Jaka jest norma TSH?

Ocena stężenia TSH (hormonu tyreotropowego) jest podstawowym badaniem hormonalnym w chorobach tarczycy. Jaka jest norma TSH i od czego zależy? Co mówi podwyższone, a co obniżone stężenie TSH w surowicy? Czy samo badanie TSH wystarcza do oceny funkcji tarczycy?

Za niskie TSH – skąd się bierze?

Czym jest TSH?

Tyreotropina (TSH) jest hormonem produkowanym w przednim płacie przysadki. Jej działanie polega na stymulowaniu tarczycy do wytwarzania i uwalniania hormonów: tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Pozostaje w ujemnym sprzężeniu zwrotnym z krążącymi hormonami tarczycy, co oznacza, że wysokie stężenia hormonów tarczycy hamują syntezę i wydzielanie TSH, a niskie stężenia T3 i T4 pobudzają produkcję TSH. Wpływ na wydzielanie TSH mają także inne hormony oraz leki.

Wyniki TSH, czyli jaka jest norma TSH?

Zakres normy TSH wynosi 0,4–4,0 mU/l. Może się on różnić w zależności od metody pomiaru stosowanej w danym laboratorium. Zazwyczaj przy otrzymanym wyniku jest podane, jaki zakres jest uznawany za normę. Nowoczesne metody są bardzo czułe, dzięki czemu wykrywają nawet bardzo niskie stężenia TSH. Badanie to jest bardzo swoiste, ponieważ TSH nie daje reakcji krzyżowych z hormonami o podobnej strukturze, co mogłoby zafałszować wynik.

Przyczyną obniżonego stężenia hormonu tyreotropowego jest najczęściej nadczynność tarczycy, kiedy to jej hormony uwalniane w nadmiarze hamują wydzielanie TSH. Do rzadszych przyczyn należą: wtórna (uszkodzenie przysadki) i trzeciorzędowa (dysfunkcja podwzgórza) niedoczynność tarczycy, głodzenie oraz współistnienie ciężkich chorób ogólnoustrojowych.

Warto przeczytać: Jak objawia się nadczynność tarczycy?

Za wysokie TSH – co jest powodem?

Najczęstszą przyczyną podwyższonego TSH jest niedoczynność tarczycy. Wówczas niedobór hormonów tarczycy jest sygnałem do zwiększenia wydzielania TSH.

Rzadko występującymi chorobami przebiegającymi ze wzrostem TSH są gruczolaki przysadki wydzielające TSH oraz inne nowotwory mające zdolność do wytwarzania TSH, jak zaśniad groniasty i kosmówczak. Przemijający wzrost TSH występuje także w okresie zdrowienia po ciężkich chorobach. 

Fizjologicznie wysokie TSH występuje tuż po urodzeniu, po czym obniża się stopniowo do trzeciej doby życia. W 4-5 dniu osiąga normę odpowiednią do wieku i wówczas wykonuje się u wszystkich noworodków test przesiewowy w kierunku wrodzonej niedoczynności tarczycy.

Czy wynik TSH wystarczy?

Wybiórcze oznaczenie TSH jest wystarczające jako pojedynczy test tylko wówczas, gdy wynik jest prawidłowy, a pacjent nie ma objawów klinicznych dysfunkcji gruczołu tarczowego. Można się nim również posługiwać w ocenie skuteczności leczenia niedoczynności tarczycy. W pozostałych przypadkach należy poszerzyć diagnostykę o oznaczenie stężenia hormonów tarczycy w surowicy.

Polecamy: Tarczyca wpływa na płodność

Więcej o TSH dowiesz się z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ (348)
Badanie TSH – jak rozpoznać nadczynność lub niedoczynność tarczycy? [video]
KOMENTARZE (348)
Ania/2 tygodnie temu
Witam robiłam wynik tarczycy i mam 4,160 co to znaczy?
~nina/7 miesięcy temu
czy możliwy jest wynik tsh -104
~gość/7 miesięcy temu
wynik nadczyność 0,15 niedoczyność 7,0 czy są dobre
POKAŻ KOMENTARZE (348)