Reflux dwunastniczo-przełykowy

napisał/a: Sawran 2006-06-27 12:41
Witam Serdecznie szanownych Forumowiczów oraz Forumowiczki.
Wykryto u mnie Reflux dwunastniczo-przełykowy. Zanim zacznę zadawać pytania podam wyniki gastroskopi.

Opis badania:
Przełyk do połowy bez zmian. Poniżej jednostajne niewielkie przekrwienie. Wpust bez zmian. Jeziorko śluzowe mierne, z duża ilością żółci oraz solami żółci między fałdami śluzówki. Antrum intensywnie przekrwione, dwubarwne. Odźwiernik kształtny, drożny swobodnie przepuszcza gastroskop. Opuszka dwunastnicy bez zmian.

Diagnoza:
Reflux dwunastniczo-przełykowy. Zapalenie antrum

Test na helicobacter pylori:
Ujemny

Wycinek do badania his-pat: z antrum.

Możecie mi powiedzieć na czym stoję ? Czy jest to ciężka choroba czy może raczej średnia, oraz jak długo się ją leczy i czy jest całkowicie uleczalna. Jaka dietę mam stosować, może ktoś z was ma jakąś pod ręką ? Ostatnie pytanie jak na razie. Czy na ta chorobę można umrzeć ?


Pozdrawiam.
napisał/a: jakoo 2006-07-01 10:00
Bardzo dużo osób na to cierpi, umrzesz na to jeśli nie będziesz tego leczył, wtedy może się wytworzyć nowotwór.
napisał/a: Robert2 2006-07-23 08:12
Najprawopodobniej masz za mało kwasu żoładkowego (solnego). Spróbuj przed posiłkiem wypić wodę z sokiem z cytryny lub vinegarem. Jeśli ci to nie pomoże to powinieneś pomyśleć o suplementowaniu kwasem (Betaine Hydrochloride). Poproś lekarza żeby ustalił poziom wydzielania kwasu solnego przez twój żołądek.
napisał/a: plb1985 2006-07-25 18:44
stosuje się także leki prokinetyczne, które mają na celu lepsze zamykanie zwieraczy w przewodzie pokarmowym tak, aby nie dochodziło do refluksu... jeśli chodzi o metody, które możesz zastosować to:
napisal(a):Kontrolowane prace na temat efektów leczenia niefarmakologicznego są nieliczne. Jednak zawsze warto zalecać chorym następujące modyfikacje trybu życia:
1. Należy jeść posiłki częściej za to o małej objętości. Unikać pokarmów szczególnie szkodliwych, takich jak posiłki tłuste, gazowane napoje, duże ilości przypraw i słodyczy oraz soki z owoców cytrusowych, czekolada i kawa. Ostatni posiłek powinien być spożyty nie później niż 3 godziny przed położeniem się do łóżka.
2. Alkohol obniża ciśnienie wywierane przed dolny zwieracz przełyku a ponadto bezpośrednio stymuluje włókna czuciowe zakończeń nerwowych.
3. Palenie papierosów znacznie obniża napięcie dolnego zwieracza przełyku.
4. Nadwaga lub otyłość powodują zwiększenie ciśnienia wewnątrz brzucha. W takich warunkach pokarm jest wręcz wypychany z żołądka do przełyku. Schudnięcie może przynieść wyraźną ulgę.
5. Pozycja pochylona sprzyja cofaniu się pokarmu do przełyku. Warto więc unikać prac związanych z częstym lub długotrwałym schylaniem się.
6. Udowodniono, że spanie z uniesionymi o kilkanaście centymetrów głową i tułowiem u 20% chorych zmniejsza dolegliwości refluksowe. Używanie dodatkowej poduszki wydaje się nieskuteczne. Natomiast zaleca się uniesienie wezgłowia łóżka.


Robert, jesteś powien z tym zwiększaniem kwasu? wg mnie stosuje się leki alkalizujące/blokery pompy protonowej w celu wygojenia przełyku?

Sawran, czy miewasz zgagę? jak często?
napisał/a: Robert2 2006-07-27 11:01
Tak, w 100%. To jest jedno z wielu oszustw jakimi posługuje się medycyna. W tym wypadku siedmiomiliardowe. Takie są dochody ze sprzedaży tych wszystkich antiacid'ów. A teraz małe naprowadzenie. Czy z wiekiem rośnie czy maleje ilość osób skarżących się na zgagę? Czy z wiekiem maleje czy też rośnie ilość wydzielanego kwasu solnego?
napisał/a: plb1985 2006-07-27 13:11
statystyk nie znam, choć wydaje mi się, że z wiekiem skarżących się na zgagę jest więcej, zas wydzielanie kwasu maleje => sprzeczność, fakt
jednak czesto przyczyną refluksów jest dyfunkcja mięśniówki przełyku...stąd prokinetyki
co do komercyjności antyacidantów to również fakt...
a dlaczego medycyna na podstawie badań podają takie, nie inne wytyczne to nie wiem
napisał/a: Robert2 2006-07-27 18:20
Dwóch prominentnych lekarzy amerykańskich napisało bardzo interesującą książkę "Why Stomach Acid Is Good For You". Wyjaśniają tam ten mechanizm związany z niskim poziomem HCL i reflux'em. Niski poziom HCL powoduje to, że pokarm zalega zbyt długo w żołądku i zamiast znaleźć się w jelicie cienkim często jest cofany do przełyku. DZieje się tak u 95% ludzi skarżących się na tę dolegliwość. Oczywiście studenci medycyny nie są uczeni o tym w czasie studiów. Medycyna to przede wszystkim wielki biznes i nie o zdrowie pacjenta tutaj chodzi. Liczy się jedynie pieniądz. W przypadku antacids roczne zyski firm farmaceutycznych przekraczają siedem miliardów dolarów!! Pacjent wyleczony to klient stracony.
napisał/a: plb1985 2006-07-30 02:08
ciekawe rzeczy piszesz Robert, czy poleciłbyś coś jeszcze w aspekcie refluksów?