POLECAMY

Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy?

Na niedoczynność tarczycy najczęściej chorują kobiety. Jakich doświadczają objawów?
Marta Słupska / 6 miesięcy temu

Objawy niedoczynności tarczycy pojawiają się w wyniku niedoboru hormonów produkowanych przez tarczycę. Problem ten występuje prawie pięć razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jak rozpoznać niedoczynność?

Najczęstsze objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy objawia się spowolnieniem procesów w organizmie – chory może odczuwać bardziej lub mniej nasilone symptomy. Jednym z nich jest postępujące zmęczenie, zwiększenie masy ciała, senność i większe męczenie się. Choroba wpływa nie tylko na samopoczucie, ale tez na wygląd, sprawiając, że skóra pacjenta robi się blada, szorstka i sucha, a włosy łamliwe i słabe (z tendencją do wypadania).

Niedoczynność tego gruczołu wpływa także na perystaltykę przewodu pokarmowego, co sprawia, że chory cierpi na zaparcia.  

Innymi częstymi objawami schorzenia są:

  • zaburzenia pamięci,
  • pogorszenie koncentracji,
  • nastroje depresyjne,
  • nadmierne rogowacenie skóry,
  • problemy z zajściem w ciążę u kobiet.

To właśnie ten ostatni jest jednym z największych bolączek chorujących na niedoczynność tarczycy młodych kobiet. Doświadczają one bowiem często zaburzeń miesiączkowania, a ich okresy są krótkie, ale obfite. U mężczyzn niedoczynność może powodować zaburzenia libido i potencji.

Pozostałe objawy niedoczynności tarczycy poznacie na naszym filmie!

Czy niedoczynność tarczycy uniemożliwia odchudzanie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/2 tygodnie temu
Wydaje mi się, że to może mieć zwiazek ze smogiem i zanieczyszczonym powietrzem, czasami warto zianwetsować na przykłąd w maskę antysmogową np. ozonemask.pl/maski-casual i wtedy oddychamy lepszym powietrzem i nasze komórki są lepiej dotlenione.
/3 miesiące temu
Nigdy nie podałabym imienia swojego lekarza w internecie ,bo trole internetowi gnoją najlepszych lekarzy . Te artykuliki z trolami nie pisane przez lekarzy temu służą,aby najwiecej otrzymać w google awards i co dwa zdania umieszczać reklamy w artykule ,lekki zarobek naganiany ilością osób
/3 miesiące temu
Mariola co ty taka mądra, właśnie dlatego napisałam na ty forum bo przesiadują tu pacjenci i może ktoś mi jakiegoś poleci .
POKAŻ KOMENTARZE (7)