Jak alkohol wpływa na trzustkę?

Tłusty posiłek przed lub w trakcie spożywania alkoholu wcale nie osłabia jego szkodliwego działania na organizm. Tłuste jedzenie połączone z alkoholem najbardziej obciąża trzustkę. Jaki związek ma picie alkoholu z chorobami trzustki?

Alkohol - uniwersalna toksyna

Szkodliwy wpływ alkoholu na nasz organizm jest niezaprzeczalny i poparty licznymi dowodami oraz badaniami klinicznymi.Napój z procentami uszkadza wszystko, z czym styka się bezpośrednio w przewodzie pokarmowym (żołądek i dwunastnica), ale także niszczy odległe narządy, do których trafia przez krew (np. mózg). Wątroba, czyli organ zajmujący się oczyszczaniem krwi z alkoholu, także jest przez niego dewastowana. Wątroba w odróżnieniu od trzustki ma jednak bardzo dobrze wykształconą zdolność do regeneracji po zetknięciu się z toksyczną substancją.

Trzustka należy do grupy narządów, której alkohol szkodzi najbardziej i bardzo ciężko jest organizmowi to uszkodzenie naprawić.

Czy abstynencja alkoholowa jest najlepszą receptą na zdrową trzustkę?

Aby uszkodzić trzustkę alkoholem, trzeba wypić naprawdę dużą ilość alkoholu. Lampka wina kilka razy w miesiącu przy kolacji nie jest wystarczającą ilością do wytworzenia znaczących spustoszeń. Osoby cierpiące na alkoholizm potrafią pić nieprzerwanie przez kilkanaście dni. Tak duża podaż tego trunku jest dla trzustki najgorsza. Zniszczeniu ulegają te struktury, które odpowiadają za produkcję enzymów trawiennych oraz te, które wydzielają bardzo ważny składnik organizmu – insulinę, czyli peptyd, który pomaga dobrze wykorzystywać dostarczany cukier. U każdego człowieka uszkodzenie postępuje indywidualnie, co zależy od rodzaju metabolizmu, stosowanej diety i współistniejących chorób.

Przeczytaj: Jaką dietę stosować w chorobach trzustki?

Choroba trzustki - rozwija się w ukryciu

Osoba nadużywająca alkoholu na początku wcale nie poczuje, że w jej organizmie rozwija się groźne uszkodzenie tak ważnego narządu, jakim jest trzustka. Jeśli nawet będzie odczuwała ból brzucha, będzie kojarzyła go ze skutkami picia, a nie z postępującą chorobą. Poza tym uszkodzenie alkoholowe trzustki rzadko występuje samotnie – często towarzyszą mu inne stany chorobowe takie jak marskość wątroby, niewydolność nerek, wrzody żołądka lub dwunastnicy, a także ogólne wyniszczenie i niedobory witaminowe organizmu.

Przeczytaj: Jakie objawy daje chora trzustka?

Czy uszkodzenie trzustki można naprawić?

Niestety szkody wyrządzone przez alkohol w trzustce, nie dadzą się naprawić. Już do końca życia trzustka będzie musiała wykonywać tą samą pracę, będąc narządem częściowo uszkodzonym. Jedynym lekarstwem na ten problem jest zaprzestanie picia, co uniemożliwi alkoholowi dalszy szkodliwy wpływ na trzustkę. Pomocna może okazać się także dieta, obfitująca w produkty niskotłuszczowe i bogatobiałkowe. Dostępne są także leki, które dają możliwość niwelowania negatywnych skutków toksycznej dysfunkcji trzustki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jakie objawy wskazują na chorą trzustkę? [video]
SKOMENTUJ (13)
KOMENTARZE (13)
~Nowy/rok temu
Po śmierci kuzyna"rak trzustki" zastanawiam się nad sobą też pije co dzień wieczorem drink 2piwa narazie objawów nie ma czy mam się bać? Może zrobić badania? Tylko jakie? Ktoś podpowie!47 lat
~gość/rok temu
Papaye?
~hmmm/rok temu
Właśnie mój ostatni żyjący kumpel z dzieciństwa wylądował w szpitali drugi raz w ciągu trzech tygodni. Podobno jego trzustka jest już częściowo martwa....
Facet ma 46 lat, pije mniej więcej od czasów gdy miał 16 lat, ale w mojej ocenie poważnym alkoholikiem stał się od mniej więcej 6 lat.
Od tych sześciu lat, widząc co się dzieje próbowałem mu tłumaczyć co się dzieje, że jest alkoholikiem, musi to sobie uświadomić i zacząć coś z tym robić, bo życie sypie mu się coraz bardziej.
Niestety wszystko na darmo, nie chciał mnie słuchać.... Do tej pory nie potrafi mu nawet przejść przez gardło że jednak ma problem z alkoholem. Nawet leżąc już w szpitalu, w rozmowie ze mną, wciąż powtarza że to przez złą dietę... wciąż ani jednego słowa i refleksji że to przez alkohol....
Wyszedł ze szpitala na chwilę, i już znów do niego wrócił... jest coraz gorzej, niestety mam bardzo mocne przeczucie że to już koniec....
Alkoholizm to najgorsza choroba w naszych czasach.
Chory nawet umierając wypiera ze świadomości smutną prawdę.
Tragiczne też jest to, że on ma 12-sto letnią córkę....
Po prostu nie potrafię zrozumieć jak można być tak autodestrukcyjnym.
Gdyby jeszcze nie miał rodziny, ale ma...
POKAŻ KOMENTARZE (13)