POLECAMY

Kompetencje endokrynologa

napisał/a: Vivienne07 , 2007-07-31 14:05
Czy enokrynolog zajmuje sie tylko hormonami tarczycy, czy też może zlecić badania hormonów płciowych? Bo aj zawsze myślaam, że endokrynologia zajmuje sie wszelkimi hormonami, ale kiedy dzisiaj na wizycie zapytałam o badanie hormonów płciowych zostłam zbyta, że z tym to do ginekologa..hmmm
napisał/a: viki333 , 2007-07-31 14:58
Endokrynolog jest ogólnie od hormonów, także płciowych. To on zleca badanie hormonówi powinien znać się na odczytywaniu wyników oraz prawidłowym leczeniu. Jesli ten u którego byłaś tego nie potrafi szukaj innego
napisał/a: Vivienne07 , 2007-07-31 16:25
Ogólnie to po badaniach endokrynolog stwierdziłą, że tyroksyna jest w normie(lecze sie na niedoczynność) i dalej mam brac pol tabletki letrox 25, po czym spytala jak sie czuje. odpowiedzialam jej, że jest mi ciągle gorąco i się strasznie pocę jak jest ciepło, poza tym starsznie wydłuza mi sie okres i jest obfity, na co odpowiedziała, że w takim wypadku mam brać całą tabletkę... I będzie ok.

Tylko hm... Czy pocenie się i uczucie goraca nie jest przy nadczynnosci? Czy jak zwieksze dawkę letroxu to nie będę pocić się jeszcze bardziej? I co z okresem?
napisał/a: viki333 , 2007-07-31 22:36
No raczej Twoje objawy nie bardzo wskazują na niedoczynność a raczej właśnie na nadczynność. Może zbadaj sobie TSH, FT3 i FT4. Ta Pani doktor zmienia Ci dawkę bez wyników?
napisał/a: Vivienne07 , 2007-08-01 08:44
Ostanio na podstawie FT3 bądź FT4 z tego udało mi sie podejrzeć jak zapisywała ( bo wyników do rączki nie daja tylko od razu do karty..) to wynik był w normie norma była chyba 0,9 - 1,7 a ja miałam 1,49
napisał/a: viki333 , 2007-08-01 09:00
O wyniki można zawsze poprosić, na pewno udostępnią. A wyniczek, o którym piszesz faktycznie ładniutki miałaś.
Do postawienia diagnozy potrzebny jest wynik TSH, FT3 i TF4, przeciwciała ATPO i ATG oraz obraz usg ( guzki, cieśń, struktura itd). Uczucie gorąca faktycznie występuje głównie przy nadczynności choć z tymi objawami jest naprawde u każdej osoby inaczej. Z objawów dochodzą nerwowość, kołatanie serduszka, trzęsące się ręce itp. U Ciebie występują długie obfite miesiączki a to już objaw niedoczynnosci ( nieregularność, obfitość miesiączek) Więc sama widzisz, ze objawy są różne.
Ja także mam niedoczynnosć tarczycy, jest mi czasami gorąco, czasem mam zmiennosć nastrojów ale przede wszystkim sprzed leczenia pamiętam duuużą senność ( mogłabym spać dzień i noc oraz problem z zimnymi stopami - to chyba najbardziej charakterystyczne objawy)
Dla pewnosci możesz na własną ręke zrobić badania tych hormonów o których pisałam powyżej. Badanie robi się na czczo i najlepiej 3,4 tyg. po zmianie dawki.
Pozdarwiam