Biopsja tarczycy – na czym polega i kiedy jest konieczna?

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) tarczycy jest badaniem niezwykle przydatnym w diagnostyce wielu chorób tego narządu. Czy należy obawiać się biopsji tarczycy? Na czym polega BAC i jak przebiega badanie?

Przygotowanie do badania biopsji tarczycy

Badanie tarczycy za pomocą biopsji nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta. Podczas pobierania materiału do badania pacjent nie musi być na czczo.

Na czym polega BAC guzka tarczycy?

Biopsja tarczycy polega na nakłuciu guzka i pobraniu z niego materiału do badania cytologicznego (czyli oglądania komórek tarczycy pod mikroskopem przez lekarza patomorfologa).

Przed biopsją lekarz, oprócz badania szyi dotykiem, wykonuje także badanie ultrasonograficzne (USG tarczycy). Dla zwiększenia dokładności badania, także sam zabieg wprowadzenia igły w miejsce, z którego mają zostać pobrane komórki do badania, odbywa się pod kontrolą USG.

Polecamy: Biopsja cienkoigłowa tarczycy - kiedy wykonać?

Czy biopsja tarczycy boli i czy wymaga pobytu w szpitalu?

Igły używane do pobierania materiału komórkowego są bardzo cienkie, a sama biopsja trwa bardzo krótko, dlatego też jest ona praktycznie bezbolesna (pacjent odczuwa jedynie lekkie ukłucie).

Po biopsji pacjent nie musi przebywać w szpitalu. Zwykle bezpośrednio po badaniu można powrócić do domu i normalnej aktywności życiowej.

Kiedy jest konieczne wykonanie biopsji tarczycy?

Podstawową rolą, jaką odgrywa badanie BAC w diagnostyce chorób tarczycy jest różnicowanie zmian złośliwych w obrębie gruczołu oraz wynikające z rozpoznania dalsze postępowanie diagnostyczno-lecznicze. Właśnie na podstawie biopsji tarczycy podejmuje się decyzję o tym, czy operacja jest konieczna. Biopsja pozwala także na rozpoznawanie pewnych typów zapaleń tarczycy oraz na kontrolę wyników leczenia niektórych chorób tego narządu.

Wskazania do wykonania biopsji tarczycy:

  • obecność w obrębie miąższu gruczołu guzka wyczuwalnego palpacyjnie,
  • wole wieloguzkowe – materiał do badania pobierany jest w tej sytuacji zwykle z największych guzków,
  • bolesność dotykowa albo zmieniona konsystencja powiększonej tarczycy,
  • obecność niewyczuwalnych dotykiem zmian o średnicy powyżej 1 cm (w badaniu USG),
  • obecność zmian, które słabiej niż otaczający je miąższ tarczycy odbijają fale ultradźwiękowe, tzw. zmian hipoechogenicznych (w badaniu USG),
  • obecność guzków nieostro odgraniczonych od otaczającego je miąższu tarczycy (w badaniu USG).

Zobacz też: Kiedy zrobić USG tarczycy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Badanie TSH – jak rozpoznać nadczynność lub niedoczynność tarczycy? [video]
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (17)
kasia/3 tygodnie temu
endokrynolodzy z NFZ taśmowo kierują na biopsję, bo nie mają innych możliwości diagnostyki i udają, że coś robią. Aparatura stara i stare procedury. Pójdziecie prywatnie, inna bajka, inne leczenia tylko za kasę. Lekarz prywatny chirurg onkolog po badaniu USG kazał mi skierowanie na biopsję wyrzucić do kosza. HFZ jest dla ubogich, nie leczą, tylko torturują ludzi.
~gość/10 miesięcy temu
Biopsja nie boli....głupoty piszesz
~kolo/rok temu
Witam,pierwszą biopsję miałem w zeszłym roku.Była praktycznie bezbolesna,5 sek i po sprawie. Wczoraj miałem drugą biopsję i już nie było tak kolorowo.Chirurg nie mógł się wbić(zwapnienia)i trochę mi powiercił tą igłą.Ból gardła i szyi mam jeszcze dzisiaj.Mimo wszystko da się to wytrzymać,nie ma tragedii.Jak mus,to mus , zdrowie najważniejsze.
POKAŻ KOMENTARZE (17)