POLECAMY

osłona podczas przyjmowania antybiotyku

napisał/a: rockman95, 2011-11-17 01:00
Witam.
Jestem chory, dziś lekarka przepisała mi antybiotyk Bioracef, wieczorem wziąłem pierwszą tabletkę. Jako osłonę kupiłem Dicoflor 60. W ulotce napisali, że należy połknąć tabletkę i popić ją szklanką letniego płynu, wody lub mleka, ew. 2 sposób wsypać zawartość tabletki do letniego płynu i wypić. Wziąłem dzisiaj kilka minut przed zażyciem antybiotyku, chciałem popić letnim płynem (mała ilość gorącej wody z czajnika zmieszana z wodą mineralną), ale po prostu nie mogę.. wziąłem kilka łyków i niedobrze mi po tej wodzie było, nie cierpię letnich napojów szczególnie wody z czajnika..
Mam pytanie, czy mogę go po prostu połykać z wodą jak zwykłą tabletkę i nie popijać żadnym letnim płynem? Nie będzie wtedy gorzej działał lub coś? I czy mam go stosować kilka minut przed zażyciem antybiotyku czy jakiś inny czas, a może po zażyciu? Ma to jakieś znaczenie?
z góry dziękuję za odpowiedzi.
napisał/a: micrut, 2011-11-17 01:20
lek możesz popić wodą względnie zimną - o temp. pokojowej. Nie ma to wpływu na jego działanie.
Podobnie dokładny czas przyjęcia tabletki. Należy brać lek osłonowy razem z antybiotykiem - minuty przed/po nie mają znaczenia.
moderator djfafa
napisał/a: djfafa, 2011-11-17 08:31
Zasadnoczo wszystkie szkoły mówią o tym że probiotyk należy przyjmować 2-3 godziny po zazyciu antybiotyku.

Aby daleko nie szukać:

Podczas kuracji antybiotykowej nie ma wskazań do rutynowego przyjmowania probiotyków. Natomiast są one zalecane u chorych, którzy w przeszłości mieli po kuracji antybiotykowej ciężką biegunkę spowodowaną przez Clostridium difficile. Jedynie niewielka liczba preparatów probiotycznych, z dostępnych u nas na rynku, wykazuje udowodnione korzystne działanie.
Antybiotyki podajemy bardzo krótko a więc zazwyczaj nie eliminują przyjaznych nam bakterii. Poprzez spożywanie preparatów probiotycznych tj. zawierających szczepy pałeczek kwasu mlekowego, kefirów bądź jogurtów zawierającymi takie szczepy, uzupełniamy naszą florę jelitową, należy jednak pamiętać, że gdy stosujemy je biorąc antybiotyk należy zachować kilkugodzinny odstęp między antybiotykiem a probiotykiem.

Źródło: http://www.antybiotyki.edu.pl/program_FAQ.php#13

No chyba że są jakieś najnowsze zalecenia w tym temacie, bo wiem że są na rynku probiotyki które można brać jednocześnie z antybiotykiem, ale to chyba jakiś jeden konkretny z tego co pamiętam.
napisał/a: rockman95, 2011-11-17 09:50
Ok, dzięki. Ja też czytałem, że powinno się brać 2 godziny przed zażyciem lub 2 godziny po zażyciu antybiotyku...

Mam jeszcze jedno pytanie, przeczytałem, że nie należy brać antybiotyku Bioracef z lekami zobojętniającymi kwas żołądkowy, chyba solny, nie pamiętam dlaczego. MAm refluks, biorę Controloc i Debridat, mogę te leki brać razem z antybiotykiem? Lekarka nic na ten temat nie mówiła jeszcze wypisała receptę na Controloc, bo mi się skończył.
moderator djfafa
napisał/a: djfafa, 2011-11-17 10:04
Na to dokładniej odpowie Ci nasz ekspert. Zasadniczo przesłanki są ku tematu aby antybiotyk prawidłowo się wchłonął a inhibitory pompy protonowej zobojętniają kwas żołądkowy co może powodować zaburzenia wchłaniania. Tylko nie wiem jak to ma się do cefalosporyny (bioracef), bo przecież obecnie np. leczenie HP polega właśnie na stosowaniu inhibitora pompy protonowej z antybiotykiem np. amoksycyliną.
napisał/a: Grystan, 2011-11-17 22:41
Kilka kwestii postaram się wyjaśnić. Przynajmniej powiem jak to wygląda z mojego punktu widzenia.

1. Kwestia czasu przyjmowania probiotyku i antybiotyku.
Teoretycznie wiele zależy od literatury jaką się posługujemy czyli w skrócie jedne źródła zalecają 2-3 godzinną przerwę inne mówią że nie jest ona potrzebna. Żeby nie być gołosłownym przytoczę cytat z wypowiedzi prof. dr hab. med. Hanny Szajewskiej opublikowany w Medycynie Praktycznej Pediatria 2008/01:
"Czy w czasie antybiotykoterapii probiotyk i antybiotyk należy podawać w kilkugodzinnych odstępach, aby nie zabijać bakterii probiotycznych (np. antybiotyk o godzinie 8.00 i 20.00, a probiotyk ok. godziny 12.00-14.00)?
   W większości badań oceniających skuteczność probiotyków w zapobieganiu biegunce związanej ze stosowaniem antybiotyków podawano je doustnie, przez cały czas trwania antybiotykoterapii. Autorzy żadnego badania nie podali informacji o konieczności zachowania odpowiednich odstępów czasowych. Ponieważ uwaga ta dotyczy wszystkich badań, w których wykazano skuteczność probiotyków w zapobieganiu biegunce poantybiotykowej u dzieci, można przypuszczać, że antybiotyk i probiotyk mogą być podawane w jednym czasie, bez zachowania szczególnych odstępów. Warto pamiętać, że niektóre probiotyki są oporne na niektóre grupy antybiotyków "
Tak więc jak widać wiele zależy od źródła, którym się posługujemy. Osobiście jednak preferuję zachowanie przerwy między antybiotykiem a probiotykiem, taka ostrożność nie zaszkodzi, a i w większości publikacji ją zaleca.

2. Leki zobojętniające, a stosowanie antybiotyku.
Nie wolno łączyć antybiotyków z lekami zobojętniającymi należy zachować co najmniej 2 godzinną przerwę między lekami zobojętniającymi, a innymi zażywanymi lekami (bardzo dużą grupą leków) . To stwierdzenie jest prawdziwe ale dotyczy klasycznych, leków zobojętniających starszej generacji typu Rennie, Manti zawierających w składzie związki zobojętniające oparte na jonach glinu, magnezu czy wapnia. Inhibitory pompy protonowej do tej grupy się nie zaliczają i w większości przypadków mogą być stosowane np z antybiotykami.

3. Problem rockman-a95
Tutaj mam drobny kłopot. Bazy interakcji którymi się posługuję wskazują iż nie należy stosować łącznie cefuroksymu (bioracef) i pantoprazolu (Controloc) ostrzegają one przed zmniejszeniem skuteczności antybiotyku wyrzucając z siebie następujące ostrzeżenie dotyczące łączenia tych leków: "Możliwe zmniejszenie stężenia cefuroksymu we krwi o ok. 40%." Jednak nie mam konkretnych informacji skąd się to się bierze(jedynie domysły). Jak będę miał więcej czasu poszukam głębiej i wyjaśnię problem . Reasumując stosowanie Controlocu wraz z tym antybiotykiem nie jest idealnym rozwiązaniem, okresowo można odpuścić sobie Controloc lub przerzucić cię na preparaty Omeprazolu np Gasec, Polprazol, które w obrębie znanych mi źródeł w interakcje z Bioracefem nie wchodzą.

4. Dobór dobrego probiotyku.
Wbrew pozorom całkiem skomplikowana sprawa, przy następnej okazji więcej na ten temat napiszę. Akurat Dicoflor to dobre rozwiązanie.
moderator djfafa
napisał/a: djfafa, 2011-11-18 06:30
Dzięki Grystan za dokładne wyjaśnienia.
napisał/a: rockman95, 2011-11-18 10:42
zadzwonilem dzisiaj do przychodni, zapytalem czy moge to jednoczesnie brac, pielegniarka oburzona, ze w ogole smialem zadzwonic, ale laskawie zapytala lekarki i slyszalem odpowiedz ''on nie moze, on musi brac te leki przy refluksie'' powiedziala, ze mam to normalnie brac z antybiotykiem, mowie ''ale pisza, ze sie nie powinno'' na to pielegniarka ''nie czytaj ulotek, od tego jest lekarz'' [ja na mysli nie mialem ulotki, bo tam o pantoprazolu nic nie jest wspomniane]. wiec moze nie ma interakcji miedzy pantoprazolem i tym antybiotykiem, bo jakby byla to lekarz by wiedzial no i w ulotce by napisali.... jak myslicie
moderator djfafa
napisał/a: djfafa, 2011-11-18 10:47
Ale czego ty jeszcze oczekujesz od nas? Dostałeś odpowiedż na forum, zapytałeś lekarza, Ty zdecyduj, nikt za Ciebie tego nie zrobi.
napisał/a: rockman95, 2011-11-18 13:43
dziwie sie, ze Grystan mowi inaczej, lekarz inaczej
moderator djfafa
napisał/a: djfafa, 2011-11-18 20:53
To na przyszłość będziesz pytał od razu lekarza i nie będziesz musiał pytać na forum.
napisał/a: delinka79, 2011-11-18 22:34
może źle zapytałeś czy masz brać a tu chodzi nie o to czy ma być brane tylko o przerwę pomiedzy antybiotykiem a probiotykiem a powinna byc minimum 1-1,5 godziny