Wole zamostkowe

Wole zamostkowe może pwoodować uczucie duszności i trudności w połykaniu/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Wole zamostkowe rozwija się w ukryciu, dlatego objawy jego rozwoju mogą być łatwo przypisane innym patologiom. Jak powstaje wole zamostkowe, czy jest niebezpieczne i w jaki sposób je wyleczyć?
/ 12.09.2011 13:22
Wole zamostkowe może pwoodować uczucie duszności i trudności w połykaniu/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Masa za mostkiem

Wole zamostkowe oznacza powiększenie tarczycy, która w przynajmniej 50% znajduje się w klatce piersiowej za mostkiem. W przeciwieństwie do wola położonego wyżej, które rosnąc przez dłuższy czas powoduje przede wszystkim defekt kosmetyczny, wole zamostkowe już przy niewielkiej objętości powoduje poważne objawy u chorego. Wole to występuje u ok. 0,1% populacji naszego kraju.

Dokładna diagnoza

Wole takie wymaga bardzo szczegółowej diagnostyki. Należy określić dokładnie gdzie się rozrasta, czy uciska jakieś struktury i czy istnieje ryzyko, że znajdują się w nim zmiany nowotworowe. W większości przypadków guzki znajdujące się w wolu są zmianami łagodnymi.

W przypadku tego schorzenia stężenie hormonów tarczycy może być prawidłowe, podwyższone lub obniżone.

Przeczytaj: Wole tarczycy - poradnik

Ucisk na struktury

Wole zamostkowe zazwyczaj nie jest bolesne, ale jeśli urośnie do znacznych rozmiarów może prowadzić do poważnych objawów. Z przodu ograniczona mostkiem, z tyłu kręgosłupem i żebrami przestrzeń zamostkowa nie może się rozrastać, więc wole powoduje ucisk. Ponieważ w okolicy tarczycy znajduje się zarówno tchawica, przełyk jak i naczynia, rozrastający się twór może upośledzać podstawowe czynności życiowe. Pierwszymi objawami są trudności w oddychaniu. Następnie pojawiają się problemy z połkaniem, które związane są z uciskiem na przełyk. Pojawić się może również kaszel. Ponieważ wole nie jest widoczne na zewnątrz zazwyczaj lekarze doszukują się innych przyczyn występowania tych dolegliwości.

Przyczyny…

W przeszłości powiększenie tarczycy było najczęściej spowodowane brakiem jodu w diecie.  W obecnych czasach w większości krajów jod dodawany jest do soli. W związku z tym rzadziej mamy do czynienia z powstawaniem wola. Obecnie w krajach rozwiniętych główną przyczyną wola są zaburzenia hormonalne. Do rozrostu tarczycy może również dojść podczas ciąży.

W krajach rozwijających się nadal istnieje problem niedostatku jodu w diecie.

Przeczytaj: Na czym polega operacja usunięcia wola?

Jak leczyć wole zamostkowe?

W przypadku wola zamostkowego stosuje się zabiegi operacyjne. W zależności od umiejscowienia zmiany konieczne może być przecięcie mostka. Operacje tego typu wykonuje się w ośrodkach zajmujących się chirurgią klatki piersiowej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!