Jak niebezpieczna może być nadczynność tarczycy?

Nadczynność tarczycy ma różne oblicza. Może być nieodczuwalna dla chorego i może prowadzić do stanu zagrożenia życia. Jakie objawy nadczynności tarczycy mogą świadczyć o niebezpieczeństwie?

Przełom tarczycowy

Najgroźniejszym powikłaniem nieleczonej nadczynności tarczycy jest przełom tarczycowy. U podłoża patologii tego zespołu leży nagły wzrost stężenia hormonów tarczycy oraz ich współdziałanie z innymi hormonami stresu. Jest to skrajna postać nadczynności z zaburzeniami świadomości, niewydolnością serca i podwyższoną temperaturą ciała. Przełom rozwija się najczęściej w trakcie zakażenia lub innej ostrej choroby np. po zawale serca, udar mózgu. Może też być wywołany przez zabieg chirurgiczny lub poród.

Badanie TSH – jak rozpoznać nadczynność lub niedoczynność tarczycy? [video]

W okresie poprzedzającym wystąpienie przełomu niekiedy obserwuje się bezsenność, spadek wagi, nasilone drżenie mięśni, gorączkę, nudności, wymioty. Przełom tarczycowy stanowi zagrożenie dla życia chorego i wymaga szybkiego leczenia, często na oddziale intensywnej terapii. Terapia jest wielokierunkowa i ma ona na celu eliminację choroby, która wywołała przełom (np. zakażenia), zahamowanie wydzielania hormonów przez tarczycę oraz zwalczanie objawów.

Charakterystyczne objawy to gorączka, nasilone pocenie prowadzące do odwodnienia, przyspieszenie czynności serca i spadek ciśnienia tętniczego. Chory może być pobudzony lub przeciwnie ospały, apatyczny. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić drgawki lub śpiączka.

Czytaj też: Po czym poznać chorą tarczycę?

Choroby serca

Nieleczona nadczynność tarczycy może nasilać różne choroby układu sercowo-naczyniowego. Chorzy na chorobą wieńcową mogą odczuwać bóle za mostkiem częściej, przy mniejszych wysiłkach. Bóle mogą też przybrać na sile. Osoby z niewydolnością serca z reguły gorzej tolerują wysiłek, łatwiej się męczą, są osłabieni. Częściej i przy mniejszej aktywności pojawia się duszność. Obrzęki kostek i podudzi są bardziej nasilone. Może też pojawić się ból w nadbrzuszu, nudności i wymioty.

Nadmiar hormonów tarczycy przyspiesza czynność serca. Może też spowodować nierówną pracę serca czyli zaburzenia rytmu (arytmię). Migotanie przedsionków występuje u co dziesiątego chorego z nadczynnością tarczycy. Zaburzenia rytmu objawiają się uczuciem szybkiego, silnego lub nierównego bicia serca. Chory może odczuwać kołatanie serca, ucisk, szarpanie w klatce piersiowej.

Arytmia może też powodować osłabienie, omdlenie, duszność czy ból za mostkiem. Choroby serca z nasilonymi objawami, wywołane lub nasilone przez nadczynność tarczycy, mogą zagrażać życiu chorego i wymagać natychmiastowego leczenia. Konieczne jest zarówno leczenie choroby tarczycy jak i eliminacja objawów ze strony układu krążenia.

Osteopenia i osteoporoza

Nasze kości poddawane są nieustannym procesom budowy i rozkładu. W stanie zdrowia, u osoby dorosłej te przeciwstawne procesy pozostają w równowadze. U osoby z nadmiarem hormonów tarczycy mamy do czynienia z nasilonym rozkładem kości i jego przewagą nad procesami budowy. Nieleczona, długotrwała nadczynność tarczycy prowadzi do zmniejszania masy kostnej czyli osteopenii i osteoporozy. Choroba ta długo może nie wywoływać żadnych objawów. Ostatecznie jednak chorzy doświadczają bólów kostnych, nierzadko bardzo dotkliwych. Ponadto zmniejszenie masy kości wiąże się z ich większą podatnością na złamania. Niewielki uraz, czy upadek może skutkować złamaniem kości.

Polecamy: Kiedy zrobić USG tarczycy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/miesiąc temu
Od 2 lat JUŻ nie biorę żadnych leków! Wyniki mam o niebo lepsze, nie odczuwam skutków ubocznych choroby tarczycy...a wszystko dzięki dietetykowi, który ustalił mi ścisłą dietę prozapalną, nastawioną własnie na chorobę tarczycy. Polecam z czystym sumieniem dietetyka w Warszawie- Piotr Żeberkiewicz. Udziela również konsultacji online.
/rok temu
ja strasznie chudne nie moge spac jestem nerwowa czy to jest nadczynnosc tarczycy
/rok temu
no cóż a gdzie są lekarze którzy lecza,a nie zaliczają pacjentów,ja 10 lat chodziłam,co roku na kontrolę,a potem zaczeły sie jeszcze co roku biopsja,a po biopsji to tylko więcej mniejszych guzków,no i z łaski swojej po12latach ,jak sie dostanę to otrzymam skierowanie na leczenie jodem,tylko czy to nie jest już za póżno.ikto jest temu winny,no oczywiscie ze pacjent,posrany kraj
POKAŻ KOMENTARZE (10)