposobu leczenia.

Bardzo dokładnej kontroli wymagają pacjenci leczeni insuliną, ponieważ jest ona środkiem o bardzo silnym działaniu. Oznacza to, że chory powinien kontrolować jej stężenie nawet kilka razy w ciągu dnia, przed każdym posiłkiem i przed pójściem spać.

Dokładne zalecenia zawsze ustala lekarz.

W przypadku osób leczonych środkami doustnymi, częstotliwość jest zdecydowanie mniejsza i dotyczy głównie porannego oznaczania wartości.

W obu przypadkach decyzja należy do lekarza i podyktowana jest indywidualną oceną stanu pacjenta i kontroli schorzenia.

Samokontrola cukrzycy nie zastępuje badań laboratoryjnych i należy je przeprowadzać około 4 razy w roku. Lekarz może zadecydować o zmniejszeniu częstotliwości badań. Pamiętaj, aby stosować się do wszystkich innych zaleceń lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (22)
/2 lata temu
Myślę, że zamiast leczyć lepiej zapobiegać- http://www.x-mag.pl/bezcenna-profilaktyka-jak-chronic-sie-przed-cukrzyca/. Tu się można dowiedzieć jak.
/2 lata temu
Gdy u mnie zbadano krew i sie okazało że mam za wysoki cukier powtórzyli badanie i lekarz rodzinny wydał mi cały zestaw do pomiaru cukru (glukometr paski igły ) za darmo + recepty na leki i paski
/3 lata temu
Kupiłam dzisiaj leki i insulinę dla mamy.Jest początkującym cukrzykiem.Dostałam do insuliny glukometr za darmo w aptece z nakłówaczem ,paskami,igłami na 10dni(testowe).Potem kazali mi udać się do lekarza jak to wszystko się skończy.A najlepiej iść z receptą,nie do apteki tylko do szpitalnej apteki-tam niby najtaniej.
POKAŻ KOMENTARZE (19)