POLECAMY

Niedoczynność tarczycy a płodność

Niedoczynność tarczycy i niepłodność są bezpośrednio ze sobą związane. Niedoczynność polega na niedostatecznej produkcji hormonów. Ich niedobór powoduje trudności z zajściem w ciąży. Wystarczy jednak wyrównać poziom hormonów, aby zostać szczęśliwą mamą.

Niedoczynność tarczycy a płodność

Diagnostyka niepłodności

Niedobór hormonów tarczycy powoduje niepłodność nie tylko u kobiet. U mężczyzn z niedoczynnością tarczycy dochodzi do obniżenia jakości plemników. W leczeniu zaburzenia dba się o to, by ilość hormonów była odpowiednia zarówno u mężczyzny, jak i u kobiety. Zwiększa to szanse na zapłodnienie. To, w jakim mechanizmie hormony tarczycy wpływają na zapewnienie dobrej płodności, nie zostało jeszcze wyjaśnione.

Kilka podejrzeń

Zaburzenia w produkcji hormonów tarczycy prowadzą do ograniczenia owulacji i nieregularnych cykli. Niski poziom hormonów tarczycy może powodować również nadmierne wydzielanie prolaktyny, a przez to nawet pobudzać laktację. Skrócona może być również druga faza cyklu uniemożliwiając dziecku właściwe zagnieżdżenie się w jamie macicy.

Przeczytaj: Jakie badania zrobić, gdy podejrzewamy chorą tarczycę?

Kto może mieć niedoczynność tarczycy?

Częstą przyczyną choroby jest występowanie wysokich poziomów przeciwciał przeciw tarczycy. Rzadszą przyczyną jest zaburzenie w obrębie przysadki. Brak bodźców z przysadki, może wpływać na ograniczenie wydzielania hormonów przez tarczycę. Problem ten pojawić się może również u osób po chirurgicznym usunięciu tarczycy, po naświetlaniach lub zapaleniu tarczycy.

Upragniona ciąża

Niezmiernie ważne jest odpowiednie prowadzenie pacjentki z niedoczynnością tarczycy w czasie ciąży. Warto wybrać doświadczonego lekarza, który zaleci odpowiednią suplementację hormonów. Dziecko do 10. tygodnia ciąży nie jest w stanie samo produkować hormonów tarczycy. Uzyskuje on hormony z krwi matki. Niedoczynność tarczycy w ciąży zwiększa ryzyko poronień i innych powikłań ciąży.  

Przeczytaj: Niedoczynność tarczycy w ciąży

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)