POLECAMY

Prosze o rade - wyniki z testu na bolerioze

napisał/a: Sajuri, 2011-03-04 13:52
Ponieważ czułam sie od dłuższego czasu źle lekarz zlecił badania pod kontem boleriozy.

Wyniki:
IgG < 5, 0 max 10
IgM 40 max jest 18

Lekarz dał antybiotyk, oraz skierowanie do Poradni Chorób Zakaźnych.
Jest podejrzenie o bolerioze. Jednak tylko podejrzenie bo uważa iż jesli kleszcz ugryzł by mnie latem 2010 roku to IgM miałabym gdzies conajmniej 200 a nie tylko 40 , oraz IgG byłoby też podwzszone...

Czy ktoś coś może mi wiecej powiedzieć??
napisał/a: Butterfly:), 2011-03-08 20:52
Twój lekarz ma rację. Wynik przeczy boreliozie. Wysokie IgM wskazywałoby na "świeżą" chorobę. Czyli rzeczywiście, gdybyś zachorowała niedawno, wynik byłby bardzo podwyższony. Ponieważ IgM jest w normie, ta opcja więc odpada. IgG z kolei jest wskaźnikiem, czy kiedyś wcześniej chorowałaś na boreliozę. U ciebie IgG także jest w normie, więc ta choroba nie dotyczy Cię ani teraz ani w przeszłości.
napisał/a: Sajuri, 2011-03-09 14:24
ale moje IgM jak napisałam wynosi 40 - tyle wyszło. A max jest 18. Wiec cos jednak nie tak ?
nie wiem ja sie na tym nie znam....
czyli że takie lekkie podwyzszenie jak u mnie tego IgM nie swiadczy o boleriozie ??
to po co mi dał jednak antybiotyk i skierowanie do Kliniki ??

dzieki za odpowiedz.
napisał/a: Butterfly:), 2011-03-09 14:33
Widzisz, badania niestety nie sa idealne. Medycznie określa się to, że są mniej lub bardziej specyficzne. Chodzi o to, że nie można tak łatwo powiedzeć: od 18 jesteś zdrowa, a 19 to już choroba. Pamiętaj, że normy ustalane są na powdstawie wielu badań i mieści się w nich większośc pacjentów, ale nie 100%. Poza tym nieznacznie podwyższony wynik może być spowodowany czymś innym, czego nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Twój lekarz ma też rację, że gdybyś była chora, wartość IgM najprawdopodobniej dużo bardziej przekraczałaby normę. Antybiotyk dostałaś dlatego, że należy podać go nawet wtedy, gdy itnieje chociażby ryzyko zachorowania, czyli profilaktycznie. Nie musimy mieć potwierdzonej choroby. Zawsze lepiej przyjąć lek, niż dopuścić do jej rozwoju. Skierowanie dostałaś pewnie dlatego, że należy także zweryfikować wynik badania dokładniejszą metodą.
napisał/a: Sajuri, 2011-03-09 16:11
Ostatnio czyli gdzies w sumie od grudnia , ciagle chorowałam... 3 antybiotyki, przeziebienia...
jak robiłam badanie tez lekko byłam przeziebiona...to mogło miec wpływ na lekie podniesienie IgM ??
dziekuje za odpowiedz :)
napisał/a: Butterfly:), 2011-03-09 16:24
IgM są to przeciwciała odpornościowe. Pojawiają się w momencie zakażenia. Dla poszczególnych chorób bada się specyficzne przeciwciała (oczywiście nie każdą chorobę możemy w ten sposób zbadać), czyli przy boreliozie badamy te Igm, które pojawiają się przy zakżeniu krętkiem boreliozy. Niestety jak juz pisałam, metody nie są w 100% skuteczne. Czasami konkretne badanie może pykryć przeciwciała wytworzone w wyniku innej choroby, a my nie potrafimy tego stwierdzić. Dlatego przy wątpliwych wynikach wykonuje się badanie weryfikujące inną metodą.
napisał/a: Sajuri, 2011-03-31 14:00
Zrobiłam kolejne badania - wyszły ujemne :)
tylko mam pytanie:IgG w surowicy krwi wyszło : 1,20 BBU
a IgM - 4, 70

do 9 BBU-
uważane jest za ujemne. Czyli wszystko ok ?tak jak lekarz powiedział ?

Ale czemu te IgG i IgM nie sa zerowe ??? tylko jednak jest 1,20 i 4, 70 ???
napisał/a: Butterfly:), 2011-04-01 21:39
Możesz swobodnie zaufać lekarzowi. Na podstawie smych badań IgG i IgM nie można stwierdzić zakażenia Helicobacter Pylori. Jest to tak jakby za mały dowód. A dlaczego nie są całkiem zerowe? Ponieważ to badanie nie jest idealne. Metoda może "mylić" niektóre cząsteczki krążące w organizmie z tymi, które występują przy zakażeniu HP. Na szczęście nie dzieje się to na bardzo wysoką skalę, dlatego wyniki są powyżej zera, ale nie ma dużych wartości. Trochę pokrętnie, ale mam nadzieję, że trochę rozjaśniłam sprawę :)
napisał/a: Sajuri, 2011-04-07 12:13
dziekuje ;)