POLECAMY

Jak rozumieć taki opis USG trzustki?

napisał/a: Corvax , 2016-06-10 11:11
Witam,

Mam prośbę o podpowiedź co może oznaczać z opisie usg jamy brzusznej, że w rejonie połączenia głowy i trzonu trzustki stwierdzono pole o nieco obniżonej echogeniczności o rozmiarze 13x6 mm?
Nie ma tego w opisie ale ustnie radiolog dodał, że widzi też na tym polu jakiś mały "element", jakby żyłka albo wyrostek. Coś naprawdę małego ale na USG dokładnie tego nie da się obejrzeć.

Oczywiście już wariuję, że to może być rak trzustki :( Dlatego prośba o podpowiedź, czy to może świadczyć o czymkolwiek innym? Zapalenie, torbiel, jakiś pasożyt???

Dodatkowo pacjent po 60-tce, cukrzyca od lat, ostatnio problemy z ustabilizowaniem cukru, Próby wątrobowe znacznie podwyższone ALT ponad 200. Kiedyś leczony interferonem na WZW C. Skutecznie, przez lata próby wątrobowe były już dużo lepsze ok dwukrotne podniesienie ponad normę. Wątroba na USG w normie, żadnych zmian, nie powiększona.
Niedawno pacjent mi się przyznał, że się "odstresowywał" jedną lampka koniaku, niestety codziennie od jakiegoś roku.

Obecnie czeka na wykonanie tomografii komputerowej i wizytę u gastrologa. Diabetolog już w miarę opanowuje cukier ale chyba jest zaniepokojony tym polem na trzustce. Co to może być?