POLECAMY

Mrowienie, cierpniecie rak i nog a zmiany w kregoslupie

napisał/a: agusia8890, 2011-09-20 21:26
Witam,
Mam 42 lata i od jakiegos juz czasy bole kregoslupa, czesci szyjnej i ledzwiowej. Ostatnio dolaczylo sie mrowienie i cierpniecie nog i rak. Uciskowy bol glowy. W prawej nodze objawy zblizone do rwy kulszowej z tym ze trwajace po dzien lub dwa i przemijajace.
Opis RTG czesci szyjnej i ledzwiowej:

Calkowite zniesienie fizjologicznej lordozy kregoslupa szyjnego. Dyskopatyczne zwezenie przestrzeni miedzykregowych C4-C5, C5-C6, oraz C6- C7. Zaostrzenie wyrostkow unkowertebralnych.
Na zdjeciach czynnosciowych stwierdza sie ograniczenie ruchomosci. Przy probie pochylenia ku przodowi widoczne ustawienie kyfotyczne, katowe na poziomie C4-C5. Przy probie odgiecia ku tylowi stwierdza sie podwichniecie o cechach niestabilnosci trzonu C5 z przemieszczeniem w kierunku kanalu kregowego.

Rotacja trzonow w osi pionowej gornego odcinka kregoslupa ledzwiowego. Dyskopatyczne zwezenie przestrzeni miedzykregowych L5-S1 z nastepowymi zmianami wytworczymi na przednich krawedziach tych ze trzonow. Zatarcia obrysow szpary stawowej, w jej gornym odcinku, w prawym stawie krzyzowo- biodrowym.

Bardzo prosze o odpowiedz czy tego typu zmiany moga powodowac objawy jak wyzej, jakie najbardziej optymalne leczenie przyjac?
kostasz
napisał/a: kostasz, 2011-09-23 11:21
Witam. Zmiany są dość poważne, jak na pana całkiem młody wiek. Niepokój budzi przede wszystkim niestabilność piątego kręgu szyjnego, która najprawdopodobniej będzie wskazaniem do operacji. Jeśli się leczy takie zmiany, to gneralnie operacyjnie, do subiektywnej decyzji operatora pozostaje, czy degeneracja jest już wystarczająca do podjęcia operacji.
napisał/a: agusia8890, 2011-09-24 01:55
Witam,
Podziekowanie za odpowidz dla Kostasza.

Czyli wedlug pana symptomy ktore mam sa powiazane ze zmianami w kregoslupie? Pytam dlatego ze do tej pory lekarz pierwszego kontaktu przypisywal je nerwicy. Generalnie wystepuje mrowienie obu rak -palcy z bardzo krotkimi przerwami, cierpniecie rak az po lokiec, glownie w nocy przy lezeniu na bokach. Bol glowy,mrowienie(nerwowosc)w okolicy glowy i szczeki. Inna rzec o ktora chce zapytac to czy rtg czynnosciowy moze wykazac cos wiecej niz MRI?
Zostalo mi jeszcze pare dni do wizyty u specjalisty czy sa jakies cwiczenia ktore moglyby pomoc a nie zaszkodzic? Jakich czynnosci nalezy sie wystrzegac?

Z gory bardzo dziekuje.
kostasz
napisał/a: kostasz, 2011-09-25 17:33
Tak, zmiany w kręgosłupie są bezpośrednią przyczyną Pana objawów, włącznie nawet z bólami głowy. MRI jest, poza dostępnością, ceną i czasem czekania na wynik, lepsze pod każdym innym względem od RTG. Jeśli chodzi o ćwiczenia to zdecydowanie odradzam ruchy odgięcia głowy ku tyłowi, które zagrażają uszkodzeniem rdzenia kręgowego.