Czy guzki koloidowe tarczycy są groźne?

Guzki koloidowe należą do najczęściej występujących zmian ogniskowych gruczołu tarczowego. Rozpoznawane są one na podstawie badania cytologicznego komórek pobranych z guzka. Zwykle są to zmiany łagodne, a ich obecność wymaga jedynie obserwacji.
/ 03.02.2016 13:15

Guzki koloidowe związane są z nadmiernym rozrostem prawidłowej tkanki tarczycowej. Nie mają więc żadnych cech nowotworu złośliwego, pomimo, że czasem osiągać mogą znaczne rozmiary, budząc tym samym niepokój.

Rozpoznanie guzka koloidowego

Obecność guzka w obrębie tarczycy może być stwierdzona dotykiem, podczas rutynowego badania lekarskiego, może być on także wykryty przypadkowo – w wykonywanym z innego powodu badaniu ultrasonograficznym gruczołu. Na podstawie badania USG lekarz może podejrzewać, że zmiana ogniskowa w tarczycy to guzek koloidowy, nie może jednak postawić ostatecznej diagnozy. Pewne rozpoznanie guzka koloidowego postawione może być dopiero na podstawie wyniku badania cytologicznego (oceny pod mikroskopem) materiału pobranego drogą biopsji.

Zobacz też: Kiedy zrobić USG tarczycy?

Diagnoza „guzek koloidowy” oznacza, że podejrzana zmiana nie jest nowotworem złośliwym.

Biopsja jest konieczna w sytuacji, gdy:

  • guzek jest duży (jego średnica przekracza 1 cm);
  • jego wygląd w badaniu ultrasonograficznym budzi zastrzeżenia lekarza;
  • w rodzinie pacjenta występowały nowotwory tarczycy;
  • pacjent w przeszłości przeszedł napromienianie szyi.

Objawy powodowane obecnością guzków koloidowych

Objawy związane z obecnością guzków koloidowych podzielić można na dwie grupy. Pierwszą z nich są objawy uciskowe, które wywoływać może guzek, który osiągnął znaczne rozmiary. Należeć tu będą: uczucie ucisku, dyskomfortu, a w skrajnych przypadkach, zwłaszcza gdy guzki są liczne – problemy z oddychaniem, bądź przełykaniem pokarmów.

Druga grupa objawów u osoby, u której stwierdzono guzek (guzki) koloidowe wynikać będzie z zaburzonej czynności gruczołu tarczowego. Obecność guzków koloidowych nie musi wiązać się z nieprawidłową czynnością tarczycy, może być jednak związana z jej nadczynnością jak i niedoczynnością, co objawiać się będzie występowaniem charakterystycznych dla tych stanów dolegliwości.

Polecamy: Jakie objawy może wywoływać chora tarczyca?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA