POLECAMY

Niedodma płata dolnego płuca lewego (+RTG, CT)

napisał/a: informat2 , 2016-09-09 01:55
Witam serdecznie

Proszę o pomoc w ocenie sytuacji mojej chorej mamy (65lat). Po kaszlu utrzymującym się ok. dwóch miesięcy i leczeniu antybiotykiem została skierowana do pneumologa który po zrobieniu RTG klatki piersiowej i przepisaniu antybiotyku (po 3 dniach brania tego antybiotyku notoryczny męczący kaszel prawie ustał ale nadal bolały ją plecy), po 4 dniach przyjęto ją na oddział chorób płuc do szpitala na natychmiastowe leczenie (dodatkowy antybiotyk dożylnie, inhalacje i kolejne badania.

RTG klatki piersiowej poniżej link:
http://files.tinypic.pl/i/00819/tew8zwj4g1b2.jpg

Podczas pobytu w szpitalu dodatkowo zrobiono tomografie oraz bronchoaspirat (w 5 dniu - na wyniki której jeszcze czekamy). Po 10dnioym pobycie ustalono :

Rozpoznanie:
Niedodma płata dolnego płuca lewego. Podejrzenie zmiany rozrostowej.

"CT klatki piersiowej:
z dnia 02.09.2016. Niemal całkowita niedodma płata dolnego płuca lewego, w którym stwierdza się zlewną bezpowietrzność okołoaortalnie, zagęszczenia guzkowe u podstawy z włosowatym zwężeniem światła oskrzela dolnopłatowego. Drobne zwłoknienia w szczytach płuc. Ogniska rozedmy środkowej zrazika w płatach górnych. Nie stwierdza się odczynu płynowego w jamach opłucnej. Gruczoł tarczowy ze zwapnieniami, lekko schodzi za mostek. Nieliczne drobne węzły chłonne w obrębie śródpiersia. Serce lekko powiększone. Kościec klp bez podejrzanych zmian strukturalnych. W lewym nadnerczu forma guzkowa o wielk. 20mm. Obraz sug. proces neo płata dolnego płuca lewego."

Poniżej linki do opisu całego przebiegu leczenia (w tym opis "RTG płuc" i "CT klatki piersiowej") :
http://images.tinypic.pl/i/00819/e8l4j9tmcrdw.jpg
http://images.tinypic.pl/i/00819/1cjbzxgmbu4l.jpg

Aktualnie mniej kaszle niż przez te 2miesiace ale każdy oddech powoduje ból. Oddech jest bardzo krótki.
Proszę o pomoc w ocenie stanu mojej mamy.

Z góry dziękuję.
PS: wcześniej mama nigdy nie trafiła do szpitala jedynie drobne przeziębienia więc teraz mocno się martwimy o jej stan.
napisał/a: Anna35 , 2016-10-06 16:30
Rozpoznanie zmian rozrostowych/guza w minimum 2 lokalizacjach + węzły chłonne powiększone - podpowiada, że może być to nowotwór złośliwy. Jaki - to zostanie pewnie ustalone w badaniu histopatologicznym (badaniem endoskopowym pobrano materiał...).

Candida zapewne od ilości antybiotyków i złą ochronę probiotykami.

Uwaga: Przy guzie nadnercza ostrożnie z podawaniem kontrastu jodowego (do CT) - wskazane wykonanie nawet odpłatnie MRI z kontrastem gadolinowym jeżeli dla lekarza to badanie będzie równie diagnostyczne. Szczególnie jeżeli w wywiadzie jest nadciśnienie lub ciśnienie jest niestabilne (skoki i spadki).

Na NFZ rzadko zlecają MRI ze względu na 2,5 krotnie wyższą cenę niż CT.

Dalsze postępowanie i rokowanie po badaniu histopatologicznym. Proszę pytać lekarza o to jakie jest rokowanie, czy jest teoretyczna szansa wyleczenia i ile procent, przewidywany czas przeżycia - zgodnie z ustawą o prawach pacjenta, lekarz ma obowiązek udzielić tych informacji.