Słownik

Osteoporoza

Osteoporoza zwykle rozwija się u kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn w podeszłym wieku. W Polsce chorobę tę stwierdza się aż u ? kobiet w wieku 65-74 lata.

Jaka jest istota choroby? Osteoporoza to choroba szkieletu charakteryzująca się niską masą oraz obniżoną jakością tkanki kostnej. Taka kość jest bardzo podatna na złamania
Jakie występują objawy? Niestety bardzo często przed wystąpieniem złamania patologicznego choroba nie daje żadnych objawów i możliwa jest do stwierdzenia tylko w badaniach.
Szczegóły diagnostyki W diagnostyce osteoporozy pierwotnej istotne są charakterystyczne cechy kości, które uwidaczniają zdjęcia radiologiczne. Inne cenne badanie to densytometria oceniająca gęstość mineralną kości. LECZNIE W leczeniu osteoporozy zastosowanie znajdują takie leki jak wapń, witamina D, bisfosfoniany, modulatory receptora estrogenowego (raloksifen), i wiele innych. Niezwykle istotna jest odpowiednia dieta oraz zapobieganie upadkom.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem osteoporozy zajmują się specjaliści chorób wewnętrznych oraz ortopedzi.